Monday 17 February 2020 | دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
بازدید: 380

چرا دچار بدبینی می‌شویم؟

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، محققان موسسه فناوری ماساچوست مدارهای مربوط به تصمیم‌گیری از نوع تعارض گرایش-اجتناب را کشف کردند. آنها موش‌های آزمایشگاهی را در وضعیتی قرار دادند که با بررسی جنبه‌های مثبت و منفی چیزی، مجبور به انتخاب شوند. در واقع دانشمندان به موش‌ها کمی آبمیوه می‌دادند و همزمان آنها را در معرض کمی هوا که به صورت‌شان اصابت می‌کرد قرار می‌دادند. موش‌ها زمان تصمیم‌گیری، اگر مقدار هوا کم بود، از آبمیوه استقبال می‌کردند اما اگر مقدار هوا زیاد بود، تمایلی به خوردن آن نشان نمی‌دادند. اما وقتی ناحیه هسته دم‌دار مغزشان به وسیله شوک الکتریکی، بیش از حد تحریک شد، موش‌ها به هیچ عنوان به سراغ آبمیوه نرفتند. در حقیقت تحریک این بخش از مغز حتی اجازه تصمیم‌گیری به آنها نداد. زیرا چنان دچار اضطراب و نگرانی شده بودند که نمی‌توانستند به پاداش احتمالی، که همان آبمیوه باشد، فکر کنند.

محققان می‌گویند همین اتفاق در مغز انسان در برابر موضوعات ناخوشایند رخ می‌دهد. ناحیه هسته دم‌دار مغز افرادی که بیش از حد تحریک می‌شود، آنها را چنان نگران و بدبین می‌کند که نمی‌توانند جنبه‌های مثبت موضوعات مختلف را ببینند و در نتیجه گرفتار افسردگی می‌شوند.

به گزارش طبنا، محققان معتقدند چنانچه تحقیقات‌شان در این زمینه تکمیل شود و به روش درمانی مناسبی دست پیدا کنند، می‌توانند به درمان میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا که به افسردگی حاد مبتلا هستند کمک کنند. در حال حاضر در آمریکا بیش از ۱۶ میلیون نفر به اختلال‌های افسرده‌کننده مبتلا هستند و تقریبا ۷ میلیون نفر اختلال اضطراب دارند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of