۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶

تجویز عینک و ضرورت استفاده از آن

تجویز عینک برای چه کسانی انجام می گیرد؟ دلایل نیاز به عینک چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ در این مقاله به بررسی دلایل استفاده از عینک می‌پردازیم.

تجویز عینک

حتما مراقبت از بینایی و معاینه چشم را به عنوان بخشی از مراقبت های معمول پزشکی کودک خود انجام دهید. انواع مختلفی از پزشکان مراقبت از چشم وجود دارند که نام آنها گیج کننده است. چشم پزشکان، پزشکانی هستند که با استفاده از دارو و جراحی، مراقبت جامع چشم را ارائه می دهند. چشم پزشکان اطفال، پزشکانی هستند که برای درمان مشکلات چشمی بچه ها آموزش های ویژه دیگری دارند. اپتومتریست ها خدماتی را ارائه می دهند که ممکن است شبیه به چشم پزشکان باشد، اما آنها جراحی انجام نمی دهند. برخی از بینایی سنج ها در مشکلات چشم کودکان تخصص دارند. بینایی سنج ها، عینک (Glasses) مناسب را تنظیم می کنند.

بررسی نیاز به تجویز عینک

امتحانات معمول پزشکی برای بینایی بچه ها شامل موارد زیر است:

 • نوزادان باید از نظر پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده در مهد کودک بیمارستان از نظر سلامت عمومی چشم مورد بررسی قرار گیرند.
 • نوزادان پرخطر (از جمله نوزادان نارس)، کسانی که سابقه خانوادگی از مشکلات چشم دارند، و کسانی که دارای بی نظمی چشم هستند باید توسط پزشک چشم معاینه شوند.
 • در سال اول زندگی، همه نوزادان باید در طول معاینه با پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده، از نظر سلامت چشم به طور منظم معاینه شوند.
 • در حدود سن ۳ سالگی، بچه ها باید با پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده، غربالگری سلامت چشم و تست های بینایی (بینایی را که میزان وضوح بینایی را اندازه گیری می کند) انجام دهند.
 • در حدود سن ۵ سالگی، بچه ها باید بینایی و تراز چشم خود توسط پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده خود را بررسی کنند. افرادی که در هر دو تست مشکوک بوده اند باید توسط پزشک چشم معاینه شوند.
 • بعد از ۵ سالگی، غربالگری معمول باید در مدرسه و مطب پزشک معالج در صورت بروز علائمی مانند سردردهای مکرر انجام شود (بسیاری اوقات، معلم متوجه می شود که کودک در کلاس خوب نمی بیند.)
 • برای کودکانی که عینک می زنند باید سالانه توسط پزشک معاینه شوند تا تغییرات بینایی بررسی شود.

علائم وجود مشکلات چشمی و نیاز به تجویز عینک در کودکان

چشم و بینایی سالم بخش مهمی از رشد کودکان است. باید چشمان آنها مرتبا معاینه شود، زیرا بسیاری از مشکلات بینایی و بیماری های چشمی می توانند در اوایل تشخیص داده و درمان شوند.

علائم مربوط به اینکه کودک ممکن است دارای مشکلات بینایی باشد شامل موارد زیر است:

 • مالش زیاد چشم
 • حساسیت شدید به نور
 • تمرکز ضعیف
 • ردیابی بصری ضعیف (دنبال کردن یک شی)
 • تراز یا حرکت غیر طبیعی چشمها (پس از ۶ ماهگی)
 • قرمزی مزمن چشم ها
 • پارگی مزمن چشم ها
 • یک مردمک سفید به جای سیاه

در کودکان سن مدرسه، علائم دیگری که باید مراقب آن باشند عبارتند از:

 • عدم توانایی دیدن اشیاء از راه دور
 • در خواندن تخته سیاه مشکلی ندارید
 • خواندن دشوار مطالب
 • خیلی نزدیک به تلویزیون نشستن

 

تجویز عینک در کودکان

کودک خود را از نظر علائم دید ضعیف یا چشمان متقاطع بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه مشکل چشم، کودک خود را سریعاً به پزشک برده تا مشکل دائمی نشود. اگر زود درمان شود، اغلب شرایط چشم قابل اصلاح است.

مشکلات معمول چشم که نیاز به تجویز عینک دارند

چندین وضعیت چشم می تواند در بچه ها تأثیر بگذارد. بیشتر آنها توسط یک غربالگری بینایی با استفاده از نمودار در سالهای پیش دبستانی شناسایی می شوند.

