Thursday 9 April 2020 | پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
بازدید: 164

کاهش رسیدگی به پرونده‌های قضایی در صورت اجرای قانون

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمدعلی پورمختار با یادآوری هفته قوه قضائیه با بیان اینکه دستگاه قضا دستگاه عدالت و عدالت خانه و خواسته و مطالبه جدی مردم عدالت است، گفت: عدالت در برخورد، رفتار، اخلاق اسلامی‌و در مراحل رسیدگی باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: دستگاه قضا باید به صورت واقع بینانه و مستدل پرونده‌ها را رسیدگی کند تا فردی حس نکند مورد بی توجهی عمدی قرار گرفته و نسبت به طرف مقابلش توجه خاص و ویژه و به نوعی سفارش شده است.

وی ادامه داد: از سویی تمامی‌سفارشات در دستگاه قضا باید کنار گذشته شوند و در رسیدگی مغلوب سفارشات نشود؛ متاسفانه در کشور ما سفارش در رسیدگی به برخی پرونده‌های قضائی زیاد است البته در برخی موارد چنین سفارش‌هایی بحق است و باید دقت کرد که حقی ضایع نشود و اگر سفارشی باشد که با علم و آگاهی و چشم باز مشخص شود ناحق هست به قول حضرت امام (ره) باید به دیوار کوبیده شود و این مفهوم قضاوت عادلانه و مستدلانه است.

پورمختار افزود: رئیس دستگاه قضا نیز چنین دیدگاهی دارد و روز اول گفتند من هیچ توصیه‌ای به هیچ کس نمی‌کنم و هر قاضی باید مستقلانه تصمیم بگیرد.

وی یادآور شد: صدور حکم منطبق بر قانون است و در حوزه قضائی تعبیر و تفسیرمان از عدالت این هست که قانون کامل اجرا بشود و نیاز به تفسیر هم ندارد زیرا اگر قانون کامل اجرا بشود اطاله دادرسی، استفاده از راهکارهای آیین دادرسی و فرجام خواهی و میزان اعتراض به پرونده‌ها کاهش می‌یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: حجت الاسلام رئیسی گام‌های خوبی برداشته و  این اراده قوی و همت بالا جای تشکر و حمایت دارد و مجلس هم حمایت می‌کند در این رابطه محدودیت‌ها باید از قوه قضائیه در حوزه بودجه، فضای اداری و تامین نیروی انسانی به ویژه نیروی قاضی برداشته شود متاسفانه در حال حاضر زندان‌ها با مشکل کمبود شدید فضا مواجه هستند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: رئیس دستگاه قضا یکی از اهداف اصلی خود را کاهش اطاله دادرسی اعلام کرد و این نیاز به سازوکارهایی مانند کاهش ورودی پرونده‌ها، افزایش سرعت کار، تعداد شعب و قضات دارد.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس هم، افزود: بخشی از امور باید به صورت سیستمی‌انجام شود و اینکه بگوییم قضات باید زیاد کار کنند منطقی نیست زیرا در حال حاضر قضات ما ۱۰ تا ۲۰ برابر قضات سایر کشورها کار و روزانه به ۲۰ تا ۴۰ پرونده رسیدگی می‌کنند.

پورمختار با بیان اینکه کاهش ورودی پرونده‌ها ساز و کارهای مختص به خودش را دارد، گفت: باید سایر دستگاه‌ها تلاش کنند و از سویی کاهش عناوین مجرمانه مورد توجه قرار گیرد که در حال حاضر مجلس این مهم را با سرعت و جدیت در دستور کار قرار داده است البته ارائه لایحه جامع داوری از سوی قوه قضائیه به مجلس نیز می‌تواند در کاهش ورودی پرونده‌ها موثر باشد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of