شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
بازدید: 352

اثر زورگویی روی ساختار مغز کودکان

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، بنابر تخمین مرکز ملی آمار آموزش و پرورش و آمار دادگستری آمریکا، بین یک تا سه دانش‌آموز در آمریکا گرفتار زورگویی در مدارس می‌شوند. در سال‌های اخیر هم زورگویی اینترنتی به مشکل گسترده‌ای تبدیل شده است. در این نوع زورگویی، فرد زورگو با استفاده از تلفن‌ همراه، رسانه‌های اجتماعی یا به طور کلی اینترنت زورگویی می‌کند. این ابزارها به افراد مزاحم این امکان را می‌دهند که در هر مکان و هر زمان از روز که می‌خواهند به آزارهای خود ادامه دهند.

محققان در بررسی‌های خود متوجه شده بودند که زورگویی دیدن روی سلامت بدن، اثر منفی می‌گذارد و هزینه‌های سنگینی برای فرد، خانواده و حتی اجتماع دارد.

اخیرا محققان دانشگاه کینگز لندن، در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که تحت زورگویی بودن، می‌تواند موجب تغییرات فیزیکی مغز و افزایش بیماری ذهنی در کودک شود. آنها روی ۶۰۰ فرد جوان از کشورهای مختلف اروپایی تحقیق کردند.

این محققان رشد مغز و سلامت ذهن افراد بین ۱۴ تا ۱۹ سال را با استفاده از اسکن‌های مغز با رزولوشن بالا و همچنین پرسشنامه‌هایی که آنها باید پر می‌کردند، بررسی کردند. در این تحقیق مشخص شد که بیش از ۳۰ نفر از این افراد مدت زیادی تحت زورگویی قرار داشتند. سپس وضعیت آنها با شرکت‌کنندگان دیگر در تحقیق، بررسی شد.

بررسی آنها نشان داد که زورگویی شدید، تغییرات مهمی در ساختار و حجم مغز این کودکان موجب شده است. زورگویی می‌تواند باعث کاهش حجم بخش‌هایی از مغز به نام‌های پوسته و هسته دم‌دار مغز  به نسبت اضطرابی که فرد احساس می‌کند، شود. این بخش‌ها مربوط به عقده‌های قاعده‌ای مغز هستند. هسته‌ دم‌دار مغز، نقش مهمی در یادگیری و پردازش حافظه دارد. این بخش از مغز، از اطلاعات و تجربیات گذشته استفاده کرده و در تصمیم‌گیری‌ها و کارهای آینده فرد اثر می‌گذارد. پوسته مغز هم حرکات را تنظیم کرده و روی یادگیری اثرگذار است.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند این تغییرات ساختاری در مغز می‌تواند آینده کودک را تحت تاثیر قرار داده و موجب اضطراب بیشتر و بیماری‌های ذهنی و روحی شود. بنابراین والدین باید مراقب باشند کودک‌شان گرفتار افراد زورگو نشود.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of