 • آمبلیوپی یا تنبلی چشم
  بینایی ضعیف چشم است که ممکن است طبیعی به نظر برسد. دو علت شایع، چشم متقاطع و اختلاف خطای انکسار بین دو چشم است. در صورت عدم درمان، آمبلیوپی می تواند باعث از بین رفتن غیر قابل برگشت بینایی در چشم آسیب دیده شود. (در آن زمان، “برنامه نویسی” مغز سیگنال های چشم را نادیده می گیرد.) آمبلیوپی با بهترین روش ممکن در اسرع وقت، به طور ایده آل قبل از ۸ سالگی درمان می شود.
 • استرابیسم
  نوعی عدم تنظیم در چشم است. چشم ها ممکن است روشن، بیرون، بالا یا پایین شوند. اگر همان چشم به صورت مزمن دچار این مشکل شود، ممکن است آمبلیوپی نیز در آن چشم ایجاد شود. با تشخیص زود هنگام، می توان دید را با تنظیم کردن با چشمی که به طور صحیح تنظیم شده است، ترمیم کرد، و این باعث رفع مشکل می شود. جراحی یا عینک مخصوص نیز ممکن است به تراز شدن چشم کمک کند.
 • خطاهای انکسار
  به این معنی است که شکل چشم به طور صحیح نور را منعکس نمی کند (خم می شود)، بنابراین تصاویر تار می شوند. خطاهای انکسار همچنین می تواند باعث ایجاد آمبلیوپی شود. نزدیک بینی، شایعترین عیب انکساری در کودکان در سن مدرسه است.

سایر شرایط چشم نیاز به توجه فوری دارند، مانند رتینوپاتی نارس (بیماری که چشم بچه های نارس را تحت تأثیر قرار می دهد) و موارد مرتبط با سابقه خانوادگی از جمله:

 • رتینوبلاستوما که تومور بدخیم است و معمولاً در ۳ سال اول زندگی ظاهر می شود. که بینایی را تحت تاثیر قرار داده یا باعث سفیدی در مردمک می شود.
 • آب مروارید نوزادی در نوزادان ممکن است رخ دهد. آب مروارید باعث مختل شدن بینایی چشم است.
 • گلوکوم مادرزادی در نوزادان یک بیماری نادر است که ممکن است به ارث برده شود. این نتیجه فشار زیاد در چشم از ایجاد نادرست یا ناقص کانال های اتصال چشم قبل از تولد است و با استفاده از دارو و جراحی قابل درمان است.
 • بیماریهای ژنتیکی یا متابولیک چشم مانند اختلالات ارثی که باعث می شود کودک احتمال ابتلا به رتینوبلاستوما یا آب مروارید را داشته باشد، ممکن است نیازمند غربالگری بچه ها در سن پایین و بصورت منظم باشد.

اگر فرزند شما در معرض خطر هر یک از این شرایط است، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

کاندیدهای مناسب تجویز عینک

کودکان در هر سنی – حتی نوزادان – می توانند عینک استفاده کنند.

نکاتی که پس از تجویز عینک برای کودکان باید بدانید

 • بگذارید بچه ها فریم های خود را انتخاب کنند.
 • قاب های پلاستیکی برای بچه های کوچکتر از ۲ سال بهترین گزینه هستند.
 • اگر بچه های بزرگتر فریم های فلزی می پوشند، مطمئن شوید که لولای عینک از دوام زیادی برخوردار هستند.
 • یک بند پلاستیکی متصل به عینک به نگه داشتن آنها در مکان های مخصوص کودکان نو پا کمک می کند.
 • کودکانی که مشکل جدی چشم دارند ممکن است به لنزهای مخصوصی به نام لنزهای با کیفیت بالا احتیاج داشته باشند که از لنزهای پلاستیکی باریک تر و سبک تر هستند.
 • لنزهای پلی کربنات برای همه بچه ها به ویژه برای تحرکاتی که دارند بهتر است. پلی کربنات یک ترموپلاستیک واضح و ضد انعطاف پذیر و شفاف است که برای ساخت لنزهای نازک و سبک استفاده می شود. اما، اگرچه بسیار مقاوم در برابر ضربه هستند، این لنزها راحت تر از لنزهای پلاستیکی خراشیده می شوند.
 • نوزادان متولد شده با آب مروارید مادرزادی ممکن است نیازمند جراحی برای برداشت آب مروارید در طی چند هفته اول زندگی داشته باشند. برخی از آنها بعد از عمل آب مروارید لنزهای تماسی را استفاده می کنند.
 • در حدود سن ۱۰ سالگی، بچه ها ممکن است بخاطر زیبایی و یا انجام ورزش، بخواهند که از لنزهای تماسی استفاده کنند. برای استفاده، کودک باید بداند که چگونه لنزها را به درستی قرار داده و بردارد و آنها را مطابق آنچه لازم است بیرون بیاورد و طبق توصیه پزشک،تمیز کند. مشکلات لنزهای تماسی تقریباً همیشه به دلیل عادات ضعیف و بهداشت نامناسب است.
 • پزشک چشم شما می تواند به شما در تصمیم گیری بهترین نوع تصحیح بینایی برای کودک شما کمک کند.

