Friday 18 October 2019 | جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
بازدید: 113

پاکسازی زمین‌های کشاورزی برای آغاز کشت تابستانه در مناطق سیل زده

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، غلامرضا شریعتی در نشست بررسی راهکارهای اجرایی پشتیانی و مالی جهت ساماندهی اراضی آب گرفته و آماده سازی برای کشت تابستانه در سالن جلسات استانداری خوزستان اظهارکرد: چالش سیل تنها مربوط به استان خوزستان نیست بلکه این موضوع مشکل کشور است و باید با این دید به مسائل آن نگاه کرد.

وی ادامه داد: بنابر این اولویت اول استان رفع مشکلاتی است که سیل به وجود آورده و در این مسیر دستگاه‌های اجرایی نیز باید همکاری و همراهی کنند.

رئیس شورای برنامه ریزی استان با تاکید بر اینکه مسئولیت پاکسازی و آماده شدن مزارع شهرستان‌های سیل زده بین دستگاه‌ها تقسیم شده ، گفت: آماده شدن زمین‌ها برای کشت تابستانه علاوه بر اینکه می‌تواند در ایجاد امید به آینده در بین سیل زدگان موثر باشد همچنین موضوع امنیت غذایی کشور نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استاندار خوزستان یادآور شد: امروز که مزارع در حال بیرون آمدن از آب هستند باید کنار مردم بود و با آنها در آماده سازی مزارع مشارکت کرد.

وی تصریح کرد: متولی پاکسازی زمین‌های کشاورزی شوش، اهواز ، کارون و سوسنگرد به ترتیب اداره کل مدیریت بحران، شهرداری اهواز ، نفت و اداره کل راه شهرسازی خوزستان هستند.

به گفته شریعتی در خصوص شهرستان‌هایی که همچنان زمین‌های کشاورزی آنها زیر آب است در هفته آینده تصمیم گیری می‌شود.

سیل به ۲۳۴ هزار هکتار از مزارغ کشاورزی خوزستان خسارت زد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص وضعیت خسارت زمین‌های زراعی، عنوان کرد: در سیلاب اخبر ۵۵ هزار هکتار از مزارع دچار دچار خوابیدگی و ۱۸۸ هزار هکتار دیگر دچار آبگرفتگی شدند.

کیخسرو چنگلوایی با اشاره به تلاش‌های در حال انجام برای بیرون آوردن زمین‌های از آب ، گفت: بعد از فروکش کردن آب در بخشی از زمین‌ها توانستیم برداشت را انجام دهیم و این امر باعث امیدواری برای مردم شده است.

وی تصریح کرد: قسمت دوم خسارت‌ها شامل شامل تخریب سه هزار و ۳۰۰ کیلومتر انهار سنتی، ۶هزار و ۸۰۰ کیلومتر لوله‌های انتقال آب ، یکهزار و ۵۶۵ کیلومتر جاده‌های بین مزارع و ۶۹۲ کیلومتر کانال‌های آبیاری است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: این قسمت از خسارت‌ها استان را برای انجام کشت تابستانه و پاییز با چالش مواجه کرده است و این درحالی است که بخش زیادی از زمین‌ها دچار سنگینی شده اند و بازسازی آنها به ماشین آلات مختلف کشاورزی نیاز دارد.

وی اولویت اول بخش کشاورزی استان را خارج سازی آب از مزارع عنوان کرد و گفت: تا کنون ۳۵ هزار هکتار از آب خارج شده اند و با مجوز استاندار مناقصه ای در قالب ترک تشریفات در دست انجام است تا تعدادی از پیمانکاران بکار گرفته شوند و عملیات آماده سازی زمین‌ها را انجام دهند.

چنگلوایی تصریح کرد: اگر از ظرفیت و امکانات دستگاه‌های اجرایی برای آماده سازی زمین‌ها استفاده نشود استان خوزستان مبلغی بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار دولتی نیاز دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه همچنین میزان خرید گندم تضمینی از زمان آغاز برداشت در استان را بیش از ۷۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: با توجه به رشد ۳۵ درصدی عملکرد خرید در هکتار نیست به مدت مشابه سال گذشته پیش بینی می‌شود ۷۰۰ هزار تن دیگر خرید این محصول در خوزستان انجام شود.

تازه ترین پیش بینی‌های تعاون روستایی و شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور نشان می‌دهد در صورت روند رو به افزایش خرید گندم تضمینی ، امسال نیز خوزستان از حیث میران خرید تضمینی رتبه نخست را در کشور کسب کند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of