۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹

تنباکوی کوهی و خواص بی‌شمار این گیاه برای بدن

بسیاری اعتقاد دارند که تنباکوی کوهی از جمله مهم‌ترین بخش‌ها در روش درمانی هومیوپاتی محسوب می‌شود. در این مقاله به بررسی خواص این گیاه می‌پردازیم.

خواص تنباکوی کوهی

تنباکوی کوهی(Arnica montana) از جمله گیاهان دارویی مهم است و از آن برای طب سنتی برای قرن‌ها استفاده می‌شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این گیاه، اسانس، اسیدهای چرب، تیمول، لکتون‌های سس کوئیرپن پزودهائیانولید و گلاکیوزید‌های فلاونون وجود دارد. از همین رو این گیاه در ساخت داروها نیز کاربرد دارد. همچنین باید بدانید که تنباکوی کوهی شامل مقادیری متوسط از helenalin می‌باشد که بسیار سمی هستند و از همین رو حتماً باید در زیر نظیر پزشک مصرف شوند. متأسفانه اگر دوز مصرفی شما مناسب نباشد، ممکن است حتی منجر به مرگ شود.

کاهش استرس

مانند بسیاری از گیاهان دارویی، تنباکوی کوهی نیز قادر است به کاهش استرس و اضطراب منجر شود. دانشمندان امروزه ثابت کرده‌اند که بسیاری از بیماری‌های مزمن ریشه در استرس دارند و از همین رو استفاده از دم‌نوش‌های گیاهی مانند چای تنباکوی کوهی می‌تواند اعصاب شما را راحت کرده و شرایط استرس‌زا را بکاهد. این موضوع تنها در اعصاب شما خلاص نمی‌شود چرا که مشاهدات حاکی از این است که مصرف چای این گیاه بر روی ترشح بعضی از هورمون‌های بدن تأثیر دارد که از جمله آنها می‌توان به کورتیزول اشاره کرد. از این هورمون به عنوان مهم‌ترین علت ایجاد استرس و اضطراب یاد می‌شود و از همین رو کاهشش می‌تواند به شما در این زمینه کمک شایانی کند.

سلامت پوست

پوست وسیع‌ترین اندام بدن است که به عنوان اولین سد دفاعی خدمت می‌کند. به همین دلیل، معمولاً سطح آن مملو از آلودگی‌ها و مواد بیماری زا می‌باشد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که شما می‌توانید برای حفظ سلامتی عمومی بدن خود انجام دهید، تقویت سلامت پوست می‌باشد. از آنجایی که پوست در معرض بیشترین میزان تابش نور خورشید وجود دارد، مشکلاتی مانند سرطان پوست و اگزما آن را تهدید می‌کند. این گیاه سرشار از خواص ضد التهابی است و از همین رو می‌توان به شما در این زمینه کمک کند. همچنین جالب است بدانید که این گیاه در کاهش زخم، آکنه و ضایعات پوستی نیز کاربرد دارد.

تنباکوی کوهی و خواص بی‌شمار این گیاه برای بدن

درمان آرتریت

آرتریت رایج‌ترین بیماری مفصلی محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۶ گزارشی توسط موسسه بهداشت و سلامت ایالات متحده آمریکا به چاپ رسید که نشان می‌داد این مشکل بیش از ۳۵ درصد افراد را تهدید می‌کند. متأسفانه هنوز برای آرتریت درمان قطعی پیدا نشده اما شما می‌توانید با استفاده از موادی که در خود خواص ضد التهابی دارند، این مشکل را مدیریت کنید. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، تنباکوی کوهی سرشار از ترکیبات ضد التهابی است و از همین رو مصرفش به کسانی که به آرتریت دچار هستند، به شدت توصیه می‌شود.

سلامت مو با استفاده از تنباکوی کوهی

امروزه محصولات گیاهی به شدت پرطرفدار شده‌اند چرا که این محصولات هیچ گونه عوارض جانبی از خود بر جای نمی‌گذارند. تنباکوی کوهی از جمله همین مواد گیاهی است که از آن در ساخت شامپو استفاده می‌شود چرا که ترکیبات موجود در آن قادر هستند به صورت مؤثری به سلامت موهای شما کمک کنند. استفاده از آن به صورت موضعی می‌تواند باعث برطرف کردن مشکلات رایجی مانند شوره سر و کاهش ریزش مو شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of