 

تجویز عینک

درمان تنبلی چشم با تجویز عینک و موارد درمانی دیگر

تنبلی چشم هر چه در سنین پایین تر تشخیص داده شود، احتمالاً درمان موفقیت آمیز تری خواهد داشت. اگر پس از سن ۶ سالگی شروع شود، درمان موفقیت کمتری دارد و اگر بعد از ۸ سالگی شروع شود، بعید به نظر می رسد که موفق باشد.

۲ گزینه اصلی درمانی برای درمان تنبلی عبارتند از:

 • درمان یا تصحیح هرگونه مشکل اساسی در چشم
 • تشویق به استفاده بیشتر از چشم آسیب دیده تا دید به درستی توسعه یابد

درمان مشکلات اساسی چشم

تجویز عینک

نزدیک بینی یا دور بینی، با استفاده از عینک قابل اصلاح است. عینک ها معمولاً باید مرتباً استفاده شوند و مرتباً بررسی شوند.

عینک همچنین ممکن است به صاف کردن یک انحراف کمک کند و در بعضی موارد بدون نیاز به درمان بیشتر می تواند تنبلی چشم را برطرف کند.

کودک شما ممکن است بگوید که بدون عینک خود می تواند بهتر ببیند. این امر به این دلیل است که چشمان آنها به کار سخت برای تماشا کردن عادت کرده است و اکنون مشکل دارند که اجازه دهید عینک ها برای آنها این کار را انجام دهند.

آنها برای زدن مداوم عینک نیاز به تشویق دارند.

عمل جراحی

در کودکان، اغلب آب مروارید برداشته می شود تا باعث پیشرفت بهتر بینایی در چشم مبتلا به آب مروارید شود. جراحی آب مروارید برای کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این عمل معمولاً ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. ممکن است کودک شما برای بررسی وضعیت بهبودی خود در طول شب در بیمارستان نگه داشته شود و پس از آن مجبور به استفاده از لبه های چشم شود. در بعضی موارد، از عمل جراحی برای بهبود ظاهر چشم استفاده می شود. این عمل باعث تقویت یا تضعیف ماهیچه های چشم تنبل می شود تا شکل خود را تغییر دهد.

این بدان معنی است که به نظر می رسد که چشم تنبل با چشم خوب شباهت دارد. بینایی کودک بهبود نخواهد یافت، اما چشمان آنها متناسب تر به نظر می رسند و این به چشم ها کمک می کند تا با هم بهتر کار کنند. افتادگی پلک نیز با استفاده از جراحی قابل اصلاح است.

چگونگی راه های تشویق به استفاده از چشم تنبل

با استفاده از یک پد

این شامل قرار دادن یک پد با لبه چسبنده بر روی چشم “خوب” است بنابراین چشم تنبل مجبور به کار می شود و این. می تواند در بهبود بینایی در چشم تنبل بسیار مؤثر باشد. پدها اغلب باید با عینک پوشیده شوند. مدت زمانی که کودک نیاز به استفاده از پد دارد به این بستگی دارد که چند سال سن دارد، مشکل چقدر جدی است و چقدر با استفاده از پد همکاری می کند.

قبل از رسیدن کودک به ۶ سالگی پد ها مؤثر هستند. بیشتر کودکان برای چند ماه نیاز به استفاده از پد برای چند ساعت در روز دارند. استفاده از این روش برای درمان چشم تنبل می تواند بسیار وقت گیر باشد و اغلب می تواند تا زمانی که کودک به آن عادت نکند، یک تجربه ناخوشایند برای او باشد. به همین دلیل مهمترین کاری که شما باید انجام دهید این است که دلایل استفاده از پد و اهمیت این درمان را به فرزندتان توضیح دهید تا آنها در انجام این کار انگیزه داشته باشند.

اگر فرزند شما برای درک این موضوع بسیار کم سن و سال است، سعی کنید به فکر انگیزه هایی برای ترغیب آنها به استفاده از پد باشید. آنها باید فعالیت هایی مانند بازی با رایانه لوحی الکترونیکی، رنگ آمیزی، خواندن یا کارهای مدرسه را انجام دهند. آنها را با تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود پاداش دهید.

