Thursday 20 February 2020 | پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
بازدید: 156

۱۰ تا ۱۵ درصد مراجعین به مراکز پزشکی مبتلایان به آلرژی هستند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر محمد مهدی محمدی، در ارتباط با محور آزمایشگاه بالینی و بیماری‌های آلرژیک اظهارکرد: بیماری حساسیت یا همان آلرژی با سبک زندگی و با حضور مواد شیمیایی و آلاینده های محیطی مرتبط است و متاسفانه با تغییر نحوه زیست در مردم، آمار آلرژی ها هم بالاتر می‌رود.

وی افزود: حدود ۱۰ درصد مراجعین به مراکز پزشکی را، مبتلایان به آلرژی تشکیل می دهند و چه بسا قسمت بزرگی از پرداخت های بیمه، به درمان، اقدامات پیشگیرانه، استراحت و از کار افتادگی این بیماران اختصاص دارد.

این دکتری علوم آزمایشگاهی ادامه داد: در کشور ما، آمار دقیقی از تعداد مبتلایان، موجود نیست ولی برخی مولفین، ارقامی بین ۱۰ تا ۲۰درصد از مراجعین پزشکی را در رابطه با بیماری های آلرژیک ذکر کرده‌اند.

محمدی گفت: متاسفانه شیوع بیماری های آلرژیک طی سالیان گذشته در جامعه رو به افزایش بوده که می توان آن را ناشی از تغییراتی در شیوه زندگی افراد و تغییراتی در پیدایش آلاینده های محیطی و حتی کاهش برخورد کودکان با میکروب‌های محیطی دانست.

وی گفت: عقیده بر آن است که برخورد مداوم و مناسب با میکروب های بی‌ آزار محیطی از اوان کودکی (و زندگی عادی داشتن و لوکس زندگی نکردن و نشست و برخاست با مردم عادی کوچه و بازار و وسواس بیمورد در پرهیز از گرد و غبار ساده اطراف به خرج ندادن و استفاده نکردن از صابونهای آنتی باکتریال برای شستشوی روزمره کودکان) می تواند به تقویت بخشی از سیستم ایمنی بدن ما منجر شود که عملا جلوی انحراف و افراط آن را می گیرد و بروز آلرژی‌ها را از کودکی کاهش می دهد. . از زبان پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد مصطفی (ص) نیز در احادیث آمده است که بگذارید کودکان با خاک بازی کنند که آنان را به طبیعت و سرچشمه حیاتشان نزدیک کند و خاکسارشان سازد و از نخوت آنها کم کند.

این دکتری علوم آزمایشگاهی و متخصص ایمنی شناسی با بیان اینکه آلرژی یعنی دگرکاری یا انحراف از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن،‌ گفت: آلرژی عبارت است از واکنش بیش از اندازه دستگاه مصونیتی در برابر تعدادی از مواد محیطی، غذایی و دارویی که افراد عادی معمولا به آن ها واکنش نشان نمی دهند.

محمدی بیان کرد: چنانچه فرد مبتلا به آلرژی دارای سابقه خانوادگی آلرژی باشد و علاوه بر زمینه ژنتیکی، حتی دچار افزایش غلظت IgE و ائوزینوفیلی بوده و دیگر تست های آلرژی وی نیز مثبت باشند، ترجیحا از اصطلاحات آتوپی و آتوپیک نیز برای بیان این مقاصد استفاده می شود.

وی در مورد علائم بیماری‌های آلرژیک گفت: آلرژی‌ها متنوع هستند و لذا علایم آلرژی ها نیز متنوع اند و از یک طرف بستگی به عضو درگیر (مثلا بینی و ریه یا پوست و روده) دارد و همچنین از طرفی به عامل حساسیت زا، یعنی نوع آلرژن و راه ورود آن نیز بستگی دارد.

این متخصص مصونیت شناسی گفت: تظاهرات بالینی آلرژی به صورت گوناگون بروز می‌کنند و از یک عطسه و خارش گلوی ساده تا آبریزش چشم و بینی و از کهیر گرفته تا اگزما و ناراحتی های گوارشی و آسم و حتی آنافیلاکسی و مرگ متغیر است. تقریبا در تمامی این واکنش ها، می توان آثار عملکرد یاخته‌های ویژه‌ای در بدن را بر روی بافت های بدن به وضوح دید.

وی بیان کرد: بسیاری از آبریزش های کلافه کننده و سرما خوردگی های بی موقع، چیزی جز آلرژی نیستند. در این مواقع، یا فرد نسبت به بیماری خود بی توجهی می کند و یا متاسفانه برخی پزشکان، آن را به حساب سرما خوردگی و سینوزیت و امثال آن می گذارند و معجونی از داروهای ضد سرماخوردگی و آنتی بیوتیکی را به خورد بیمار می دهند. آن جاست که تا رسیدن به تشخیص درست و واقعی، سال ها طول می‌کشد. مشکلاتی که بیماران مبتلا به زکام بهاره، با آن دست به گریبانند، کم نیست و این در حالی است که رینیت آلرژیک، تنها یک نوع از آلرژی هاست. پس عوارض روانی، اجتماعی بیماری‌های آلرژیک، به مراتب بیش از این ها است. بسیاری از افرادی که به نیش زنبور حساسیت دارند و دچار شوک های آنا فیلاکسی می شوند، حتی هنگام خواب هم از ترس زنبور در امان نیستند و بویژه در فضای باز، کابوس نیش مرگبار زنبور، آن ها را می‌زارد.

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of