۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲

کمبود شدید تخت‌های استاندارد سوختگی در کشور

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، خلیل علی محمدزاده در هفتمین کنگره کشوری سوختگی، به رابطه سوختگی و اقتصاد پرداخت و اضافه کرد: سوختگی بیشتر در اقشار فقیر، حوادث شغلی و مناطق محروم و مرزی اتفاق می‌افتد و هزینه‌های سوختگی منجر به بستری و عوارض ناشی از آن، کمرشکن، فاجعه باز و خانمانسوز است.

وی اقتصادی‌ترین راه در کاهش سوختگی را پیشگیری از آن عنوان کرد و گفت: پیشگیری از هر بیماری و عارضه ای مقدم بر درمان است ولی پیشگیری همیشه ارزان نیست.

این استاد دانشگاه گفت: پیشگیری در سطوح مختلف از آموزش‌های ساده  و مهارت‌های لازم در خانه و مدرسه و محیط‌های کار و مراقبت از کودکان شروع و تا ایمنی و مراقبت‌های معمول و گاهی هوشمند در ساختمان‌ها و وسایل کار و همچنین استاندارسازی مشاغل و رعایت شیوه‌ها و  الزامات حرفه ای و تخصصی ادامه می‌یابد و در این کار همه دستگاه‌های دولتی و بخش‌های جامعه به توجه به وظایفی که برعهده دارند و یا آگاهی و توانی که دارند، باید بکوشند.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی‌تهران ادامه داد: گفتمان سازی در باره عواقب سوختگی با وجود ارائه درمان با کیفیت را از نظر آسیب‌های جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی مفید دانست و خاطر نشان شد: با آموزش و گفتمان سازی، می‌توان به فرهنگ بالا و سبک مناسبی از زندگی و خود مرافبتی  و حفاظت از منابع در مبارزه با سوختگی دست یافت.

محمدزاده با اشاره به بالا بودن سوختگی در کشور از نظر میزان شیوع، تعداد مرگ و میر و بروز معلولیت‌ها افزود: در حال حاضر در رابطه با تخت‌های استاندارد و آی سی یو برای سوختگی کمبود فراوانی وجود دارد و در برخی شهرستان‌ها و استان‌ها وضع از میانگین کشوری نیز پایین تر است.

وی گفت: اما در سال‌های اخیر از نظر افزودن به تعداد تخت‌ها، افزایش پوشش بیمه ای و حمایت از درمان‌های نوین و هماهنگی با سایر بخش‌های مکمل در درمان سوختگی مانند پیوند پوست، جراحی‌های ترمیمی، فیزیوتراپی و توانبخشی گام‌های مثبتی برداشته شده است. ولی حدود ۴ دهه عقب افتادگی در این حوزه وجود دارد که رفع آن‌ها علاوه بر برنامه ریزی اصولی و عملیاتی و تامین منابع لازم، مستلزم زمان هم هست.

وی سوختگی‌های بالای ۱۰ درصد و منجر به بستری در بیمارستان را جز این دسته از خدمات خواند و گفت: تنها پوشش بیمه ای بالا است که می‌تواند هزینه‌های فوق العاده گران درمان فاز حاد سوختگی را تا حدودی جبران کند. البته واقعیت آن است که در بیماران سوخته مشکلات فراوانی غیر از سوختگی و درمان هم به وجود می‌آید.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of