Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
بازدید: 141

۱۹۹۱۱ مورد دوقلوزایی در سال گذشته رخ داد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) سیف الله ابوترابی روز دوشنبه افزود: در سال گذشته، همچنین ۶۴۶ مورد سه قلوزایی و ۲۱ مورد هم چهار قلوزایی و بیشتر در کشور رخ داد.

وی ادامه داد: از این ۲۱ مورد سه قلوزایی و بیشتر، پنج مورد در اصفهان، سه مورد در فارس و خوزستان، ۲ مورد در آذربایجان غربی، یک مورد هم در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، تهران، سمنان، کردستان، ایلام، گلستان و همدان بوده است.

ابوترابی اعلام کرد: در سال گذشته ۲ مورد پنج قلوزایی داشتیم که یک مورد در اصفهان و یک مورد هم استان مرکزی بود.

یک میلیون و ۳۶۶ هزار تولد

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سال گذشته یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۵۰۹ نفر در ایران متولد شدند و ولادت آنها به ثبت رسید.

ابوترابی از متولدان سال گذشته ۷۰۴ هزار و ۵۴ نفر پسر و ۶۶۲ هزار و ۴۵۵ نفر هم دختر بودند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: بیش از ۹۹ درصد ولادت ها و ۹۸ درصد از موارد فوت در مهلت قانونی ثبت می شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مهلت قانونی برای ولادت ۱۵ روز بعد از تولد و مهلت قانونی برای ثبت وفات ۱۰ روز است و هموطنان باید دقت داشته باشند که ولادت و وفات را در مهلت قانونی ثبت کنند؛ اگر واقعه ولادت در مهلت قانونی ۱۵ روز ثبت نشود، برای ثبت خارج از این مهلت افراد هزینه بیشتری را متحمل می شوند.

امیرعلی و فاطمه بیشترین نام های انتخاب شده در سال گذشته

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته فراوان ترین نام ها در بیش از ۱۰ هزار نفر برای پسران به ترتیب، امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس و محمد طاها بود.

ابوترابی ادامه داد: فراوان ترین نام های دختران در بین ۱۰هزار نام دختر هم در سال گذشته شامل فاطمه، زهرا، حلما و زینب بود.

انتخاب نام با اعلام کننده است

ابوترابی گفت: برابر ماده ۲۰ قانون ثبت احوال کشور، انتخاب نام با اعلام کننده است، برای نامگذاری یک نام ساده یا مرکب (مثل حسین، محمدمهدی و مانند آن) که یک نام محسوب می شود، انتخاب خواهد شد.

وی ادامه داد: انتخاب نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود و همچنین عناوین و القاب و نام های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس، ممنوع است. تشخیص نام های ممنوع با شورای عالی ثبت احوال است و این شورا نمونه های آن را تعیین و به این سازمان اعلام می کند.

ابوترابی تاکید کرد: به موجب ماده ۲۰ قانون ثبت احوال و تبصره های آن، انتخاب نام های در فهرست نام های ممنوعه، قدغن است و دارندگان آنها می توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر آن اقدام کنند.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال با اشاره به اعضای «کمیته انتخاب نام» ثبت احوال خاطرنشان کرد: این کمیته براساس مصوبه شورای عالی فرهنگی تشکیل شده و در آن دو استاد دانشگاه در حوزه دکترای ادبیات فارسی و ادبیات عرب، ۲ نماینده از فرهنگستان ادب و زبان فارسی و سه متخصص از سازمان ثبت‌احوال حضور دارند و نام درخواست شده توسط افراد در این کمیته بررسی شده و در صورت تایید می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی اعلام کرد: به منظور رعایت حقوق شهروندی نام هایی که در فهرست نامگذاری ثبت احوال نیست، مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه مغایر با قوانین جاری ثبت احوال نباشد، متقاضی می تواند انتخاب کند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of