Tuesday 17 September 2019 | سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
بازدید: 112

کاهش ۵.۶ درصدی صادرات غیرنفتی در سال ۹۷

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مهدی میراشرفی در مورد وضعیت تجارت خارجی سال گذشته اظهار کرد: تراز تجارت خارجی در سال ۹۷ بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار مثبت بوده و در این مدت ۴۴.۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی وجود داشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۶ درصد کاهش یافته است.

رئیس کل گمرک با تاکید بر اینکه بدخواهان کشور به دنبال صفر شدن صادرات و دست اندازی در این امر هستند که کورخوانده‌اند، به وضعیت واردات سال ۹۷ پرداخت و عنوان کرد: در این مدت ۴۲.۶ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱.۷ درصد کاهش دارد. عمده کاهش کالاهای وارداتی مربوط به گروه کالاهایی مصرفی و لوکس بوده که با مصوبه هیأت وزیران ۱۳۳۹ قلم از واردات منع شدند.

معاون وزیر اقتصاد به ترکیب وزنی کالاهای وارداتی پرداخت و گفت: عمده این کالاها مربوط به کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای بود که در بنگاه‌های تولیدی قابل استفاده است و ۱۵ درصد نیز مصرفی بوده شامل کالاهای اساسی، کنجاله سویا و دیگر نهاده‌های دامی بوده که خود در تولید نقش دارند.

وی در پاسخ به این سؤال که غیر از شرایط تحریم که روی صادرات اثر گذاشته آیا مباحث داخلی وجود دارد که بتوان با حل آنها رونق صادرات غیرنفتی را شاهد بود، عنوان کرد: عمده کاهش صادرات ناشی از تحریم‌های بیرونی است. با این وجود معتقدم در صورتی که بتوانیم مدیریت بهتر و هماهنگی بین دستگاه‌ها را افزایش دهیم می‌توان آثار تحریم را به حداقل رساند و بهتر از آن چه که وجود دارد، تجارت خارجی را مدیریت کرد.

میراشرفی با بیان اینکه در بحث تحریم چند صنعت و گروه کالایی هدف قرار گرفت، تصریح کرد: خودرو،‌ پتروشیمی، میعانات نفت و گاز که جزو اقلام صادرات غیرنفتی هستند، مورد توجه قرار گرفتند و در بهمن و اسفند ماه سال ۹۷ این گروه‌ها، صادرات‌شان کاهشی شد که علت آن به دلیل احتیاط کشورها در خرید از ایران برای فرار از مجازات تحریمی آمریکا بوده است.

وی خاطرنشان کرد: گفته می‌شود تیم ۴۰۰ نفره برای تحریم‌های ایران تشکیل شده و گاهی با شرکت‌ها و افراد تماس گرفته و تهدید می‌کنند که از ایران خرید نکنند. هیچ کشوری به اندازه ایران در جنگ اقتصادی قرار ندارد که در نوع خود کم نظیر است.

میراشرفی یادآور شد:‌ همچنین با توجه به آنکه گمرک مکلف است طبق مقررات تمام کالای افرادی یا بنگاه‌هایی که بدهی قطعی شده دارند را توقیف کند پیشنهاد کردیم فقط به اندازه میزان بدهی، کالا در گمرک توقیف شود و مابقی کالاها ترخیص شده و از رسوب آن جلوگیری به عمل آید.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of