Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۴
بازدید: 262

کشف ۲عامل سرطان «مری و معده» در ایران

رییس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به کشف ۲ عامل مهم بروز سرطان مری و معده در جهان در کوهورت استان گلستان پس از ۱۲ تحقیق، از کاهش شیوع سرطان مری در ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سلامت، رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نتایج مطالعات کوهورت استان گلستان که به‌مدت ۱۲سال است پیگیری می‌شود، اظهار داشت: به‌دلیل این که بیشترین میزان شیوع سرطان مری و معده در دنیا از بخش شرقی استان گلستان (گنبد، کلاله و آق‌قلا) گزارش شده بود، جمعیت آن منطقه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

وی نوشیدن مایعات داغ را یکی از مهم‌ترین عوامل سرطان‌زا عنوان کرد و گفت: در این مطالعه درجه حرارت چای که توسط ۵۰ هزار نفر نوشیده می‌شد، اندازه‌گیری و مشخص شد کسانی که چای با دمای بیش از ۶۵درجه می‌نوشند، ۱۰برابر بیشتر از افرادی که چای ولرم مصرف می‌کنند به سرطان مری مبتلا می‌شوند.
ملک‌زاده مصرف تریاک را دومین عامل ابتلا به سرطان مری و معده عنوان کرد و گفت: در چندین مطالعه دیگر که برای نخستین‌بار در دنیا صورت گرفت، توانستیم ثابت کنیم مصرف تریاک سرطان مری را ۲.۵برابر، سرطان معده را ۳برابر، سرطان ریه را ۲برابر، سرطان لوزالمعده را ۳برابر و سرطان مثانه را نزدیک به ۴برابر افزایش می‌دهد و به‌طور کلی سرطان همراه با سکته‌های قلبی و مغزی جزء مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در افراد تریاکی است.

وی افزود: البته در این مدت تأثیر ۱۰عامل دیگر مانند مصرف آب مانده در آب‌انبار، مصرف زیاد نمک، تغذیه ناسالم و مصرف غذای سوخته و برشته‌شده، مسواک نزدن، کمبود مصرف میوه و سبزی و زندگی نزدیک با حیوانات نیز در بروز سرطان مری ثابت شده است.

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of