Friday 28 February 2020 | جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
بازدید: 208

چگونه بدزبانی کودکان را درمان کنیم؟

دکتر مهدی قاسمی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره بد زبانی کودکان اظهار کرد: کودکان بد زبانی را  از  والدین‌ خود که به‌ عنوان‌ اولین‌ الگوهای‌ زندگی‌ برای آنها محسوب می‌شوند فرا گرفته و ناخودآگاه‌ درونی‌ می‌‌کنند.

وی افزود: در مواردی کودکان گفتاری‌ ناپسند را از زبان‌ والدین یا نزدیکان خود شنیده‌اند اما ممکن است ماه‌ها بعد آن را تکرار کنند همچنین ارتباط‌ کودکان‌ با سایر همسالان یا دوستانی که بد زبان‌اند نیز ‌از دیگر علت‌های‌ ناسزا گفتن در آنها است.

قاسمی یادآور شد: گاهی کودکان از بدزبانی برای رسیدن به خواسته‌های خود یا جلب توجه دیگران استفاده می‌کنند همچنین آنچه که حائز اهمیت است واکنش نشان ندادن والدین و اطرافیان در زمانی است که کودک اولین حرف زشت را بر زبان می‌آورد چرا که خندیدن آنها نوعی تشویق برای کودک محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: برای درمان بدزبانی کودکان ابتدا باید والدین به طور کلی ناسزاگویی را ترک کنند همچنین به کودک توضیح دهند که رفتار قبلی آن‌ها صحیح نبوده است.

این روان‌درمانگر کودک و نوجوان ادامه داد: دور کردن کودک از محیط‌های ناسالم و سایر کودکانی که بد دهان هستند نیز موجب می‌شود تا کودک واژه‌های نامناسب را تکرار نکند همچنین والدین باید با دقت بیشتری کارتون‌ها و  بازی‌های رایانه‌ای را برای فرزندانشان انتخاب کنند.

قاسمی تاکید کرد: سختگیری‌های بیش از حد والدین، رفتارهای پرخاشگرانه و ناسزاگویی کودکان را افزایش می‌دهد بنابراین تغییر شیوه‌های تعامل با کودک از تثبیت این رفتار پیشگیری می‌کند.

وی عنوان کرد: اگر ناسزاگویی کودک همراه با لجبازی و تحرک بیش از حد باشد به صورتی که کودک خشونت زیادی را ابراز کند مراجعه به روان پزشک ضروری است چراکه می‌تواند نشانه‌ای از  بروز سایر اختلالات در این کودکان باشد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of