شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
بازدید: 443

گرسنگی بعد از یک وعده غذایی نشانه مشکل گوارشی است

دکتر محمود پورآرام در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، با اشاره به این موضوع افزود: اگر پس از خوردن یک وعده غذایی سالم باز هم احساس گرسنگی می‌کنید، بدانید که سیستم گوارشی‌تان مشکل دارد، علت گرسنگی بعد از صرف غذا، می‌تواند سریع غذا خوردن باشد که باعث می‌شود احساس گرسنگی باقی بماند.

وی با بیان اینکه با نوشیدن آب به میزان کافی، احساس گرسنگی از بین می‌رود، ادامه داد: استراحت نکردن و خستگی همیشگی احساس گرسنگی را تشدید می‌کند. نوشابه از جمله نوشیدنی‌هایی است که جریان خون و فعالیت‌هایی که اشتها را تنظیم می‌کند، کاهش می‌دهد. در نتیجه پس از خوردن یک غذای سالم، احساس گرسنگی می‌کنید.

پورآرام مصرف غذاهای آماده یا فرآوری شده حاوی مواد نگه‌دارنده را باعث افزایش لپتین (هورمون گرسنگی) دانسته و افزود: اثر این مواد غذایی به گونه‌ای است که حتی پس از خوردن یک غذای کامل باز هم احساس گرسنگی می‌کنید.

این استاد دانشگاه گفت: افرادی هم که صبحانه نمی‌خورند و پس از ناهار، میان وعده‌های بزرگتری مصرف می‌کنند دچار این وضعیت می‌شوند اما در بسیاری از موارد احساس گرسنگی پس از صرف یک غذای سالم به علت مصرف دارو است. به‌ویژه داروهایی که حاوی استروئیدهایی مانند کورتیکواستروئید است که احساس گرسنگی را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به بعضی از افراد که زیاد دچار استرس می‌شوند، اضافه کرد: این افراد وزن کم می‌کنند اما استرس در عده‌ای دیگر باعث افزایش اشتها به هله هوله و خوراکی‌های ناسالم و پرخوری عصبی می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of