Saturday 25 January 2020 | شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶
بازدید: 156

ژن ها می توانند کاری کنند که حس کنیم چاقیم؟

ژن ها می توانند کاری کنند که حس کنیم چاقیم؟ این سوالی است که محققان دانشگاه کلرادو بولدر مطرح کرده اند. آنها در تحقیق جدیدشان به این موضوع پرداخته اند که چه مقدار از شناخت وزنیمان ریشه در DNA دارد. آنها تخمین می زنند وضعیت درک وزن تا حدود ۴۷ درصد ارثی است و تاثیر و دخالت ژنتیک، مخصوصا در زنان خیلی بیشتر است.

در تحقیقات پیشین، محققان اعلام کرده بودند صفاتی مانند درک سلامت ممکن است تا حدود زیادی به تنوع ژنتیکی بستگی داشته باشد. این اولین باری بود که یک تحقیق نشان می داد ژنتیک می تواند روی احساس افراد درباره وزنشان تاثیر داشته باشد.

در این تحقیق، محققان اطلاعات مربوط به ۷۰۰ دوقلو را که از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۸ سوالاتی درباره سلامت و بدنشان از آنها شده بود را مورد بررسی قرار دادند. هر بار که از شرکت کنندگان سوال پرسیده می شد BMI آنها را می گرفتند و سپس می پرسیدند، چه حسی درباره وزنشان دارند. جواب هایی که برایشان در نظر گرفته شده بود عبارت بود از: ” به شدت زیر وزن طبیعی “، ” کمی زیر وزن طبیعی “، ” تقریبا وزن مناسب “، ” مقداری اضافه وزن ” و ” مقدار زیادی اضافه وزن “.

دوقلوهای شرکت کننده در این تحقیق به محققان اجازه دادند از DNA استفاده کنند. محققان از DNA استفاده کردند تا تاثیر ژنتیک و نفوذ آن را در احساس خواهر و برادرها بسنجند.

وقتی ارقام را خرد کردند متوجه شدند اینکه یک فرد چگونه درباره وزنش فکر می کند تا ۴۷ درصد اکتسابی است. (در تحقیقات ژنتیک، اکتساب از ۰ تا ۱۰۰ در نظر گرفته می شود – صفر به این معناست که ژن اصلا دخالتی در یک صفت ندارد و ۱۰۰ نیز بدان معناست که آنها تنها عامل تاثیرگذار هستند).

در این تحقیقات مشخص شد حتی با تغییر در BMI نیز درک از وزن تا ۲۵ درصد ارثی باقی خواهد ماند. این یعنی احساسی که افراد درباره وزنشان دارند حقیقتا با ژنتیک ارتباط دارد، حتی خارج از تغییرات فیزیکی.

این نتیجه بسیار مهم است چون تحقیقات پیشین محققان نشان داده اینکه افراد چه حسی درباره بدنشان داشته باشند تاثیر زیادی روی چیزهایی مانند سلامت فیزیکی و طول عمر دارد.

احساس شخصی فرد درباره سلامتش یک استاندارد طلایی است  و بهتر از هر چیز دیگری امید به زندگی را نشان می دهد.

تحقیق دیگری که در ژورنال Social Science & Medicine منتشر شده بود نیز نشان داد، این تاثیر ژنتیک روی احساس در زنان قوی تر از مردان است.

محققان هنوز نتوانسته اند ژن خاصی را به عنوان عامل این تاثیر معرفی کنند و البته هنوز نمی توانند توصیه ای عملی را به عنوان نتیجه تحقیقات و یافته های خود ارائه دهند. محققان امیدوارند در آینده موارد پیچیده دیگری که روی این حس تاثیر می گذارد را پیدا کنند تا بتوانند با استفاده از آنها به افراد کمک کنند.

البته این راهم باید بدانید که تاثیر ژنتیک بدان معنا نیست که نتوانید این هویت را تغییر بدهید. حتی با وجود تاثیر ژن روی رفتارها و صفات خاص، تربیت، محیط اجتماعی و انتخاب های سبک زندگی تاثیر بسیار زیادی بر روی شکل گرفتن شخصی که هستیم دارند.

منبع:http://kermany.com

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of