Saturday 18 January 2020 | شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷
بازدید: 296

کمبود تخت مراقبت‌های ویژه کودکان در کشور

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از روابط‌ عمومی بیست و نهمین همایش بیماری‌های کودکان، دکتر مسعود محمدپور با اشاره به برگزاری همایش مراقبت‌های ویژه کودکان همزمان با بیست و نهمین همایش بیماری‌های کودکان، اظهارداشت: مراقبت‌‌ ویژه منظور، بیماری است که در داخل بیمارستان بستری است و جدا از مراقبت‌های معمولی که در بخش‌های بستری ارائه می‌شود نیاز به خدمات ویژه دارد و این خدمات مازاد شامل حمایت‌های تنفسی، حمایت‌های همودینامیک، فشارخون، نبض و تنفس بیمار و وضعیت مایعات درون عروق بیمار و هر بیماری که به مراقبت‌های ما در بخش پاسخ ندهد نیازمند خدمات پیشرفته‌تری است که در حیطه مراقبت‌های ویژه قرار دارد.

مسئول بخش مراقبت ویژه گروه کودکان دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، افزود: مسلم است بیمارانی که بستری می‌شوند به خصوص کودکان تاثیرگذاری بیماری‌ها بر روی آنها نسبت به بالغین متفاوت است و بعضا منجر به بیماری شدیدتری می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، ادامه داد: شاید به خاطر وزن کمتر بچه‌ها یا عروق کمتر و مقاومت کمتر در مقابل بعضی بیماری‌ها است که نیاز به اقدامات مراقبتی بیشتری دارند چه از نظر پزشکی و چه از نظر پرستاری نیاز به تجهیزات پیشرفته دارند، این بیماران در بخش ICU بستری می‌شوند تا در کنار پزشک معالج، خدمات بیشتری ارائه دهیم.

دبیر علمی همایش مراقبت‌های ویژه کودکان، محورهای همایش پیش رو را شامل حمایت‌های تنفسی، فشارخون، حمایت‌های تغذیه‌ای در ICU و آشنایی با تجهیزات پیشرفته‌ای که در داخل ICU انجام می‌شود، عنوان کرد و گفت: مخاطبین این همایش را پزشکان و متخصصین کودکان، متخصصین بیهوشی، جراحان، متخصصین داخلی و پرستارانی که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کار می‌کنند، شامل می‌شوند.

محمدپور اظهار داشت: در حال حاضر ما به بیش از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تخت مراقبت‌های ویژه کودکان در کشور نیاز داریم که الان این میزان کمتر از ۳۰۰ تخت است و نزدیک به ۷ هزار تخت مراقبت‌های ویژه در کل کشور داریم که از این تعداد فقط ۳۰۰ تخت مربوط به مراقبت ویژه کودکان است.

وی با اشاره به کمبود تخت مراقبت‌های ویژه کودکان در کشور، تاکید کرد: وقتی تعداد تخت کم باشد، به همین میزان خدماتی که ما می‌توانیم به بیماران ارائه دهیم کمتر می‌شود که در نتیجه شاهد مراجعات گسترده بیماران از سراسر کشور به مرکز طبی کودکان در تهران هستیم.

بیست و نهمین همایش بیماری‌های کودکان از ۴ تا ۷ آبان ۹۶ در سالن اجتماعات مرکز طبی تهران برگزار می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of