Thursday 20 February 2020 | پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲
بازدید: 345

کاهش شیوع دیابت با فعالیت فیزیکی ارتباط دارد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، پگاه رسولی با اشاره به اینکه دیابت شیرین یک بیماری است که در آن بدن قادر به تولید و یا استفاده از انسولین نیست، گفت: انسولین یکی از هورمون‌های ضروری بدن است که میزان سوخت و ساز گلوکز، چربی و پروتئین را تنظیم می‌کند. این سوخت و سازها بر اثر بیماری دیابت دچار اختلال می‌شوند. به‌طور معمول افرادی که از دیابت رنج می‌برند دارای سطح بالایی از گلوکز در خون خود هستند که به آن «هایپرگلیسمی» هم می‌گویند و ناشی از ترشح ناقص انسولین، عملکرد بد انسولین یا هر دو  است.

وی ادامه داد: بیماری دیابت به چهار دسته تقسیم می‌شود، اما دو نوع از این بیماری حدود ۹۵ درصد بیماران دیابتی را تشکیل می‌دهد که شامل دیابت نوع اول و نوع دوم می‌شود. هر دوی آنها علائم، خصوصیات و راهبردهای مدیریت بیماری مخصوص به خود را دارد.

این مسوول خاطرنشان کرد: در دیابت نوع اول برای کنترل سطح قند خون نیاز به مصرف انسولین است که معمولا به بیمار تزریق می‌شود. این نوع بیماری حدود ۵ تا ۱۰ درصد یا حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر از بیماران دیابتی را شامل می‌شود و معمولا در افراد جوان کمتر از ۳۰ سال اتفاق می‌افتد. دو عامل از عوامل خطرساز این بیماری که تولید انسولین را تحت تاثیر قرار می‌دهند، عبارتند از عوامل ژنتیکی و واکنش‌های خود به خودی سیستم ایمنی بدن.

رسولی با اشاره به این‌که دیابت نوع دوم به‌طور رسمی دیابت شروع بزرگسالی نامیده می‌شود، چون معمولا افراد بالاتر از ۳۰ سال را مبتلا می‌کند، تصریح کرد: جدیدترین تحقیق، نشان می‌دهد که در شمار فراوانی از کودکان هم دیابت نوع دوم تشخیص داده شده است. همچنین تقریبا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم، در هنگام تشخیص بیماری دچار چاقی بوده‌اند.

وی افزود: شیوع دیابت نوع دوم در جوامعی که دارای فعالیت فیزیکی زیاد هستند، بسیار پایین است. تقریبا ۲۴ درصد بیماران دیابتی نوع دوم شکل زندگی بی‌تحرکی دارند.(ایسنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of