۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵

مراحل جراحی فک پایین جلو آمده

برخی افراد از جلو آمدگی فک پایین خود رنج برده و به همین منظور با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی، اقدام به جراحی فک خود می‌کنند. در این مقاله به بررسی این جراحی می‌پردازیم.

جراحی فک پایین جلو آمده

فرد جهت انجام جراحی فک پایین جلو آمده (Jaw surgery) توسط یک تیم متخصص آماده شده و تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. انجام این جراحی بدین شکل است که استخوان قرار گرفته در قسمت عقب فک از ناحیه جلویی فک جدا شده و قسمتی از فک که دندان‌ها بر روی آن قرار دارد به عقب برده می‌شود؛ بدین ترتیب فک پایین عقب برده می‌شود و با فک بالا هم تراز می‌گردد. همانطور که گفته شد، دلیل انجام این جراحی همیشه مربوط به زیبایی نمی‌شود، بلکه در برخی موارد فرد در انجام برخی کارها مانند جویدن دچار مشکل شده و به طور کلی مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌نماید که انجام جراحی فک پایین جلو آمده ضروری می‌باشد.

توجه داشته باشید که در بعضی موارد به جهت دست یافتن به نتیجه بهتر به بیش از یک عمل جراحی نیاز است. مداخله به موقع بهترین درمان این وضعیت است. هر چه آندربایت زودتر تحت درمان قرار بگیرد، احتمال جلوگیری از نیاز به جراحی فک در آینده بیشتر است. در حالت ایده ‌آل درمان آندربایت باید پیش از هشت سالگی شروع شود. در این زمان فک کودک هنوز در حال شکل‌ گیری بوده و تغییر شکل و هدایت رشد آن آسان‌تر است. اگر مطمئن نیستید کودک شما دچار این وضعیت شده است یا خیر، حتما او را به ارتودنتیست نشان دهید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند که بهتر است همه کودکان در سن هفت‌ سالگی به ارتودنتیست نشان داده شوند تا زمان کافی برای اقدامات درمانی وجود داشته باشد. پیش از انجام جراحی فک پایین جلو آمده حتما با یک پزشک متخصص در این باره مشورت کرده و سوالات خود را از او بپرسید تا راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز مربوط به جراحی را به شما ارائه دهد.

درمان جلو زدگی فک پایین

اگر دلیل اصلی جلو آمدن فک پایین، تداخلات دندانی باشد، بهترین درمان ارتودنسی است که با حل مشکلات دندانی، جا به جایی عملکردی فک پایین از میان رفته و بیمار به حالت طبیعی فک خود باز می‌گردد. اگر دلیل اصلی ناهنجاری، فقدان رشد کافی فک بالایی باشد و فک پایین وضعیتی عادی داشته باشد، در سنین رشد که از ۸ تا ۱۲ سالگی محسوب می‌شود، می‌توان با به کار گیری برخی دستگاه های ارتوپدی رشد فک بالایی را زیاد کرد. باید توجه داشته باشید که این شیوه درمان در سنین پایین، ضامنی برای باقی ماندن وضعیت عادی فک در سال‌های بعدی نیست، از این رو ممکن است بیمار در سال‌های آتی دوباره با این مشکل مواجه شود.

بهترین زمان برای انجام جراحی فک

بهترین زمان جهت اقدام برای جراحی فک پایین جلو آمده تقریبا بعد از سن بلوغ و تکمیل رشد فک می‌باشد، اما در صورتی که این وضعیت زود تشخیص داده شود، بنا بر تشخیص پزشک ممکن است این جراحی زودتر زمان اعلام شده نیز انجام گیرد، البته پزشک پیش از این تصمیم، تمام جوانب اعم از نوع و شدت عارضه را به دقت بررسی و مورد تحلیل قرار خواهد داد. هزینه جراحی فک پایین جلو آمده نیز با توجه به تعداد جلسات، داروها و دستمزد پزشک متفاوت می‌باشد. توجه داشته باشید که وجود، التهاب، تورم و کبودی پس از انجام جراحی فک پایین جلو آمده طبیعی بوده و معمولا ۲ تا ۳ روز پس از جراحی شدت می‌یابد و برطرف شدن آن حدود ۶ تا ۹ ماه زمان می‌برد.

ارتودنسی قبل از جراحی فک پایین جلو آمده

زمانی که فرد به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد پس از معاینه و بررسی مشکلات دندانی و فکی بیمار طرح درمانی برای او تهیه می شود. در این طرح درمان، در صورتی که بیمار نیاز به جرمگیری پیش از ارتودنسی دندان داشته باشد بایستى انجام شود؛ همچنین در برخی مواقع لازم است فوق تخصص ارتودنسی یک الی چند دندان را برای مرتب کردن دندان ها و قرار گرفتن صحیح در موقعیت جدید بکشد. پس از آن براکت ارتودنسی بر روی دندان ها بیمار قرار می گیرد تا با مرتب شدن دندان ها به راحتی بتوان جراحی فک را انجام داد.  پس از مرتب شدن دندان ها در مرحله اول حال بیمار برای جراحی فک پایین جلو آمده آماده می شود.

جراحی فک جلو آمده

ارتودنسی بعد از جراحی فک پایین جلو آمده

مرحله آخر درمان ارتودنسی مجدد دندان ها  می باشد. در این مرحله به دلیل جراحی فک ممکن است دندان ها از جایگاه اصلی خود تکان خورده باشند که در این صورت با ارتودنسی بعد از عمل، دندان ها در موقعیت صحیح خود قرار گرفته و باعث زیبا تر شدن چهره و لبخند فرد می شود.

عوامل ایجاد جلو آمدن فک پایین

ارث، مهم ترین عاملی است که موجب این نوع ناهنجاری می‌شود، اما عواملی مانند رشد بیش از حد فک پایین، به هم ریختگی دندان‌ها و جلو نگه داشتن فک پایین طبق عادت نیز جزء عواملی هستند که می‌توانند باعث جلو آمدن فک پایین شوند. جالب است بدانید که مردم قاره آسیا بیشتر مستعد این وضعیت هستند.

معرفی علائمی که نیاز به جراحی دارد

برخی از علائم در فرد وجود دارند که او را به انجام جراحی وا می‌دارند، زیرا برای فرد بسیار مشکل ساز بوده و او در انجام برخی عملکردها دچار اختلال خواهد شد. در زیر به معرفی این علائم یا عوامل خواهیم پرداخت:

 • مشکل در ناحیه فک به صورت مادرزادی
 • بروز درد مزمن در ناحیه فک
 • تنفس دهانی غیر ارادی
 • قرار نگرفتن درست لب‌ها بر روی یکدیگر
 • آسیب به فک یا صورت
 • وجود فضای باز به هنگام بستن دهان میان دندان‌های بالا و پایین
 • بیرون زدگی فک
 • تو رفتگی فک
 • وجود تومور فکی
 • عدم تقارن صورت از رو به رو و پهلو
 • بروز مشکل به هنگام جویدن غذا
 • بروز مشکل آپنه انسدادی خواب
 • ساییدگی بیش از حد دندان‌ها
 • خشکی مزمن دهان به دلیل تنفس دهانی
 • مشکلات ژنتیکی مربوز به رشد نامطلبوب استخوان‌های فک
 • کوچک بودن چانه
 • بلندی یا کوتاهی صورت

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x