Sunday 19 January 2020 | یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
بازدید: 221

کمیسیون بهداشت به مراکز علمی بیشتر بهاء بدهد

دکتر سیدمنصور رایگانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزرای سلامت) با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی‌مرکز قانون‌گذاری کشور و یکی از مهمترین قوای کشور است و اکثر دستوالعمل‌ها و خط مشی‌های اجرایی و قضائی کشور عمدتا از طریق مجلس تقنین و نظارت می‌شود، نقش تعیین کننده ای دارد.
وی ادامه داد: حضور کمیسیون‌های مختلف مجلس در پیشبرد اهداف کشور بسیار مهم و تاثیرگذار است، یکی از این کمیسیون‌ها، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است.
رایگانی با ارائه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت این کمیسیون تصریح کرد: نخستین پیشنهاد من به این کمیسیون این است که اسم آن به «کمیسیون سلامت» تغییر کند که خیلی فراگیرتر از بهداشت و درمان است. در حال حاضر بحث توانبخشی، آموزش و ارزیابی و پیشگیری‌های اولیه در تعریف‌ عنوان موجود دیده نمی‌شود و سلامت مفهوم فراگیرتری است.

رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران تاکید کرد: با توجه به اینکه در مجلس ابزارهای زیادی وجود دارد که قوانین، طرح‌ها و لوایح پخته شود انتظار می‌رود کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارتباطش را با مراکز دانشگاهی و مراکز علمی‌خیلی بیشتر کند.
وی تصریح کرد: اشکالی ندارد زمانیکه طرحی مرتبط با سیستم بهداشتی و درمانی کشور مطرح می‌شود کمیسیون این موضوع را برای ارزیابی به انجمن‌های علمی‌مرتبط هم ارجاع بدهد. این موضوع مهمی‌است چراکه انجمن‌های علمی‌درگیر مسائل درمانی کشور هستند علاوه بر این از نظر علم کار، پرسنل و تجارب در سطح خوبی قرار دارند.

رایگانی اضافه کرد: تا امروز حداقل من به عنوان رییس انجمن ارتباطی به این شکل با کمیسیون بهداشت و درمان نداشته‌ام و نمی‌دانم سایر انجمن‌ها ارتباطی داشته‌اند یا خیر.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تهران با اشاره به اقدامات کمیسیون بهداشت در رسیدگی به تعرفه‌ها گفت: در کمیسیون بهداشت و درمان درباره این موضوع صحبتی با ما نشد ولی ممکن است از مراکز دیگر نظرخواهی کنند. کمیسیون البته از طریق وضع قانون یا نظارت و رایزنی‌ها هم می‌تواند وظایف خود را انجام دهد، منتهی تا الان حداقل در حوزه طب توانبخشی مشورتی صورت نگرفته است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of