۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵

آنتی اسکالانت چیست و وظیفه آن چیست؟

آنتی اسکالانت با چسبیدن به ذرات آلاینده موجود در آب از تشگیل رسوب بر سطح ممبران جلوکیری می نماید.

به گزارش خبرگزاری سلامت برای حفظ کارایی دستگاه تصفیه آب صنعتی و افزایش طول عمر غشاها ، قبل از غشاها باید یک سیستم پیش تصفیه مناسب نصب شود که این به کیفیت آب خوراک بستگی دارد. علاوه بر این ، علاوه بر استفاده از این روش قدرتمند تصفیه آب ، همیشه با این واقعیت روبرو هستیم که به دلیل وجود این منافذ کوچک ، فیلم ها به تدریج مسدود می شوند. تشکیل رسوبات روی لایه های غشایی نیز از آب در غلظت های بالای یون های کلسیم ، سولفات و بی کربنات تشکیل شده است. حتی در بهترین حالت ، موادی مانند گچ و کلسیت در سطح فیلم های نمک زدایی صنعتی اشباع و متبلور می شوند.

وظیفه آنتی اسکالانت

وظیفه آنتی اسکالانت: جلوگیری از ایجاد رسوب روی سطح ممبران: آنتی اسکالانت این توانایی را دارد که به عنوان محافظ ممبران عمل نموده و باعث شود رسوبات آب روی سطح ممبران نشست نکنند. زیرا هر گونه گرفتگی روی سطح ممبران باعث پایین آمدن تولید ممبران و بالا رفتن تی دی اس آب خروجی از فیلتر ممبران می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت فیلتر ممبران به سایت آبین مراجعه فرمایید.

انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت پایه فسفوناته (فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت)

اغلب آنتی اسکالانت ها دارای ساختار مولکولی با گروه های عاملی شامل اسید کربوکسیلیک (-COOH) یا فسفات هستند. مولکول‌های پلی اکریل با وزن مولکولی پایین (جرم مولکولی بین ۱۰۰-۵۰۰۰) شامل چندین گروه عامل اسید کربوکسیلیک هستند و به طور مشترک در بسیاری از آنتی اسکالانت ها مورد استفاده قرار می گیرند. این آنتی اسکالانت ‌ها در جلوگیری از تشکیل سولفات و کربنات جزء بهترین‌ها هستند، اما خاصیت پراکنده‌سازی آنها محدود است.

هگزا متا فسفات سدیم(SHMP)، یکی از موادی است که به عنوان آنتی اسکالانت  انتخاب می شود، زیرا علاوه بر نقش بازدارندگی خوب، ارزان قیمت نیز می ­باشد. از جمله معایب این ماده، ناپایداری و نیز انحلال دشوار آن در آب می باشد. در حقیقت اگر SHMP هر سه روز مجدداً به هم زده نشود، هگزا متا فسفات، به فسفات هیدرولیز می شود که در PH خنثی با کلسیم ترکیب شده و فسفات تشکیل می دهد. این نمک می تواند موجب گرفتگی  غشاء سیستم شود. استفاده از هگزا متا فسفات به عنوان یک “آنتی اسکالانت”  برای سیستم‌های RO به دلیل وابستگی زیاد آن به مصرف صحیح، عمومیت پیدا نکرده است.

ارگانو فسفوناتها در مقایسه با سدیم هگزا متا فسفات پایدارتر هستند. خواص بازدارندگی و پراکنده‌سازی این ماده شبیه به سدیم هگزا متا فسفات است. اما بر خلاف سدیم هگزا متا فسفات، این ماده پایدار است.

 پلی اکریل با جرم مولکولی سنگین (جرم مولکولی بین ۶۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰) در پراکنده‌سازی بهترین اثر را دارد، اما به اندازه‌ی اکریل های سبک در بازدارندگی رسوب مؤثر نیستند.

همانطور که پیش از این گفته شد، کاربرد آنتی اسکالانت های  ترکیبی، نتایج بهتری را نسبت به آنتی اسکالانت های تک مولکولی از خود نشان می دهند. در صورت استفاده از یک آنتی اسکالانت تک مولکولی، احتمال بیشتری وجود دارد که تزریق بیش از حد بازدارنده موجب شود که خود آنتی اسکالانت به صورت کاتیون چند ظرفیتی از محلول خارج شود. با ترکیب تولیدات و استفاده از بازدارنده چند مولکولی، سایر آنتی اسکالانت‌ها می‌توانند در جلوگیری از رسوب‌دهی اولین بازدارنده مؤثر باشند. همچنین به غلظت کمتری از هر یک از اجزای مستقل بازدارنده‌ها نیاز خواهد بود.

 بعضی انواعآنتی اسکالانت های ترکیبی، شامل پلی اکریل با جرم مولکولی سبک وسنگین هستند تا از قدرت کافی برای باز دارندگی و پراکنده‌سازی برخوردار باشند. به علاوه سایر آنتی اسکالانت‌ها، ترکیبی از ارگانوفسفات اکریلات با جرم مولکولی سبک تر هستند که علاوه بر متفرق نمودن خوب، خصوصیات یک بازدارنده را دارا می باشند.

