Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
بازدید: 1194

کاهش آسیب به غدد لنفاوی زیر بغل در جراحی سرطان پستان

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مریم طباطباییان، اظهار داشت: در گذشته یکی از مشکلات و عوارض شایع بعد از درمان سرطان پستان، اعم از جراحی یا رادیوتراپی، تورم دست و احساس سنگینی و البته درد شدید در ناحیه بازوی بیمار بود که این امر ناشی از آسیب دیدن عروق لنفاوی و عصب‌های زیر بغل بود.

وی تصریح کرد: در نتیجه جراحی غدد لنفاوی یا پرتودرمانی به ناحیه زیر بغل همواره عوارضی کوتاه مدت و حتی دائمی ‌گریبانگیر بیمار می‌شد که از آن جمله می‌توان به ورم دست اشاره کرد درحالی که خوشبختانه با ترویج روش‌های غربالگری و مراجعه به موقع بیماران این امکان وجود دارد که غدد لنفاوی کمتری برداشته شود و در نتیجه عوارض کمتری هم باعث نگرانی بیمار شود.

وی ادامه داد: امروزه برای به حداقل رساندن آسیب زیر بغل، در مواردی که بر اساس معاینه بالینی و سونوگرافی غدد لنفاوی درگیر نباشند می‌توان از روش علامت‌گذاری غده لنفاوی با ماده رادیواکتیو و اسکن آن با پروب مخصوص در حین عمل استفاده کرد، تکنیکی که با شیوه‌های روز دنیای پزشکی همسو است و جراحان مطرح دنیا نیز از این شیوه برای کم کردن عوارض جراحی استفاده می‌کنند و روش استاندارد جراحی زیر بغل محسوب می‌شود.

طباطباییان در تشریح این شیوه جدید جراحی گفت: در این روش تنها یک تا سه غده لنفاوی با حداقل برش تخلیه می‌شود و عوارض مربوط به این بخش از جراحی به کمترین حد خود می‌رسد به همین دلیل بیماران نباید نگران عوارض بعد از جراحی باشند.

وی یکی دیگر از شیوه‌های مدرن جراحی سرطان پستان در ایران را بازسازی عضو آسیب دیده دانست و افزود: بازسازی پستان در افرادی که امکان حفظ پستان را ندارند به صورت اولیه و یا تاخیری انجام می‌شود در روش اولیه همزمان با تخلیه کامل نسج پستان از نسج خود بدن و یا از پروتزهای مخصوص بازسازی پستان برای حفظ شکل سینه استفاده می‌شود و در روش تاخیری، افرادی که قبلا توسط جراحان دیگر نسج پستان کاملا برداشته شده و یا بنا به عللی بیمار در مرحله اولیه امادگی بازسازی را ندارد با فاصله چندماه پس از پایان مراحل درمان می‌تواند عضو آسیب دیده خود را بازسازی کند.

این متخصص جراح سینه تاکید کرد: روش تزریق چربی در بازسازی اولیه و تاخیری به عنوان مکمل تکنیک جراحی برای بهبود ظاهر سینه بکار می‌رود که خوشبختانه در این حوزه پزشکان و جراحان متعددی در کشور می‌توانند این روند درمانی را برای بیمار انجام دهند.

طباطباییان خاطرنشان کرد: جراحی سرطان پستان در ایران همزمان با علم روز دنیا در حال به روز رسانی و پیشرفت است بطوریکه نه تنها بیماران داخلی از این امکانات استفاده می‌کنند بلکه شاهد حضور بیماران خارجی برای طی کردن مراحل درمان در ایران هستیم.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of