Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
بازدید: 356

کاهش ابتلا به سرطان پستان با باروری در سن پایین

دکتر عصمت السادات هاشمی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره درباره سرطان پستان و راه‌های تشخیص زودهنگام آن اظهار کرد: معاینه پستان پس از عادت ماهانه در روز ۶ یا ۷ که سینه نرم‌تر است توسط خود فرد بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه لمس هرگونه توده، ترشح خونی، تو رفتگی پوست و نوک پستان باید جدی گرفته شود، افزود: مشاهده یا لمس هرگونه برآمدگی یا توده در زیر بغل، تغییرات پوستی در نوک یا ایجاد تفاوت نسبت به سینه مقابل باید مورد توجه و فرد مورد معاینه، بررسی و ماموگرافی قرار گیرد.

این جراح پستان و عضو هیئت علمی پژوشکده سرطان جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: سن و جنس دو عامل تاثیرگزار در ابتلا به سرطان هستند بنابراین در زنان بالای ۵۰ سال سرطان پستان بیشتر مشاهده می‌شود همچنین سابقه مصرف داروهای هورمونی، سابقه خانوادگی، سبک زندگی ناسالم از جمله ریزفاکتورهایی به شمار رفته که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند.

این متخصص جراحی پستان با اشاره به اینکه عوامل محیطی نیز می‌تواند در ابتلا به سرطان پستان موثر باشد، ادامه داد: مصرف الکل، عدم تحرک فیزیکی، قاعدگی در سن پایین، یائسگی در سن بالا (بعد از ۵۰ سالگی) و چاقی از مهم‌ترین علل سرطان پستان به خصوص در زنان یائسه است.

هاشمی با اشاره به اینکه بارداری در سنین پایین خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد، گفت: زایمان قبل از سن ۲۴ سالگی احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد و در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از مبتلایان به این سرطان، سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری مشاهده می‌شود اما در حدود ۹۰ درصد، سابقه خانوادگی قبلی دخالتی ندارد.

وی افزود: علیرغم شیوع سرطان پستان امکان درمان آن وجود دارد همچنین درمان مناسب این سرطان بستگی به تشخیص زودهنگام و عمل به توصیه‌های پزشک از جمله شیمی درمانی، پرتو درمانی و جراحی دارد چراکه سرطان جزو بیماری‌هایی است که احتمال عود دارد اما استفاده از هر کدام از این درمان‌ها احتمال عود را به حداقل می‌رساند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of