Tuesday 25 February 2020 | سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
بازدید: 510

کشف پروتئینی که پارکینسون را درمان می‌کند

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌نیوزتودی، بنابر گزارش موسسه ملی بهداشت آمریکا هر سال در این کشور حدود ۵۰ هزار نفر به پارکینسون مبتلا می‌شوند. از نشانه‌های این بیماری می‌توان به لرزش، کند شدن حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و عدم تعادل اشاره کرد.

یکی از عوامل ایجاد بیماری پارکینسون، پروتئین آلفا-سینوکلئین (alpha-synuclein) است. این پروتئین سمی شده و وقتی مقدارش بسیار زیاد می‌شود، مسیرهای عصبی را دچار اختلال می‌کند. در واقع وقتی تاشدگی پروتئین آلفا-سینوکلئین به اشتباه صورت می‌گیرد و آن شکل مناسب خود را از دست می‌دهد، عملکرد صحیح  خود را از دست داده و موجب ابتلای فرد به بیماری پارکینسون می‌شود.

پروتئین آلفا-سینوکلئین به مقدار فراوان در مغز و البته کمی هم در بافت‌های دیگر بدن وجود دارد. هنوز محققان کاملا نمی‌دانند که این پروتئین چه نقشی را در مغز و سلامت عصبی ایفاء می‌کند یا چگونه می‌توان جلوی تاشدگی اشتباه آن را گرفت.

اما محققان دانشگاه پردو در بررسی‌های جدید خود، پروتئینی کشف کرده‌اند که می‌تواند از تجمع پروتئین‌های معیوب آلفا-سینوکلئین جلوگیری کند. این پروتئین که نام آن را «HYPE» گذاشته‌اند، تنها پروتئین از نوع Fic در انسان است. پروتئین‌های Fic وقتی با تنش تاشدگی اشتباه پروتئین‌های سلولی مواجه می‌شوند، تصمیم می‌گیرند که کدام سلول زنده بماند و کدام یک از بین برود تا از صدمات پروتئین‌های معیوب پیشگیری کنند.

این محققان می‌گویند، با استفاده از این پروتئین می‌توان جلوی صدمات ناشی از پروتئین‌های معیوب آلفا-سینوکلئین را گرفت و بدین ترتیب بیماری پارکینسون را درمان یا پیشرفت آن را متوقف کرد.

محققان دانشگاه پردو در حال حاضر پروتئین HYPE را در آزمایشگاه بررسی کرده‌ و متوجه شده‌اند که این پروتئین، پروتئین‌های معیوب آلفا-سینوکلئین را از کار انداخته و از تجمع آنها می‌کاهد. محققان نام این فرآیند را «آمپیلیشن» -AMPylation- گذاشته‌اند.

در بیماری پارکینسون، پروتئین‌های معیوب آلفا-سینوکلئین وارد غشاء سلول‌های عصبی مغز شده و عملکرد آنها را مختل می‌کنند. اما فرآیند آمپیلیشن می‌تواند جلوی نفوذ این پروتئین‌ها را به درون غشاء سلولی گرفته و از صدمات به سلول‌های عصبی پیشگیری کنند.

به گزارش طبنا، محققان دانشگاه پردو امیدوارند بتوانند با استفاده از این فرآیند به درمان بیماری پارکینسون که افراد بسیاری را در سراسر دنیا به خود گرفتار می‌کند، بپردازند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of