۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۰

رمدسیویر دارویی در برابر کروناویروس که موثر است!

رمدسیویر جزو معدود داروهایی است که توسط سازمان جهانی بهداشت برای درمان کووید-19 تایید شده است.

پس از همه‌گیری کروناویروس، بسیاری به دنبال دارویی برای درمان این عفونت هستند، رمدسیویر (Remdesivir) دارویی است که این افراد به دنبال آن هستند، این دارو جزو معدود داروهایی است که توسط سازمان جهانی بهداشت برای درمان کووید-۱۹ تایید شده است. با خبرگزاری سلامت همراه باشید تا در این مقاله از MedLinePlus با این دارو و عوارض جانبی آن آشنا شوید.

رمدسیویر چیست؟

از تزریق رمدسیویر برای درمان بیماری کروناویروس کووید-۱۹ که ناشی از ویروس SARS-CoV-2 در بزرگسالان بستری و کودکان ۱۲ سال به بالا که حداقل ۸۸ پوند (۴۰ کیلوگرم) وزن دارند، استفاده می‌شود. رمدسیویر به گروهی از داروها به نام ضد ویروس تعلق دارد و با جلوگیری از گسترش ویروس در بدن، با بیماری‌های عفونی مقابله می‌کند.

رمدسیویر چگونه باید مصرف شود؟

رمدسیویر به صورت محلول (مایع) و همچنین به صورت پودر موجود است که با مایع مخلوط شده و در مدت ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه توسط پزشک یا پرستار در بیمارستان در رگ تزریق می‌شود، تزریق این دارو به آرامی انجام می‌شود. این دارو معمولاً به مدت ۵ تا ۱۰ روز برای مصرف روزانه تجویز می‌شود. طول دوره درمان شما به میزان پاسخ بدن شما به دارو و همچنین میزان ابتلای شما بستگی دارد.

برخی از عوارض احتمالی هنگام مصرف رمدسیویر

عوارض احتمالی رمدسیویر

تزریق رمدسیویر ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های جدی در حین و بعد از تزریق دارو شود. پزشک یا پرستار شما را هنگام دریافت این دارو با دقت تحت نظر می‌گیرد. در صورت مشاهده علائم زیر در حین یا بعد از تزریق، بلافاصله به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید:

 • لرز
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تعریق زیاد
 • سرگیجه هنگام ایستادن
 • ایجاد راش
 • خس خس سینه
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب غیر طبیعی (سریع یا آهسته)
 • تورم صورت، گلو، زبان، لب‌ها یا چشم‌ها

اگر هنگام مصرف رمدسیویر این عوارض جانبی را تجربه کردید، ممکن است نیاز باشد دکتر شما سرعت تزریق را کاهش دهد یا درمان شما را به صورت کامل متوقف کند. به شما توصیه می‌شود تا از داروساز یا پزشک خود کپی اطلاعات سازنده را درخواست کرده و آن را به صورت کامل مطالعه کنید.

سایر کاربردهای رمدسیویر

همانطور که ذکر شد این دارو برای درمان کروناویروس در بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲سال استفاده می‌شود؛ اما به تازگی FDA مجوز استفاده اضطراری (EUA) برای درمان کودکان با سن کمتر از ۱۲سال و با وزن ۸ پوند (۳.۵ کیلوگرم) تا کمتر از ۸۸ پوند (۴۰ کیلوگرم) که ذر بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ بستری هستند، به وسیله رمدسیویر را صادر کرده است. این دارو ممکن است برای موارد دیگر نیز تجویز شود. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر و موارد کاربرد این دارو سوال کنید.

موارد احتیاطی قبل از مصرف رمدسیویر

عوارض جانبی رمدسیویر

قبل از دریافت رمدسیویر در صورت حساسیت به این دارو، سایر داروها یا سایر ترکیبات تشکیل دهنده رمدسیویر، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز خود لیستی از مواد تشکیل دهنده را درخواست کنید تا با این مواد آشنا شوید. سایر داروهای تجویز شده و بدون نسخه، ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی را که مصرف می‌کنید یا می‌خواهید مصرف کنید را به پزشک خود اطلاع دهید. حتما در صورت مصرف داروی کلروکویین یا هیدروکسی کلروکویین (Plaquenil) پزشک خود را مطلع سازید، شاید نیاز باشد که پزشک شما دوز داروهای شما را تغییر دهد و یا برای مشاهده عوارض جانبی احتمالی، علائم شما را تحت نظر بگیرد. در صورت داشتن بیماری‌های کبدی یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت بارداری، شیردهی یا داشتن قصد باردار شدن، پزشک خود را مطلع کنید.

چه دستورات غذایی خاصی را هنگام مصرف رمدسیویر باید دنبال کرد؟

شما می‌توانید هنگام مصرف رمدسیویر رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک با توجه به علائم شما، رژیم غذایی خاصی را توصیه کرده باشد.

عوارض دیگر داروی رمدسیویر

رمدسیویر ممکن است با عوارض جانبی دیگری همراه باشد. در صورت شدیدتر شدن علائم، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • حالت تهوع
 • درد، خونریزی، کبودی پوست، احساس درد یا تورم در نزدیکی محل تزریق دارو

برخی از عوارض جانبی رمدسیویر می توانند جدی باشد. اگر هر یک از این موارد بالا یا عوارض جانبی زیر را تجربه کردید بلافاصله با پزشک مشورت کنید و در صورت مشاهده علائم تهدید کننده با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید.

 • زردی چشم
 • زردی پوست
 • ادرار تیره
 • درد یا ناراحتی در ناحیه فوقانی معده

بیش مصرفی یا اوردوز با رمدسیویر

در صورت مصرف بیش از حد یا اوردوز با رمدسیویر سریعا پزشک خود را مطلع سازید. اگر فرد مصرف کننده زمین خورده، تشنج کرده، در تنفس مشکل دارد یا نمی‌تواند بهوش بیاید یا هوشیار بماند، بلافاصله با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید.

چه اطلاعات دیگری باید درباره رمدسیویر بدانید؟

اطلاعات اضافی درباره رمدسیویر

در تمام نوبت‌های پزشک و آزمایشگاه به صورت منظم شرکت کنید. دکتر شما آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی را برای بررسی پاسخ بدن شما به رمدسیویر تجویز می‌کند. بنابرین مراجعه منطم به پزشک هنگام مصرف این دارو ضروری است. هر گونه سوال در مورد تزریق این دارو دارید از داروساز خود بپرسید.

رمدسیویر دارویی مفید یا مضر؟

درست همانند دیگر دارو‌ها اگر رمدسیویر به صورت درست و تحت نظارت پزشک مصرف شود، مه تنها برای شما ضرری ندارد بلکه بیماری شما را درمان کرده و می‌تواند نجات دهنده جان شما باشد.

 

نویسنده و مترجم: معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments