Friday 5 June 2020 | جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
بازدید: 256

۱۵ هزار خودرو به ارز ۸ هزار میلیارد تومان در گمرک خاک می‌خورد/ برخی نمی‌خواهند خودروها ترخیص شود

محمدسیاح: به گزارش خبرنگار اقتصادی طبنا(خبرگزاری سلامت)، مهدی دادفر با بیان این مطلب و با اشاره به پرونده واردکنندگان خودرو، افزود: صحبت ما با رییس قوه قضاییه آقای رییسی است، بالغ بر یک سال و نیم است که همکاران ما در معرض اتهام بوده و پرونده آنها در حال رسیدگی است اما نیازمند تسریع در فرایند رسیدگی هستیم.

وی ادامه داد: همکارم ما علت تنش ایجاد شده در بازار خودروهای وارداتی و اتفاقت ثبت سفارش نیستند بلکه معلولند، همکاران ما معلول تصمیم یک شبه شدند که منجر به تشکیل پرونده‌های متعدد شد، می‌خواهیم نوع نگاه به این پرونده‌ها نگاه معلول و علتی باشد.

دادفر اضافه کرد: از سال گذشته ۱۵ هزار خودرو در گمرکات مانده است، ۱۶ دی ماه سال گذشته دولت مصوبه‌ای برای خروج این خودروها با اعتبار ۴ ماه صادر کرد که دو روز بیشتر از زمان آن نمانده است! تا امروز تنها هزار دستگاه از این خودروها از گمرک خارج شده است، انتظار ما این است که دولت حداقل گروهی معین کند تا به این موضوع رسیدگی کند.

برخی نمی‌خواستند مصوبه دولت اجرا شود

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: البته این را هم باید یادآور شده که چرا این مصوبه به طور کامل اجرا نشد و چرا برخی نمی‌خواهند مردم در شرایطی قرار بگیرند که بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. وزارت صمت گفته ۵ هزار ثبت سفارش صورت گرفته صادر شده و خودروها قابل ترخیص از گمرک هستند اما با انجام نشدن مصوبات در گمرکات عملا کاری پیش نرفته است.

وی ادامه داد: چرا عادت کرده‌ایم که فقط کار خودمان را انجام دهیم، چرا صرفا می‌گوییم کار کامل را انجام داده‌ایم و نتیجه مهم نیست؟ یک سال و نیم است که مردم و مشتریان منتظرند، اگر در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و مردم هم باید در این شرایط زندگی کنند باید تصمیماتی که گرفته می‌شود هم در شرایط جنگی باشد اما اینطور نیست، دولت در این شرایط عادی تصمیم می‌گیرد.

کاهش ۱۲.۵۰۰ نفری شاغلان در حوزه واردات خودرو

دادفر تاکید کرد: افزایش هزینه‌های گمرکی و آسیب‌های وارده به خودروها چطور قرار است جواب داده شود. برخورد قهری، پلیسی، بازداشت و زندان با فعال اقتصادی راه کار نیست، خودروهایی که مردم نیاز دارند در گمرک خاک می‌خورد و مصوبه دولت هم برای کسی کاری نکرد. کسب و کار واردکنندگان خودرو تعطیل شده، تعداد شاغلان در این حوزه از ۱۵ هزار نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته و سرمایه‌ها در حال از بین رفتن است.

وی تصریح کرد: بنده به عنوان سخنگوی صنفی که در حال نابودی است صحبت می‌کنم این حوزه نفس‌های آخرش را می‌کشد، در شرایط اقتصاد جنگی تأکید نداریم که واردات خودرو آزاد شود اما بر این تاکید داریم که نباید کسب و کار ما را از بین ببرند، چیزی که اتفاق افتاد بی تدبیری محض است و از جا در آوردن ریشه واردات خودرو عملیات غیرعقلانی‌ای بود که کلید خورد.

وی گفت: ارزش تقریبی خودروهای مانده در گمرک با قیمت دلار امروز چیزی حدود ۸هزار میلیارد تومان است، حدود ۴۷۰۰ دستگاه از این خودروها تقریباً زیر ۱۰ هزار دلار و مابقی تا ۳۰ هزار دلار قیمت دارند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of