۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱

پرداخت‌های نظام سلامت اصلاح می‌شود/ خدمات سرپایی گران است

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، قاسم جان‌بابایی در نشست شورای عالی نظام پرستاری با بیان اینکه با هم‌اندیشی و همکاری می‌توان از این اوضاع سخت و اسفبار حوزه سلامت خارج شد، افزود: برای ادامه روند موجود می‌بایست حجم خدمات را کاسته و به بخش خصوصی واگذار کنیم  زیرا منابع دولت محدود است و این بی‌نظمی موجود در سیستم، مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد .

وی ادامه داد: خدمات سرپایی گران بوده و هزینه بسیاری را از مردم دریافت می‌کند بنابراین خدمات القایی کمر حوزه سلامت و بیماران را خواهد شکست زیرا به لحاظ ارائه خدمتی که در کشور وجود دارد و همچنین عدم وجود بستر لازم برای الکترونیک کردن باعث وجود مشکلات متعددی درحوزه سلامت شده است بنابراین برای گذر از این مشکلات می‌بایست فعالیت‌هایی را انجام داد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه در وهله نخست می‌بایست سطح بندی خدمات صورت گیرد، افزود: سطح بند خدمات به معنای دسترسی بهتر، ارزان‌تر کردن و عادلانه‌تر کردن خدمات است و برای رسیدن به این سطح‌بندی نیاز است که این موارد رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه همچنین یکی دیگر از فعالیت‌هایی که باید در اولویت قرار گیرد، الکترونیکی کردن خدمات است، اظهار کرد: تا کنون ۶۰۰ گایدلاین و استاندارد خدمت آماده و ابلاغ شده است اما اجرایی نشده است. امیدواریم بتوانیم قطعات الکترونیک شدن را به هم وصل کنیم زیرا در سطح یک هنوز بسته‌های خدمتی دقیقی اعلام نشده است بنابراین می‌بایست استحقاق سنجی با کمک بیمه‌ها همراه با رعایت گایدلاین‌ها و استانداردها انجام شود. خوشبختانه این استحقاق سنجی در بیمارستان‌های دولتی در حال انجام است .

جان‌بابایی با اشاره به این که تبادل الکترونیکی اسناد با بیمارستان‌ها، یکی دیگر از کارهایی است که برای رفع مشکلات حوزه سلامت می‌بایست به آن توجه داشت، تاکید کرد: در حال حاضر تبادل اطلاعات به صورت اسناد دستی انجام می‌شود. پرستاران در مراکز درمانی به دو صورت دستی و الکترونیکی در حال ثبت اطلاعات هستند بنابراین وارد کردن دستی اطلاعات می‌بایست برچیده شود. براین اساس امسال اعتبار بخشی در بیمارستان‌ها را حذف کردیم زیرا اعتبار بخشی جز زحمت برای کادر پرستاری و پرسنل بیمارستان نفعی نخواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: اعتبار بخشی باید در طول سال به صورت الکترونیکی در حال ثبت باشد. در حال حاضر کاری مهم‌تر از ایجاد گایدلاین‌ها وجود ندارد و می‌بایست ‌HISها ارتقا یابد زیراالکترونیکی شدن برای کم کردن زحمات است . همچنین برای تهیه گایدلاین‌ها می‌توانیم از حضور پرستاران نیز بهره‌مند شویم که به سمت الکترونیک شدن گام برداریم .

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مشکل جدی در نظام پرداخت کشور وجود دارد، تصریح کرد: نظام پرداخت در کشور ما بر اساس خدمت محور و خرید خدمت است. DRG به نوعی خرید خدمت محسوب می‌شود و بیمه‌ها می‌بایست خریدار این خدمات باشند بنابراین پایه اصلی DRG، بیمه‌ها هستند که از این طریق نظام پرداخت اصلاح خواهد شد.

وی در خصوص طرح قاصدک گفت: این طرح مشکلات بسیاری داشته که برای دانشگاه‌هایی که مکاتبات در این خصوص انجام داده اند، برطرف شده بنابراین اگر این مشکلات به صورت کتبی از سوی سازمان نظام پرستاری به وزارت بهداشت اعلام شود قطعا در صدد رفع آن برخواهیم آمد.

جان بابایی با اشاره به اینکه ماندگارترین افراد در بخش‌های بیمارستانی پرستاران هستند، افزود: باید به سمت ماندگاری و امنیت شغلی پرستاران گام برداشته شود و تمدید طرح دردی از پرستاران دوا نخواهد کرد و تنها به عنوان یک مسکن در نظر گرفته می‌شود. ماندگاری پرستاران باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این امربقای حوزه سلامت است .

وی یادآور شد: در خصوص استارت آپ‌ها و دیسپیج مراکز خدمات پرستاری در منزل آمادگی خود را اعلام می‌داریم و از این ایده‌ها استقبال خواهیم کرد که بتوان ساماندهی لازم صورت گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: برگزاری دوره‌های توانمند سازی آموزش پرستاران پیگیری خواهد شد زیرا پرستاران تربیت شده به عنوان سرمایه‌های کشور به شمار می‌روند و این دغدغه‌ها به وزیر بهداشت اعلام خواهد شد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of