بعضی اوقات، فعالیت بیولوژیکی در تانک آنتی اسکالانت می تواند موجب ایجاد مشکل شود. رشد بیولوژیکی می تواند موجب انسداد مسیر خوراک پمپ تزریق شده و در نتیجه جریان آنتی اسکالانت متوقف شود. معمولاً مواد بازدارنده یا معلق نگهدارنده حاوی مقداری مواد بایوساید نیز می باشند. اما باید در زمان رقیق سازی این محلول ها در تانک های مصرف روزانه دقت کافی مبذول گردد تا غلظت این مواد بایوساید در محلول رقیق از حداقل مقدار موثر کمتر نشود. این مقدار معمولاً از سوی سازندگان قید می شود. با توجه به اینکه آنتی اسکالانت فرایند ترسیب را کند و نه متوقف می نمایند، لذا نباید سیستم برای مدت طولانی در حالت فوق اشباع از نمک ها، خارج از سرویس باقی بماند. معمولاً یک شیر اتوماتیک برقی بطور موازی با جریان دفعی نصب می شود تا درست قبل از سرویس و خارج شدن سیستم باز شده و کل المنتها از نمک های فوق اشباع تخلیه گردد.

در برخی موارد از یک تانک برای تزریق دو یا چند ماده شیمیایی در زمان های مختلف استفاده می شود. در این صورت باید دقت کافی معطوف به عدم اختلاط مواد با یکدیگر گردد تا لطمه ای به کارایی آنها و سیستم وارد نشود.

آنتی اسکالانت پایه پلیمر 

 مزایای آنتی اسکالانت های پلیمری:

  • غلظت بالایی دارند.
  • اجازه رسوب گذاری به هیچ نوع رسوب کربناتی و فسفاتی را نمی دهد.
  • جهت طیف وسیعی از آبها از جمله آب دریا، آب شور چاه ها، آب های سخت شیرین، آب های با سختی زیر ۱۰۰۰ppm استفاده می گردند.
  • به علت قدرت بالای کیلیت کنندگی (chelating agent) عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.
  • با نرخ خوردگی بسیار پایین تر (ضدخوردگی).
  • غیرسمی بوده و مشکلات پوستی و تنفسی جهت انسان ندارند.
  • عملکرد خوب پراکنده کنندگی (dispersant) در برابر رسوبات کربناتی و سولفاتی دارند.
  • نیاز به شستشوی ممبراین را در فاصله زمانی طولانی تری فراهم می کنند.
  • احتمال تشکیل جلبک و آلاینده های زیستی را به مقدار زیادی کاهش می دهند.

اندازه قابل استفاده از اهمیت بالایی برخوردار است. آنتی اسکالانت عامل بازدارنده رسوب روی سطح ممبرانها در سیستم دستگاه تصفیه آب صنعتی آنتی اسکالانت می‌باشد که کمک می‌کند املاح سنگین موجود در آب بر روی ممبران ایجاد گرفتگی و فولینگ نکند اگر بخواهیم عمر فیلتر ممبران بالا باشد باید در خرید آنتی اسکالانت مرغوب برای استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی دقت نمود.

درباره فیلتر های ممبران بیشتر بخوایند: فیلتر ممبران فیلمتک

معرفی آبین

آبین: اولین فروشگاه تخصصی در حوزه تجهیزات آبی در دنیای مدرن امروز و با گستردگی بالای کالاها و خدمات، انتخاب و خرید به صورت سنتی روشی است که کارایی خود را از دست داده است، زیرا انتخاب کالایی که بالاترین کارایی و هماهنگ‌ترین ویژگی‌های مطابق با سلیقه و هدف خریدار را داشته باشد دشوار است. با توسعه اینترنت و ابزارهای مرتبط طی سال‌های اخیر، شیوه خرید نیز به سرعت در حال تغییر است. تنوع بالای کالا در فروشگاه‌های اینترنتی و ارائه اطلاعات کافی که برای هر محصول ارائه می‌شود، ویژگی بارزی است که در روش‌های سنتی خرید و فروش وجود نداشت. امروزه اینترنت از فروشگاه‌هایی پر شده است که با عنوان فروشگاه مجازی به فعالیت می‌پردازند. گردش و جستجو در این سایت‌های فروشگاهی اینترنتی حس بودن در یک فروشگاه واقعی و فیزیکی را به شما القا می‌کند. قطعا با شنیدن عنوان خرید اینترنتی در ذهن همه ما، ویژگی‌های متعددی از قبیل: دسترسی جهانی به کالا و خدمات، وجود اطلاعات کافی در مورد هر محصول، امکان مقایسه محصولات و قیمت آنها، صرفه‌جویی در زمان، تنوع محصولات و مواردی از این دست نقش می‌بندد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments