۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰

چه کسی سکاندار وزارت بهداشت می‌شود؟

سمانه نجارزادگان؛  طبنا (خبرگزاری سلامت)، پس از اعلام خبر استعفای وزیر بهداشت در روز گذشته توسط برخی از نمایندگان مجلس و البته انکار برخی از مسئولان، بر اساس برخی شنیده‌ها حسن قاضی‌زاده صبح امروز در جلسه معاونان وزارت بهداشت که در ستاد این وزارتخانه برگزار شد از همکاران خود خداحافظی کرد.

اکنون با اعلام این خبر، انتصاب وزیر بهداشت جدید قوت گرفته است و سه گزینه احتمالی برای انتخاب وزیر جدید وجود دارد؛ دکتر علی نوبخت، سعید نمکی و مسعود اعتمادیان.

دکتر علی نوبخت

دکتر علی نوبخت در دوره وزارت دکتر ایرج فاضل، معاونت درمان وزارت بهداشت را عهده‌دار بود و مدیریت موفقی نیز داشت. از سوی دیگر، اگر علی نوبخت به عنوان کاندیدای وزیر بهداشت معرفی شود با توجه به اینکه نماینده مجلس است و اصولاً مجلس شخصیت مجلسی خود را حمایت می‌کند، رای خوبی می‌تواند به دست آورد .

این مسئله حمایت جدی محسوب می‌شود چراکه در مناصب وزارتی هنگامی که رای مجلسی وزیری بالاتر باشد، حمایت و قدرت کاری بیشتری را نیز به دست می‌آورد. لذا با توجه به اینکه علی نوبخت شخصیتی مجلسی دارد قریب به یقین با رای بسیار خوبی که از مجلس خارج می‌شود، می‌تواند وزیر شود.

همچنین با توجه به اینکه نوبخت خود نیز رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بوده، مطمئنا تعامل خوبی نیز با کمیسیون بهداشت خواهد داشت؛ از طرفی حضور برادر علی نوبخت، یعنی باقر نوبخت، در سازمان برنامه و بودجه می‌تواند من باب تخصیص بودجه به وزارت بهداشت کمک در خور توجهی را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، علی نوبخت، آقای نمکی را به عنوان همراه در سازمان بودجه دارد که وی نیز زمانی که نوبخت معاون درمان بود، نگاه درمانی غالب بر نگاه بهداشتی در این وزارتخانه داشت.

خصوصیات ذکر شده تحلیلی مبنی بر شخصیت وزارتی دکتر علی نوبخت است و البته این موضوع مشروط بر آن است که رئیس جمهور علی نوبخت را به عنوان وزیر بهداشت معرفی کند.

دکتر سعید نمکی

گزینه بعدی که می‌تواند بر کرسی وزارت بهداشت بنشیند، دکتر سعید نمکی است که در دوران وزارت دکتر ایرج فاضل، مسئولیت معاونت بهداشت را برعهده داشت و شخصیتی علمی و بهداشتی دارد. همچنین عموما در مسیر بحث اقتصاد سلامت مسلط است و در وضعیت فعلی، او نیز همراهی معاونت دکتر باقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه را دارد که خود امتیازی مبنی بر تخصیص بودجه‌ها محسوب می‌شود و در آینده وزارت بهداشت موثر خواهد بود.

همچنین دکتر نمکی مهارت خوبی در زمینه مدیریت بهداشتی دارد و می‌تواند در عرصه بهداشت موفق عمل کند. او از نظر شخصیتی نیز در جایگاه‌های مدیریتی شخصی بی‌تنش و بدون حاشیه با تفکر منطقی و محبوب به شمار می‌آید و می‌تواند در راستای آرامش جامعه پزشکی و مردم و مدیریت و سرمنزل رساندن طرح تحول سلامت بدون تنش مثمر ثمر واقع شود.

دکتر مسعود اعتمادیان

دکتر اعتمادیان نیز گزینه مطرح سوم برای وزارت بهداشت محسوب می‌شود که دارای شخصیتی علمی و مقبول است و در حال حاضر به عنوان رئیس بیمارستان محب جزو مدیران موفق به شمار می‌آید. اما سوال اینجاست که آیا این فرد می‌تواند به جای ریاست بیمارستان، ریاست وزارت بهداشت را برعهده گیرد و موفق عمل کند؟

آنچه مسلم است این است که هر کسی که بخواهد وارد صحنه وزارت شود باید نگاه بهداشتی و درمانی داشته باشد. همچنین مدیری با سعه صدر باشد تا بتواند مدیریت صحنه مجلس و کمیسیون‌ها را نیز برعهده بگیرد.

همچنین این فرد باید بتواند از تمام شخصیت‌‌های مدیر، نخبه و توانمند در صحنه وزارت بهداشت به دور از هر نگاه جناحی و سیاسی به نفع طرح تحول سلامت استفاده کند.

با تمام این اوصاف، تمام موضوعات مطرح شده مشروط به پذیرش استعفای وزیر بهداشت توسط رئیس جمهور است. همچنین مدیران دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در سطح وزارت بهداشت این مسئولیت را به عهده بگیرند که از میان آنها می‌توان به دکتر حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اشاره کرد که یکی از کسانی است که در وزارت بهداشت نشان لیاقت مدیریت دارد.

البته باز هم باید منتظر بود و دید که آیا دکتر حسن قاضی زاده هاشمی بر کرسی ریاست این سازمان باقی می‌ماند یا خیر؟

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of