آدرال چیست؟

آدرال (Adderall) یک ترکیبی از دو داروی تحریک کننده سیستم عصبی امفتامین و دگزامفتامین است. انواع گوناگونی از این دارو وجود دارد، شامل آنهایی که بلافاصله در سیستم عصبی آزاد می شوند و آنهایی که به تدریج آزاد می شوند. چرا گاهی لازم است یک مادر شیرده، آدرال مصرف کند؟

در صورتی که مادر اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) داشته باشد، پزشک این دارو را برایش تجویز می کند. ترکیب امفتامین و دگزامفتامین موجود در دارو از دوپامین، اپی نفرین (که ادرنالین نیز نامیده می شود)، نور اپی نفرین که انتقال دهندهای عصبی در بدن هستند تقلید می کند. آدرال از عملکرد این ترکیبات تقلید کرده و مانع بروز علائم ADHD می شود. این دارو شما را هوشیارتر نگه می دارد، تمرکزتان را بالا می برد و روشن فکری را بهبود می بخشد.

آیا مصرف آدرال در دوران بارداری ایمن است؟

تحقیقات محدودی در رابطه با عوارض این دارو بر نوزاد در دوران شیردهی وجود دارد. یک دوز کوچک از امفتامین و دگزامفتامین روزانه به نظر نمی رسد اثر سوء بر روی سلامتی نوزاد داشته باشد. اما آدرال پتانسیل سوء مصرف دارد و مصرف بیش از اندازه آن توسط مادر می تواند اثرهای زیانباری روی سلامت شیرخوار داشته باشد.

بعضی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، به علت کمبود شواهد کافی برای بی خطر بودن این دار و پتانسیل سوء مصرف که نسبت به آن وجود دارد، مصرف این دارو را در دوران شیردهی پیشنهاد نمی کنند. اگر مادری مصرف دارو را انتخاب کند باید از اثرهای جانبی احتمالی آن آگاه باشد.

اثرات جانبی آدرال برای مادر شیرده چیست؟

اثرهای جانبی آدرال از موارد رایج تا موارد جدی تر متفاوت است.

اثرات جانبی رایج آدرال:

این مشکلات ممکن است با مصرف هر اندازه از دارو ایجاد شود.

 • سردرد
 • بی خوابی
 • دل درد
 • کاهش اشتها
 • گیجی
 • عصبانیت

اثرات جانبی جدی آدرال:

این مشکلات ممکن است در اثر مصرف بیش از اندازه و سوءمصرف دارو ایجاد شود.

 • کاهش ترشح هورمون پرولاکتین که در نتیجه آن تولید شیر کاهش می یابد
 • روان پریشی
 • افسردگی
 • تپش قلب
 • افزایش فشار خون
 • ایست قلبی که منجر به مرگ می شود
 • اغلب بیماران ADHD که برای مدت طولانی از این دارو مصرف می کنند، قادر به مقابله با عوارض جانبی آن هستند.

این اثرهای جانبی روی نوزادان شیرخوار بوده که یک موضوع مهمی است.

عوارض جانبی آدرال

عوارض جانبی آدرال بر روی نوزاد شیر خوار چیست؟

تحقیقات گسترده در رابطه با چگونگی اثر آدرال بر نوزادان وجود ندارد. امفتامین می تواند در شیر ترشح شود، با مصرف بیش از هفت بار در خون نیز یافت می شود. مصرف این دارو توسط مادر، احتمال ورود آدرال به خون و ادرار کودک را بالا می برد.

محققان معتقدند مصرف آدرال در دوز پایین بر روی سلامت کودک اثر نخواهد داشت. آکادمی اطفال آمریکا بیان کرد که اغلب عوارض جانبی آدرال بر نوزاد شیرخوار تحریک پذیری و الگوی فقر خواب است. اینکه چه مدت عوارض جانبی باقی می ماند و آیا آنها هیچ اثر طولانی مدت بر سلامت نوزاد دارند یانه، مشخص نیست. در هر صورت به حداقل رساندن عوارض جانبی این دارو که ممکن است روی نوزاد اثر بگذارد، بهترین راه است.

آیا میتوان بلافاصله پس از مصرف آدرال به نوزاد شیر داد؟

حداقل ۲۴ ساعت پس از مصرف آدرال از شیر دادن به بچه جلو گیری کنید. اگر چه بعضی از متخصصین معتقدند برای مدت ۴۸ ساعت نباید به بچه شیر داد. طی ۴۸ ساعت پس از مصرف، شیر مادر باید دوشیده شود و دور ریخته شود.

بعضی از مادران تمایل دارند طی دوران شیر دهی از آدرال، به طور کامل خودداری کنند تا بچه را از خطرات احتمالی حفظ کنند. اما این تمایل مادر را در خطر عود علائم ADHA قرار می دهد.

شما می توانید با روش های زیر این علائم راکنترل کنید، اگر تصمیم به قطع آدرال دارید.

از خانواده کمک بگیرید :

اگر زندگی بدون آدرال را انتخاب می کنید، پس به حمایت زیاد خانواده احتیاج دارید. با خانواده خود در مورد اینکه چه چیزهایی می تواند علائم اختلال بیش فعالی کمبود توجه  را در شما افزایش دهد، صحبت کنید. در این صورت آنها می توانند به شما و نوزادتان ، در شرایطی که بیماری تان در حال عود کردن است، رسیدگی کنند. این مسئله روی توانایی شیر دهی شما اثر نخواهد داشت و شما طبق معمول شیر تولید می کنید.

به دنبال جایگزین باشید:

پزشکتان می تواند یک جایگزین برای آدرال تجویز کند که برای نوزاد شیر خوار، بی خطرتر باشد. انتخاب جایگزین به محدوده شرایط شما و دوز آدرال مصرفی شما بستگی دارد.

دوز مصرفی را به حداقل برسانید:

اگر مصرف این دارو ضرورت دارد، پس با پزشک در مورد تنظیم میزان حداقل دوز ممکن، مشورت کنید. در این صورت شما می توانید از فواید درمانی دارو بدون ایجاد اثر منفی روی مادر و کودک بهره ببرید.

مادران زیادی آدرال را رها می کنند تا کودک شیر خوار خود در امنیت باشد. قطع دارو و روبرو شدن با علائم این بیماری سخت است اما این تلاش ها و سختی ها ارزشش را دارد وقتی که می فهمید با این فداکاری کوچک شما می توانید از سلامتی عزیز گرانبهایتان مراقبت کنید.