Monday 1 June 2020 | دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
بازدید: 332

یک میلیون و۸۵۰ هزار ایرانی ناقل هپاتیتB و C

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر رضا ملک زاده بابیان این مطلب که از تعداد ۵ هزار و ۱۵۰ فوتی بر اثر سیروز کبدی ۱۶۵۰ نفر به خاطر هپاتیت B، هزار و ۱۰۰ نفر هپاتیت C  و بقیه مشکلات کبد چرب داشته‌اند و با اشاره به اینکه همه این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان است، افزود: کسانی که مبتلا به این هپاتیت ها هستند به موقع مراجعه کنند، دچار مرگ زودرس و عوارض این بیماری نمی شوند.

وی با تاکید بر اینکه یک و نیم میلیون نفر در کشور ناقل هپاتیت B و ۳۵۰ هزار نفر ناقل هپاتیت C هستند، اظهار داشت: این دو ویروس فقط در بدن انسان زندگی می کنند و مخزن این ویروس ها انسان های ناقل هستند.

رئیس هفته سلامت گوارش بر ضرورت ریشه کنی و کنترل کامل هپاتیت B و C تاکید کرد و افزود: مشکلی که وجود دارد این است که اکثر این افراد خبر ندارند که ناقل این ویروس هستند و ما فقط ۱۰ درصد این جمعیت را می شناسیم و توانسته ایم آنها را درمان کنیم.

به گفته ملک زاده، با پیشرفت های علم پزشکی این دو ویروس قابل درمان بوده و کسی نباید به خاطر این ویروس ها دچار تنبلی کبد شود.

معاون وزیر بهداشت از همه مردم ایران دعوت کرد حداقل یک بار اهدای خون داشته باشند که بتوان از طریق سازمان انتقال خون افراد ناقل این ویروس را شناسایی و به پزشک معرفی کرد.

وی همچنین ادامه داد: اگر افرادی به هر دلیلی نمی توانند خون اهدا کنند، می توانند با انجام چکاب برای تشخیص این دو ویروس اقدام کنند.

ملک زاده در ارتباط با درمان هپاتیت C گفت: درمان این هپاتیت در آمریکا و اروپا بسیار پرهزینه است به طوری که هزینه آن ۷۰ هزار دلار تخمین زده می شود و این کشورها خیلی از بیماران را درمان نمی کنند، در حالی که ما در ایران می توانیم همه بیماران هپاتیت C را با هزینه ای حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار درمان کنیم.

رئیس هفته سلامت گوارش، ایران را جزو پاک ترین کشورهای مبتلا به هپاتیت C دانست و گفت: آمارها نشان می دهد فقط ۴ دهم و در بعضی جاها نیم درصد از مردم کشور هپاتیت C دارند، در حالی که این آمار در مصر ۳۰ درصد و در آذربایجان ۲۰ درصد است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of