Thursday 20 February 2020 | پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
بازدید: 350

پروبیوتیکی که می‌تواند باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک را از بین ببرد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، باکتری استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین، در برابر درمان‌های آنتی‌بیوتیک، مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می‌دهد. از انواع این باکتری می‌توان به  اگزاسیلین، فلوکلوگزاسیلین و دی‌کلوگزاسیلین اشاره کرد. به دلیل سخت بودن درمان این باکتری،‌ قبل از اینکه بیمار مبتلا در خطر عفونت شدید و صدمات ناشی از آن قرار بگیرد یا جان خود را از دست بدهد، این باکتری باید به سرعت نابود شود.

اخیرا محققان موسسه ملی حساسیت و بیماری‌های عفونی تایلند، کشفی کرده‌اند که می‌تواند در درمان موثر عفونت ناشی از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس، نویدبخش باشد.

این محققان توانسته‌اند با استفاده از نوعی باکتری پروبیوتیک به نام «باسیلوس»، به جنگ استافیلوکوکوس اورئوس بروند و آن را نابود کنند.

بیشتر مواقع پزشکان برای حفظ سلامت دستگاه گوارش و عملکرد آن، مصرف مکمل‌های پروبیوتیک را توصیه می‌کنند. اکنون محققان تایلندی متوجه شده‌اند که باکتری پروبیوتیک باسیلوس را می‌توان به‌صورت خوراکی مصرف کرد و آن همانند آنتی‌بیوتیک، باکتری خطرناک استافیلوکوکوس اورئوس را از میان برمی‌دارد.

این محققان، باسیلوس را روی ۲۰۰ داوطلب شرکت در آزمایش، بررسی کردند. ابرباکتری استافیلوکوکوس اورئوس در داوطلبانی که پروبیوتیک باسیلوس مصرف کرده بودند، وجود نداشت و این نشان می‌دهد که این پروبیوتیک توانسته است مقاومت ابرباکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک را از بین ببرد.

به گزارش طبنا، این محققان امیدوارند پروبیوتیک‌های بیشتری که می‌توانند ابرباکتری‌ها را از بین ببرند، بیابند و آنها در حال حاضر معتقدند با مصرف خوراکی مکمل‌های پروبیوتیک باسیلوس، چند گام به این هدف نزدیک شده‌اند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of