۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳

۸۰ درصد«آنتی بیوتیک‌»ها بی‌دلیل تجویز می‌شوند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد ۸۰ درصد از آنتی بیوتیک‌هایی که دندانپزشکان در آمریکا تجویز می‌کنند، غیر ضروری هستند.

آمارها حاکی از آن است که دندانپزشکان سالانه ۲۶.۶ میلیون از ۲۶۶ میلیون دوره آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کنند.

این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه شیکاگو صورت گرفته برای نخستین‌بار نسخه‌پیچی‌های دندانپزشکان را تجزیه و تحلیل کرده است.

داده‌های به دست آمده نشان می‌دهد دندانپزشکان ۱۰ درصد از تمام آنتی بیوتیک‌ها در ایالات متحده را تجویز می‌کنند؛ این میزان از تجویز آنتی‌بیوتیک در موارد دندانپزشکی بالاترین میزان تجویز آنتی‌بیوتیک در میان تخصص‌های پزشکی است.

آنتی‌بیوتیک‌ها از شایع‌ترین داروهای مورد استفاده نابجا هستند؛ اگرچه مصرف آنتی بیوتیک‌ها بیش از حد افزایش داشته و برای برخی بیماران که حتی نیازی به مصرف آن ندارند، تجویز می‌شود، اما زمانی که به درستی از آنها استفاده شود، بخشی فوقالعاده مهم و اغلب نجات دهنده زندگی از پزشکی مدرن محسوب می‌شوند.

این داروها برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شوند که بر خلاف عفونت‌های ویروسی، معمولا به خودی خود بهبود نمی‌یابند.

کارشناسان هشدار می‌دهند مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک منجر به مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌شود؛ مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب‌های بیماری‌زا که برای مبارزه با آنان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شوند، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آن‌ها مبارزه کرد؛ از مهم‌ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها است.

این پژوهش در  مجله JAMA Network Open منتشر شده است.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of