۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸

افزایش شیر مادر با تغذیه مناسب

شیر مادر تنها غذای یک نوزاد است. بنابراین باید سعی کنید مقدار آن را افزایش دهید و آن را مغذی‌تر کنید. در این مقاله به معرفی روش‌های افزایش شیر مادر با تغذیه مناسب می‌پردازیم.

راه‌های افزایش شیرمادر با تغذیه مناسب

هویج و چغندر

هویج و چغندر دارای بتاکاروتن زیادی میباشد و در نتیجه سبب افزایش شیر مادر میشود . روغن‌های فرار و فیتواستروژن این دو نیز در تولید شیر مادر تاثیر زیادی میگذارد . برای افزایش شیر مادر، دم کرده‌ی تخم هویج به مقدار یک قاشق قهوه خوری برای یک فنجان آب جوش را فراموش نکنید .

شوید

مصرف شوید و تخم شوید باعث ارامش شما و در نتیجه  زیاد شدن شیرمادر می شود . همچنین میتوانید مقدار۳ گرم از تخم شوید را در یک فنجان آب بریزند و بجوشانند و در هر روز ۱ تا ۲ فنجان نوش جان کنند . ( برای امراض کلیوی ممنوع)

زردآلـو

زردآلو حاوی ویتامین C و سایر ویتامین‌ها میباشد که سبب زیاد شدن شیرمادر میشود .

رازیـانـه

یکی از مهمترین مواد خوراکی برای افزایش شیر مادر ،رازیانه است . رازیانه‌ سبب تغییرات هورمونی در بدن می شوند و با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر مؤثر هستند، سبب افزایش ترشح شیرمادر خواهد شد. رازیانه را می‌توان به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. در ضمن وقتی رازیانه میخورید دل درد کودک نیز رفع میشود.

سیاه‌دانه

سیاه دانه خواص زیادی دارد. از جمله خواص ان میتوان به خاصیت ضد درد، ضد سرطان، هضم‌کننده غذا، کاهش‌دهنده پرفشاری خون اشاره کرد که باعث افزایش شیر مادران می‌شود . طبق گزارش بدست امده مصرف روزانه ۲ گرم سیاه‌دانه بلامانع است که بهتر است دانه‌ها له  بشود.

سیب ‌زمینی

از مهمترین خواص سیب زمینی ، ضد درد، ضد میکروب، خواب آور، خلط آور و ادرارآور بودن برای کودک و همچنین زیاد کردن شیر مادر است .

جـوانه‌هـا

اکثر جوانه ها مخصوصا جوانه جو در ازدیاد شیرمادر مؤثر است . همچنین این جوانه ها، باعث  افزایش میزان چربی شیرمادر شده و در نتیجه شیرمادر چرب‌ تر و مغذی تر است و نوزاد احساس سیری بهتری خواهد کرد .

دانه‌های کنجد

برای افزایش شیر مادر دانه‌های کنجد سیاه و درشت را میل کنید . اما باید بدانید که  دانه‌های ریز و کمرنگ کنجد علاوه بر شیرافزا بودن، هضم راحت‌ تری  هم در دستگاه گوارش خواهند داشت.

زنـجفیل

زنجفیل برای راحت سرازیر شدن شیرمادر و روان شدن آن و افزایش شیر مادر بسیار سفارش شده است .

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments