۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲

چاقی و بی‌حرکتی منشا اختلالات اسکلتی ـ عضلانی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمدعلی محسنی‌بندپی در نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی و بیست و نهمین کنگره سالیانه انجمن فیزیوتراپی ایران، اظهارکرد: ترویج سبک زندگی سالم از جمله برنامه‌هایی است که در هفته سلامت توسط انجمن فیزیوتراپی مدنظر قرار گرفته است.

وی افزود: از معضلات نظام سلامت در حال حاضر بی‌حرکتی، پدیده سالمندی،‌ تغذیه نامناسب و استفاده از تکنولوژی مدرن بدون فرهنگ است و باید پیشگیری از این مسائل مدنظر قرار گیرد.

رئیس انجمن فیزیوتراپی کشور سالمندی را بزرگ‌ترین معضل سه دهه آینده برشمرد و گفت:‌ فقر حرکتی و بی‌حرکتی مادر بیماری‌ها به شمار می‌رود و در دنیا حدوداً بی‌حرکتی در افراد کمتر از ۲۰ درصد و در ایران  حدود ۳۹ درصد است.

بندپی با بیان اینکه اختلالات اسکلتی ـ عضلانی امروزه در کودکان نیز بیشتر شده است، ‌گفت: سبک زندگی غلط و بار بیش از حد بر ستون فقرات، ‌کم‌تحرکی و چاقی از جمله دلایل این مسئله است.

وی بیان کرد:‌ متأسفانه کمردرد امروزه حتی در مدعیان درمان این مشکل شایع است و جراحان جزو بخش‌هایی هستند که بیشتری آمار کمردرد را به خود اختصاص داده‌اند، بنابر این این مسئله نشان می‌دهد هیچ گروهی در مورد سبک زندگی غلط ایمن نیستند.

رئیس انجمن فیزیوتراپی کشور با بیان اینکه در حال حاضر شیوع سالمندی ۸ تا ۹ درصد بوده و این رقم تا سال ۱۴۲۹ پیش‌بینی می‌شود به ۲۷.۳۰ درصد برسد، گفت: تا رسیدن به سونامی سالمندی سه دهه فرصت داریم و این در حالی بوده که هنوز سند سالمندی بین وزارت بهداشت و رفاه چالش بوده و سرانجام بخشی از آن در سازمان بهزیستی مشخص شد.

بندپی با اشاره به اینکه در سه دهه آینده از هر سه نفر یکی سالمند است و این مسئله هزینه‌های هنگفتی را برای کشور به همراه دارد، افزود: انجام مشاوره‌های فیزیوتراپی می‌تواند در کاهش این مشکل مؤثر باشد و فیزیوتراپیست‌ها باید در خط اول خدمات درمانی قرار گیرند از طرفی در کاهش چاقی و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر نیز مردم اهتمام بیشتری داشته باشند.

رئیس انجمن فیزیوتراپی کشور به مصرف نادرست تغذیه در میان مردم اشاره کرد و گفت: زنان در ۶ سال گذشته ۵۰درصد و مردان ۴۰درصد  چاق‌تر شده‌اند و این مسئله علاوه بر ایجاد نارسایی‌های قلبی به مفاصل آسیب رسانده و سبب بروز بیماری‌هایی همچون آرتروز می‌شود.

وی گفت:‌ بیماری‌های غیرواگیر امروزه گوی سبقت را از بیماری‌های واگیردار گرفته و این مسئله مؤید تغییر درآموزش‌ها است و در ارتباط با مسئله سالمندی نیز تنها راه برون‌رفت از این موضوع پیشگیری است.

بندپی در مورد شیوع مشکلات اسکلتی ـ عضلانی در میان دانش‌آموزان هشدار داد و گفت: ‌پیشگیری مقدم بر درمان بوده و باید اقدامات لازم در این راستا صورت گیرد.

رئیس انجمن فیزیوتراپی کشور ضمن اعلام آمادگی انجمن فیزیوتراپی در امر پیشگیری و کاهش هزینه‌های سلامت گفت: فیزیوتراپیست‌ها باید در خط اول مراکز بهداشتی و درمانی باشند و در تصمیم گیری‌ها نیز از انجمن‌های علمی ـ پزشکی مشورت شود.

وی به ضرورت تشکیل و راه‌اندازی دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه هنوز نظام آموزشی ما تغییر نکرده و ما خواستار تغییر این مسئله هستیم تا در ایران نیز همچون سایر کشورها شاهد فعالیت فیزیوتراپیست‌ها به صورت دکترای حرفه‌ای باشیم همچنین ما مخالف فعالیت پزشکان عمومی به عنوان مسئول فنی مراکز جامع، توانبخشی هستیم.

بندپی با بیان اینکه خوشبختانه فیزیوتراپیست بیکار نداریم گفت:‌این افراد در مراکز دولتی و خصوصی مشغول فعالیت هستند ولی باید موضوع راه‌اندازی دکترای حرفه‌ای این رشته مدنظر سیاست‌گذاران قرار گیرد.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of