شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
بازدید: 15

خواص میوه چشالو

چشالو نوعی میوه است که از گیاهی به اسم Dimocarpus longan به وجود می‌آید. این گیاه بومی کشورهایی مانند هند و سریلانکا می‌باشد. این میوه‌ها مانند خرما خوشه‌ای به عمل می‌آیند و معمولاً گوشته‌ای شیرین دارند. در این مقاله به بررسی خواص میوه چشالو می‌پردازیم.

خواص میوه چشالو

چشالو از جمله میوه‌های کم کالری است به طوری که مصرف هر عدد از آنها کمتر از ۲۰ واحد کالری ایجاد می‌کند. کارشناسان تغذیه باور دارند که در این میوه خوشمزه خواص و ترکیابت فوق العاده‌ای وجود دارد که از میان مهم‌ترین آنها می‌توان به مواردی مانند پتاسیم، ویتامین C، مس، منیزیم، فسفر، منگنز و ویتامین‌های متعدد B، از جمله اسید فولیک اشاره کرد. دانشمندان فرانسوی نیز ثابت کرده‌اند که این میوه همچنین دارای پلی فنول‌های آنتی اکسیدانی خاص مانند کوریلاژین، اسید گالیک و اسید ellagic است که می‌تواند سلامت کلی بدن را افزایش دهد.

تقویت سلامت پوست

یکی از مهم‌ترین خواص این میوه که باعث می‌شود افراد زیادی از آن مصرف کنند، تقویت سلامت پوست می‌باشد. همان طور که در بالا اشاره شد در این میوه مقادیر قابل توجه‌ای از ویتامین C وجود دارد. یکی از مهم‌ترین خواص این ویتامین در بدن ساخت کلاژن می‌باشد. دانشمندان باور دارند که کلاژن باعث ایجاد خاصیت کشسانی در پوست می‌شود. این موضوع می‌تواند به شما در مقابله با مشکلات رایجی مانند پیری زودرس، چین و چروک و لکه‌های سن کمک کند. علاوه بر این، خواص آنتی اکسیدانی این میوه نیز قادر هستند آسیب‌های وارد شده به سلول‌های پوست توسط رادیکال‌های آزاد را تا حد زیادی خنثی کنند.

افزایش میل جنسی

در بسیاری از نسخه‌های باستانی سانسکریت که از هند به دست آمده، به این خاصیت چشالو اشاره شده است. دانشمندان تحقیقاتی را به صورت اختصاصی در مورد این موضوع کلید زدند که نتایج آنها نشان می‌دهد خوردن این میوه در ترشح برخی از هورمون‌ها تأثیر دارد. از جمله این هورمون‌ها می‌توان به استروژن، تستوسترون و پروژسترون اشاره کرد. از این هورمون‌ها به عنوان تحریک کننده‌های جنسی یاد می‌شود. بیش از ۱۵ درصد آقایان و ۲۵ درصد خانم‌ها دچار سردی جنسی هستند. مصرف این میوه می‌تواند یک روش آسان و بدون خطر برای افزایش میل جنسی در آنها محسوب شود.

مبارزه با اضطراب

هندی‌ها از چشالو خشک شده برای کاهش اضطراب استفاده می‌کنند چرا که در این میوه ترکیبات آرامش بخش فراوانی وجود دارد. در سال ۲۰۱۴ تحقیقات توسط مجله بهداشت عمومی نیویورک چاپ شد که نشان می‌داد مصرف این میوه قادر است سطح کورتیزول را در بدن کم کند. امروزه می دانیم که کورتیزول یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد استرس و اضطراب محسوب می‌شود. به همین دلیل می‌توان از جوشانده‌های این میوه برای درمان بی خوابی استفاده کرد. متأسفانه آمارها حاکی از این است که از هر ۱۰ نفر، ۳ نفر به بی خوابی و یا سایر مشکلات مربوط به خواب مبتلا هستند.

کمک به فرایند کاهش وزن

مصرف این میوه می‌تواند یک روش ساده و خوشمزه برای کاهش وزن باشد. همان طور که در بالا نیز اشاره شد در هر یک از این میوه چیزی کمتر از ۲۰ کالری وجود دارد که بسیار کم محسوب می‌شود. به همین دلیل شما می‌توانید بدون ترس از افزایش وزن از این میوه‌ها مصرف کنید. مهم‌تر از این، تحقیقات دو مرحله‌ای که توسط محققین سوئدی انجام شده نشان می‌دهد که ترکیبات این میوه می‌توانند به کاهش ترشح هورمون گرلین کمک کنند. گرلین به عنوان هورمون گرسنگی در بدن شناخته می‌شود.

تقویت حواس شناختی

آنتی اکسیدان‌هایی که در این میوه وجود دارند قادر هستند شما را از شر آسیب‌های اکسیداتیو رادیکال‌های آزاد که به سلول‌های مغزی وارد می‌شوند، در امان نگه دارند. علاوه بر این، این آنتی اکسیدان‌ها یک راهکار عالی برای مقابله با پلاک‌ها نیز به شمار می‌روند. این موضوع می‌تواند به صورت موثری به بهبود حواس شناختی در شما منجر شود. بسیاری باور دارند که مصرف این میوه می‌تواند شما را در برابر بیماری‌های عصبی رایجی مانند آلزایمر، زوال عقل و پارکینسون یاری کنند. متأسفانه امروزه بیش از ۲۵ درصد سالمندان به چنین بیماری‌هایی مبتلا می‌شوند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of