Sunday 20 October 2019 | یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
بازدید: 353

کودکانی که خواب نیمروزی دارند، شادتر بوده و یادگیری بهتری دارند

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از ساینیس‌دیلی، اگر از والدین بپرسید که آیا خواب نیمروز می‌تواند فوایدی برای کودکان داشته باشد، آنها به تجربه می‌گویند، «بله».

اکنون محققان در بررسی نزدیک به ۳ هزار کودک  بین ۱۰ تا ۱۲ ساله، که در کلاس‌های چهارم، پنجم و ششم مشغول به تحصیل هستند، دریافتند که این استراحت در روز، خلق‌وخوی کودک را در وضعیت خوبی قرار می‌دهد و باعث می‌شود به اندازه کافی انرژی داشته باشد و در مدرسه بهتر از کودکان دیگر مطالب آموزشی را بیاموزد.

این بررسی نشان داد، کودکانی که وسط روز، کمی چرت زده و استراحت می‌کنند، شادتر هستند و احساسات خود را بهتر می‌توانند کنترل کنند. آنها کمتر به مشکلات رفتاری مبتلا می‌شوند و ضریب هوشی بالاتری نسبت به دیگر کودکان خواهند داشت. این کودکان در مدارس و تحصیل‌شان، بسیار موفق‌تر از کودکان دیگر هستند.

محققان می‌گویند، عملکرد تحصیلی کودکانی که سه بار یا بیشتر در هفته، وسط روز می‌خوابند، ۷,۶ درصد بهبود نشان داده است و این پیشرفت در کودکان کلاس ششمی، بسیار متمایز بود.

کمبود خواب کودکان و کسالت در روز به طور شگفت‌آوری در جوامع مختلف شیوع پیدا کرده است. علاوه بر‌ آن، اثرات منفی عادت‌های بد خواب روی عملکرد شناختی، احساسی و فیزیکی، به خوبی مشخص شده‌اند. البته بیشتر تحقیقات گذشته در مورد کودکان، کم‌خوابی کودکان پیش‌دبستانی و کوچک‌تر را بررسی کرده بودند.

این موضوع بیشتر به این دلیل است که بیشتر کودکان آمریکایی وقتی به سن مدرسه می‌رسند کمتر خواب نیمروزی دارند. در حالی‌که کودکان چینی، حتی تا بزرگسالی، خواب نیمروزی خود را از دست نمی‌دهند.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا و کالیفرنیا هنگام بررسی کودکان، ثبات روحی، شادی و حتی وضعیت فیزیکی آنها مانند شاخص توده بدنی و مقدار قند خون را هم در نظر گرفتند. همچنین از معلم‌های این کودکان خواستند تا وضعیت رفتاری و تحصیلی این کودکان در مدرسه را ثبت و گزارش کنند.

محققان در کنار این اطلاعات، عواملی چون جنسیت، نمره درسی، محل مدرسه، وضعیت تحصیلی والدین و خواب شبانه این کودکان را هم در نظر گرفتند و به نتیجه فوق رسیدند.

این بررسی اولین تحقیق از نوع خود بود که وضعیت خواب نیمروزی را با چنین دقتی بررسی می‌کرد.

به گزارش طبنا، کودکان با استراحت بهتر در روز می‌توانند زندگی شادتر و موفق‌تری داشته باشند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of