Tuesday 12 November 2019 | سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
بازدید: 62

آشنایی با ساختمان دندان ها

دندان‌ها یکی از مهمترین اعضای بدن می‌باشند که هم در سلامت و هم در زیبایی تاثیر می‌گذارند. در این مقاله به بررسی ساختار دندان‌ها می‌پردازیم.

دندان ها توسط ریشه های خود در حفره های زائده آلوئولار قرار گرفته و برجستگی ریشه روی استخوان های فک بالا و پائین دیده می شود که برجستگی کانین از همه بزرگتر است . این برجستگی در  ساختمان دندان نشان می دهد که دندان ها طوری در ضخامت آلوئولار قرار گرفته اند که به دیواره خارجی نزدیک تر هستند و به همین علت آبسه های ریشه دندان به سمت خارج در ناحیه وستیبول باز می شود و به ندرت در نواحی دیگر .

ساختمان دندان ها چگونه است؟

دندان ها از لحاظ رویش دو دسته اند:

دندان های شیری و دندان های دائمی . تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد است شامل ۴ دندان ثنایا دو دندان نیش و ۲ دندان کرسی و. دندان های دائمی به تعداد ۳۲ عدد شامل ۴ دندان ثنایا ، ۲ دندان کانین ، ۴ دندان کرسی کوچک و ۶ دندان کرسی بزرگ . ساختمان دندان شامل قسمت های زیر است :

  1. تاج Crown که خارج لثه است
  2. ریشه Root که در آلوئول قرار گرفته
  3. گردن Neck حد فاصل بین تاج و ریشه

 

تاج در ساختمان دندان به اشکال مختلف دیده می شود و از ماده سختی به نام مینا Enamel پوشیده شده به ضخامت ۱/۵ میلیمتر که سخت ترین ماده بدن است و در ساختمان آن ۹۰% املاح و ۵% آباتس و از منشورهای کوچکی تشکیل شده است .

ریشه Root  در ساختمان دندان:

تعداد و فرم آن در دندان های مختلف متفاوت است . بر حسب وظیفه هر دندان تغییر می کند و از ماده ای به نام سمان پوشیده شده و دارای ۵۰% مواد معدنی است . ریشه توسط رشته های پیوندی به نام Periodontal Ligament به دیواره های آلوئل متصل می شود .

طوق یا گردن در ساختمان دندانها:

محل اتصال لثه است که در افراد جوان در حد فاصل تاج و ریشه به دندان چسبیده و در افراد مسن لثه پائین تر قرار گرفته و تاج و دندان بلند به نظر می رسد.

عروق و اعصاب لنف در ساختمان دندان

شریان دندان های از شاخه های شریان فکی داخلی (شاخه انتهایی شریان کاروتید خارجی) است که برای فک بالا با نام شاخه های فکی . فوقانی ، خلفی . میانی و قدامی برای فک پائین از طریق شاخه شریان فک تحتانی Inf.Alveolar است . وریدها همراه شریان هستند .

اعصاب از شاخه ما گزیلاوری و ماندیبولار عصب تری ژمو است . لنف دندان ها به غدد لنفاوی تحت فکی و زیر چانه ای می ریزند . ۱۰ توصیه برای رعایت بهداشت دندان

ساختمان دندان ها از سه بخش اصلی تاج ، ریشه و گردن تشکیل شده اند. امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمت درباره ساختمان دندان بیان کردیم استفاده لازم را برده باشید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of