قطره چشم

از قطره های چشمی آتروپین می توان برای تار شدن بینایی در چشم خوب استفاده کرد. آنها مردمک چشم خوب و تاری دید را گسترش می دهند (گشاد می شوند)، که کودک را به استفاده از چشم تنبل ترغیب می کند. عوارض جانبی مختلفی ممکن است بعد از استفاده از این قطره های چشمی رخ دهد. اگرچه این عوارض به ندرت اتفاق می افتد و مزیت های استفاده ازین روش زیاد است.

با این حال، این عوارض جانبی معمولاً نادر است. و این فطره ها به مراتب موثرتر از استفاده از پد می باشد. معمولا انتخاب بین این دو گزینه برای بسیاری از افراد چالش است. کودکانی که تمایل به استفاده از پد ندارند می توانند از قطره های چشمی استفاده کنند و برعکس.

پس از تجویز عینک همیشه باید از آن استفاده کنم؟

هنگامی که شروع به استفاده از عینک های نسخه خود می کنید، ممکن است متوجه شوید که بینایی شما به قدری واضح تر شده است که و میخواهید همیشه عینک بزنید. اگر راحت هستید، هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید عینک خود را به اندازه دلخواه بزنید. برخی از اعتقادات قدیمی پیرامون این مسئله وجود دارد، چرا که برخی معتقدند زدن عینک در تمام مدت در واقع به چشم شما آسیب می رساند و هنگام برداشتن عینک آنها بدتر می شوند.

با این حال، این فقط یک افسانه است، زیرا عینک باعث نمی شود دید شما وخیم تر شود و چشمان شما را به لنزهای اصلاحی وابسته نمی کند. واقعیت این است که به دلیل اینکه عادت دارید به طور واضح با عینک خود اشیا را ببینید،

تنظیم چشم ها هنگام برداشتن عینک کمی طول می کشد. همچنین به دلیل اینکه بینایی شما با افزایش سن رو به افول می رود، پس از دریافت عینک های نسخه، بینایی شما کاهش می یابد. ممکن است به نظر برسد به دلیل استفاده طولانی مدت از  عینک باشد در حالی که، مشکلات بینایی به احتمال زیاد مربوط به سن هستند و هیچ ارتباطی با چند بار استفاده از عینک ندارند.

شما با زدن عینک به بینایی خود آسیب نمی رسانید و اگر جلوی زدن آنها را بگیرید، بینایی شما بهبود نمی یابد.

اتفاقی که بیشتر می افتد این است که با استفاده از عینک راحت تر می توانید چیزها را ببینید و دید واضح تری خواهید داشت. این بدان معناست که کارهای روزانه و زندگی شما با افزودن مزایای دید واضح با عینک آسانتر خواهد شد، و شما نمی خواهید آنها را از چشم خود بردارید زیرا به نوعی از نظر روانشناختی بینایی شما بهبود یافته در تمام مدت وابسته به استفاده از عینک می شوید.

خوشبختانه اگر اینگونه باشد، استفاده از عینک برای شما هیچ ضرری نخواهد داشت. این مزیت در مورد تمام نسخه ها، از جمله عینک برای بینایی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم وجود دارد. در مورد مواقعی که لازم است عینک خود را بر حسب ضرورت بردارید یا حداقل راه حل مناسب تر از استفاده از عینک چند نکته وجود دارد که باید توجه کنید.

اولین مورد برای خوابیدن است. برای شروع، شما نیازی به زدن عینک برای خواب ندارید، حتما آنها را بردارید تا قاب عینک خم نشود یا لنزهای موجود در رختخواب  آسیب نبینند. همچنین، در حالی که می توانید عینک تجویز شده خود را در خارج از منزل بزنید، ممکن است در صورت مسدود کردن اشعه UV و دید واضح تر در آفتاب، به یک راه حل بهتر نیاز داشته باشید. شما می توانید روی عینک آفتابی بدون نسخه سرمایه گذاری کنید یا لنزهایی بخرید، که در هنگام تماس با نور خورشید به کار در فضای بیرون تغییر می کنند.

 

انتخاب بهترین شیشه عینک

نحوه استفاده در طول روز پس از تجویز عینک

آیا باید عینک خود را در طول روز بردارید، یا تمام روز آنها را بزنید؟ این در وهله اول بستگی به این دارد که چرا آنها را می زنید – باید توصیه های پزشک چشم خود را در مورد این موضوع دنبال کنید. از آنجا که زدن عینک باعث خراب شدن بینایی شما نمی شود، هیچ دلیلی برای مقابله با تاری دید در طول روز وجود ندارد. اگر در طول روز  با زدن عینک راحت تر هستید، پس این کار را انجام دهید. اگر فقطهنگام خواندن یا رانندگی به آنها احتیاج دارید، ممکن است دلیلی نداشته باشد که در غیر این صورت آنها را بزنید.

زدن عینک با نسخه در هنگام نیاز به آنها مانع از فشار چشم، سردرد، تاری دید و سایر ناراحتی ها می شود و پوشش ضد انعکاس و اشعه ماوراء بنفش باعث محافظت چشم شما در برابر آفتاب و تابش نور می شود. اگر تصمیم ندارید عینک خود را بزنید، ممکن است ناراحتی چشم را تجربه کرده و روز خود را به بینایی غیر طبیعی بگذرانید.

چه موقع باید از زدن عینک خودداری کنم؟

اگر عینک به شما کمک می کند در حین تماشای تلویزیون، رانندگی، کار یا فعالیت های دیگری بهتر ببینید، آن را بزنید. اگر راحت هستید، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما از عینک بصورت همیشگی استفاده نکنید – با چند استثنا.

انتخاب بهترین شیشه عینک

بیش از فریم انتخابی شما، شیشه عینک میزان رضایت مندی در شما را تعیین می کند. خرید شیشه عینک کار آسان و ساده ای نیست. در واقع، در اینجا گزینه های بسیاری یرای شیشه عینک و پوشش شفاف آن وجود دارد، همین تنوع عامل سردرگمی شما در خرید شیشه عینک می شود.

فروشنده با توجه به خواسته شما می تواند در زمینه خرید شیشه عینک و پوشش آن راهنمای قابل اعتمادی باشد.

وقتی عینکی را خریداری می فرمایید، انتخاب فریم آن مهم است زیرا بر ظاهر تاثیر می گذارد اما شیشه عینک از جهت تاثیر گذای بر این چهار عامل: ظاهر، راحتی، دید و ایمنی بسیار مهم می باشد.

ضخامت شیشه عینک در مدل و اندازه فریمی که انتخاب می کنید تعیین کننده است. برای شیشه های نازک فریم های کوچک تر، گرد یا بیضی انتخاب کنید. همچنین، فریم های پلاستیکی برای پیدا نبودن لبه های شیشه های ضخیم عینک مناسب تر است.

یک اشتباه رایج که مردم هنگام خرید عینک مرتکب می شوند این است که برای انتخاب جنس شیشه عینک و طرح و پوشش شفاف روی شیشه آن، وقت کافی صرف نمی کنند.

اطلاعات ذیل، در مورد تمام شیشه های (عدسی های) تجویز شده برای عینک ها اعمال می شود، چه برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم یا اینکه برای عدسی های پیشرفته، عدسی های دوکانونی( دو دید) یا سایر عدسی های چند کانونی به منظور اصلاح پیر چشمی باشد.

از نسخه تجویز عینک نمی توان برای خرید لنزهای چشمی استفاده کرد

نسخه های لنزهای چشمی و تجویز عینک یکسان نیستند، یک نسخه عینک فقط برای خرید عینک است. نسخه عینک حاوی اطلاعات خاصی که برای نسخه لنزهای چشمی تعیین کننده است نمی باشد و چنین اطلاعاتی تنها در جریان مشاوره و نصب لنزهای چشمی قابل دستیابی است.

عدسی عینک با فاصله از چشم ها قرار می گیرند، در حالی که لنزهای چشمی مستقیما روی چشم قرار می گیرند. این فاصله بر درجه نیاز چشم برای تمرکز مناسب چشم ها موثر است.

علاوه بر اطلاعات مندرج در نسخه عینک، یک نسخه لنزهای تماسی چشمی باید منحنی پایه مرکزی سطح پشتی لنزهای تماسی و قطر لنز و مشخصات تولید کننده و نام تجاری لنز را مشخص کند. همچنین، شماره یک عینک تجویز شده مدام تغییر می کند اگرچه لنزهای چشمی از این حیث وضعیت را دارند. دلیل این امر این است که عدسی های عینک در فاصله ای از چشم قرار می گیرنند( معمولا حدود ۱۲ میلی متر از سطح چشم) در حالی که لنزهای تماس چشمی مستقیما روی قرینه چشم قرار دارند.

تجویز دقیق لنزهای تماس فقط بعد از نصب لنزهای تماسی به عمل می آید و پزشک معالج واکنش چشم شما را در مقابل نصب لنزهای تماسی به طور کلی ارزیابی می کند.

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments