Saturday 25 January 2020 | شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
بازدید: 259

۹ هزار نیروی فوریت‌های پزشکی برای پوشش مراسم اربعین

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، پیرحسین کولیوند افزود: وزارت بهداشت برای برگزاری مراسم اربعین از حدود یکسال پیش برنامه‌ریزی مفصل داشته و مسئولیت کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین نیز با من است.

وی گفت: خدمات وزارت بهداشت و سازمان اورژانس برای زائران اربعین از مرزهای شرقی تا مرزهای غربی گسترده است. پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای همه حمایت های فوریت های پزشکی را برای زائرانی که در مسیر هستند، انجام می‌دهند.

کولیوند افزود: این نیروها در پایگاه های مرزی پاکستان و افغانستتان مستقر می شوند. در فرودگاه هم مستقر می‌شوند، چون ممکن است، عده‌ای از این زائران از مرزهای هوایی وارد کشور شوند و این خدمات از مرزهای ایران با پاکستان و افغانستان تا مرزهای غربی انجام می‌شود و امسال مرز خسروی هم به مرز خروج از کشور به مرزهای قبلی-چذابه، مهران، شلمچه اضافه شده است.

کولیوند ادامه داد: برای خدمات رسانی مناسب به زائران، تعداد آمبولانس ها را افزایش داده ایم،بیمارستان‌های مرزی را نیز تجهیز کردیم، به طور مثال بیمارستان قصر شیرین، اصلا تخت ICU نداشت که برای این بیمارستان پنج تخت بیمارستانی در نظر گرفتیم و چهار تخت بیمارستانی دیگر نیز به امکانات زیرساختی این بیمارستان اضافه کردیم.

افزایش دائمی تخت در بیمارستان‌های مرز غربی

وی گفت: سیاست وزارت بهداشت در مراسم اربعین این است که علاوه بر خدمت رسانی به زائران، زیرساخت های بهداشتی و درمانی شهرهای مرزی و دانشگاه‌های علوم پزشکی مرزی را هم تقویت کند تا در طول سال نیز مردم از این امکانات بهره ببرند، در واقع به برکت حضرت سیدالشهدا(ع) و اربعین، شهرهای مرزی از امکانات جدید درمانی برای همیشه بهره مند می‌شوند.

سرپرست اورژانس کشور افزود: این اقدام در بیمارستان سرپل ذهاب هم انجام شد، پدهای جدید بالگرد هم در این بیمارستان ایجاد می شود.

استقرار دو بالگرد در هر یک از مرزهای غربی

وی گفت: در مرزهای غربی، در هر مرز دو بالگرد اورژانس مستقر می‌شود، بیمارستان سیار عمومی مستقر می شود، بیمارستان و درمانگاه سیار مخصوص احیای بیماران مستقر می شود.

کولیوند افزود: حداقل هشت بیمارستان سیار صحرایی در مرزهای غربی شامل مهران، خسروی، شلمچه و چذابه در این چهار مرز مستقر می شود.

سرپرست اورژانس کشور افزود: مسیرهای اصلی زائران مثلا از کرمانشاه تا قصرشیرین، هر ۱۰کیلومتر یک آمبولانس مستقر می شود در حالی که در شرایط عادی هر ۶۰کیلومتر یک آمبولانس وجود دارد. یا مثلا از ایلام تا مهران هر ۱۰ کیلومتر یک آمبولانس و هر ۱۵ کیلومتر یک اتوبوس آمبولانس مستقر می شود.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of