Monday 16 September 2019 | دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۲
بازدید: 158

گسترش همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه دارو 

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) ، دکتر ایرج حریرچی،  معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در راس هیاتی  به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، در خصوص بازدیدها و مذاکرات با همتای آذربایجانی در وزارتخانه‌های بهداشت و اقتصاد این کشور، گفت: با وزیر اقتصاد آذربایجان که رییس کمیسیون همکاری‌های ایران و آذربایجان از طرف این کشور است،  در سه زمینه درمان و حضور پزشکان و متخصصان ایرانی در برخی رشته‌ها به خصوص رشته‌هایی خاص نظیر پیوند و درمان‌های پیشرفته و همچنین دارو و امور پژوهشی بحث و تبادل نظر شد.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه توریسم درمانی و همچنین تولید دارو در این کشور و صادرات آن، هم برای جمهوری آذربایجان و هم کشورهایی که آذربایجان با آنها تجارت آزاد دارد مذاکرات مبسوطی صورت گرفت.

حریرچی در ادامه گفت: در این دیدار مقرر شد سیستم دارویی کارخانه قبلی که شامل  ۸۵ درصد داروی خوراکی که تولید مشترک ایران و آذربایجان خواهد بود ادامه پیدا کند .

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در زمینه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی مذاکرات متعددی صورت گرفت  و مقرر شد که در همه آموزش‌های کوتاه مدت و تخصصی و فوق تخصصی، همکاری‌های مشترک داشته باشیم و خصوصا با توجه به مقتضیات منطقه برای بیماری‌های سرطان و بیماریهای غیر واگیر، پژوهش‌های وسیعی صورت پذیرد و در حوزه بیماری‌های عفونی به خصوص در مرزها اقدامات مشترکی انجام شود.

وی با اشاره به بازدیدی که  از دو کلینیک بزرگ این کشور داشت، گفت : به پیشنهاد طرف آذربایجانی  مقرر شد ۴۰ مطب، ۲۰ تخت و ۳ اتاق عمل و همچنین آزمایشگاه وسیع و جامعی با همکاریهای مشترک راه اندازی شود و در شهرهای لنکران و گنجه نیز پیشنهاد همکاری‌های مشترکی مطرح شد.

حریرچی با اشاره به اینکه، در هیات اعزامی‌ایرانی، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز و ارومیه ، نماینده دانشگاه آزاد اسلامی‌و نمایندگانی از بیمارستانهای خصوصی فعال تهران و تبریز حضور دارند، گفت: مقرر شد هفته آینده هیات آذربایجان به سرپرستى شاهین مصطفایف وزیر اقتصاد آن کشور جهت نهایی کردن مذاکرات انجام شده به تهران بیایند و امیدواریم که افق جدیدی برای همکاری‌های مشترک بین دو کشور ایجاد شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of