۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱

پررنگ‌تر شدن حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در مراکز درمانی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد حاجی آقاجانی در نخستین جلسه هیئت ممیزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مهمترین ملاک‌های ارزیابی و شاخص‌های ارتقای اعضای هیئت علمی این دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به لحاظ ملی در حوزه علوم پزشکی هم در تقویت نیروی انسانی و هم در تولید دانش وظایف مهمی را بر عهده دارد. از دیگر سو در بخش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی نیز در استان تهران و پایتخت نقش بزرگی دارد.

وی افزود: رسالت ملی در جهت تولید دانش و پیشرفت علوم پزشکی و تربیت نیروی انسانی متخصص برعهده داریم ومراکز ما به عنوان مراکز ریفرال، پناهگاه بیماران و مردمی هستند که از سراسر کشور به بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم به نقش ملی خود به خوبی عمل کنیم و اینکه دانشگاه در زمره موسسه‌های معتبر جهان اسلام و در سطح بین المللی مطرح شود، زیرساخت‌های زیادی لازم بوده که یکی از مهم‌ترین آنها به روز بودن اعضای هیئت علمی است.

اقاجانی با تاکید بر اجرای آئین نامه جدید هیأت ممیزه دانشگاه گفت: نحوه اجرای آیین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی تا پیش از این به گونه‌ای بوده که عمدتا به فعالیت‌های پژوهشی پرداخته و رویکرد آن بیشتر بحث تولید مقالات بوده است که البته آن هم تأثیر خوبی در رشد علمی داشته اما در مسیر گسترش آموزش و جدی شدن آن در مقاطع عمومی و تخصصی نیازمند تغییر رویکرد در روند بررسی های هیئت ممیزه هستیم.

وی با برشمردن شاخصه‌های اصلی در ارزیابی و ارتقا اساتید اعلام کرد: حضور فیزیکی و موثر اعضای هیئت علمی در دانشکده‌ها و بیمارستان‌های آموزشی برای آموزش دانشجویان هم در سطح تحصیلات تکمیلی و بخصوص برای دانشجویان پایه پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و سایر رشته‌ها به عنوان مهمترین شاخص ارتقای اعضای هیئت علمی شناخته می‌شود و در مسیر آن حرکت خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه بر لزوم ایجاد خلاقیت چه به لحاظ شیوه‌های آموزشی و چه از نظر به کارگیری ابزار و تکنولوژی‌های نوین تاکید کرد و میزان استفاده و بهره‌مندی از این ویژگی را شاخصی مهم در ارزیابی اعضای هیئت علمی عنوان کرد.

آقاجانی یادآور شد: در کنار آموزش، فعالیت‌ها و پژوهش‌هایی که اعضای هیئت علمی در حوزه فعالیت خود انجام می‌دهند، رعایت اخلاق حرفه‌ای و بها دادن به کرامت انسان‌ها حائز اهمیت است.

وی در ادامه با برشمردن یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی اعضای هیئت علمی گفت: یکی از ارزش‌هایی که هیئت ممیزه در مراحل ارزیابی خود به آن بها خواهد داد، تمام وقت بودن اعضای هیئت علمی  ارزشی است که آنها برای دانشگاه و بیمارستان‌های آموزشی قائل می‌شوند.

وی افزود: اعضای هیئت علمی باید برای خدمت به مردمی که به این بیمارستان‌های دانشگاه مراجعه می کنند آماده باشند. اصولاً اعضای هیئت علمی که حضور کافی در دانشکده‌ها و مراکز درمانی نداشته باشند و تلاش کافی در امر آموزش نداشته باشند در این دوره جدید هیأت ممیزه مورد توجه و ارزیابی دقیق‌‌‌تری قرار می‌گیرند در غیر این‌صورت اصلاح مسیر غیر ممکن است.

رئیس دانشگاه در ادامه این نشست خطاب به اعضای جدید هیئت ممیزه دانشگاه گفت: نقش اعضای هیأت ممیزه در جهت دهی به مسیر دانشگاه بسیار جدی و مهم است. این تصمیمات و نظرها مسیر دانشگاه ها را شکل خواهد داد. باید با استفاده از نظرات و راهنمایی اساتید، به گونه ای مسیر را شکل دهیم که بحث آموزش (که مهمترین رسالت دانشگاه است) و تربیت نیروی انسانی متخصص و دارای اخلاق حرفه‌ای، به گونه‌ای پیگیری شود که این تغییر جهت در نوع تصمیمات هیأت ممیزه احساس شود.

رئیس دانشگاه با اشاره به ابلاغ آیین نامه و رویکرد جدید ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، تصریح کرد: خوشبختانه در آیین‌نامه جدید که مدتی است ابلاغ شده وبه‌ زودی به‌عنوان دستور کار ارتقای هیئت علمی مدنظر خواهد بود، به بحث آموزش و فعالیت‌های آموزشی اساتید در دانشگاه توجه زیادی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  گفت:ما این رویکرد را از دوره جدید هیات ممیزه با استفاده از نظرات شما بزرگواران اعمال خواهیم کرد و این تغییر روش در دانشگاه نیز اعمال خواهد شد. براساس این رویکرد عضو هیات علمی که همت کافی برای امر آموزش نداشته باشد، تحقیقات و تولیدات علمی به تنهایی برای حرکت وی در مسیر ارتقا کمکی به او نخواهد کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x