شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
بازدید: 229

۱۰۹ فرآورده دارویی با چاشنی طب سنتی تولید شد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان داخلی با تولید انواع فرآورده‌های دارویی موفق شدند، بخش عمده‌ای از نیاز بازار داخلی را فراهم کنند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ به‌منظور معرفی و توضیح پتانسیل داروهای گیاهی در کشور،  به سراغ شرکت داروسازی گیاهی گل دارو رفت، تا ضمن معرفی محصولات آن به بررسی بخش طب سنتی و گیاه‌درمانی بپردازد.

محمد فلامریان مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه این شرکت دانش‌بنیان در راستای احیاء طب سنتی و گیاه‌درمانی علمی در کشــور شروع به کارکرده است گفت:  ابتدا تولیدات خود را با فرآوری و بسته‌بندی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی خشک استاندارد شروع کردیم و پس از تلاش بسیار موفق به تولید فرآورده‌های داروئی گیاهی به فرم قطره شدیم.

این فعال حوزه فناوری با اشاره به تولید و بومی‌سازی  ۱۰۹ فرآورده داروئی در کشور بیان کرد: ۱۰۹ فرآورده دارویی با چاشنی گیاهان دارویی با اخذ پروانه تولید از وزارت بهداشت و درمان، به بازار داروئی عرضه شد.  بیش از ۲۰ فرآورده دیگر را نیز در مراحل مختلف پژوهش و آماده‌سازی برای اخذ پروانه و تولید در آینده دارد.

وی انواع تولید داروهای گیاهی را به فرم‌های مختلف نام برد و توضیح داد:  قطره، شربت، قرص،کپسول، ژل،کرم،پماد و اسپری از اقسام مختلف تولیدشده است که توانسته‌ایم با بهره‌گیری از جدیدترین فن‌آوری داروسازی دنیا و استفاده از باکیفیت‌ترین مواد اولیه تولید و به بازار داروئی ایران و چندین کشور آسیائی و اروپایی عرضه کنیم.

این فعال حوزه فناوری با تأکید بر ویژگی‌های محصولات تولیدشده داخلی در زمره گیاهان دارویی عنوان کرد: فرآورده‌های تولیدشده ضمن دارا بودن آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کنترل،  مجهز به پیشرفته‌ترین ابزار و ادوات علـمی روز دنیا بوده است که با رعایت دستورالعمل‌های استاندارد داروسازی (GMP)، و سازمان بهداشت جهانی (WHO)  پروانه ISO-۹۰۰۱:۲۰۰۸ ، را دریافت کرده است.

فلامریان بابیان اینکه جدیدترین ماشین‌آلات مربوط به تهیه عصاره‌های تغلیظ شده و خشک گیاهی مورد بهره‌برداری قرار داده است، اظهار داشت: با پیشرفت های حاصله در زمره گیاهان دارویی؛ در حال حاضر افزون بر مصرف مواد موردنیاز بازار داخلی ایران، بخش عمده‌ای از این عصاره‌ها نیز به کشورهای مختلف دنیا صادر می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه صادرات گفت: توانسته ایم با تولیدات خود، برند حاصله را  صادر کنیم و فرآورده‌های خود را در کشورهای آذربایجان، اوکراین، افغانستان، تاجیکستان، یمن، عراق و سایر کشورهای هم‌جوار به ثبت برسانیم.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of