شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
بازدید: 820

پاسدار باید در زمینه های علمی، نظامی و فرهنگی قدرتمند باشد

دکتر جلالی گفت: امام حسین (ع) جهت پاسداری از دین حضرت رسول اکرم (ص) آمده بود. بنابراین پاسدار نیز همانند امام حسین (ع) باید حق طلب و در زمینه های علمی، نظامی و فرهنگی قدرتمند باشد.

 به گزارش خبرگزاری سامت به نقل از  سپاه نیوز؛ دکتر علیرضا جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در مراسم جشن روز پاسدار که به مناسبت میلاد امام حسین (ع) در سالن همایش صدرا با حضور کارکنان و مدیران دانشگاه برگزار شده بود ، ضمن تبریک این روز  اظهار داشت: اگر بخواهیم پاسدار ایده آل را تعریف کنیم باید چند ویژگی برای آن بر شمریم و به هفت مشخصه پاسدار جهت حفظ نظام و ارزشهای انقلاب اسلامی اشاره کرد.

 رئیس دانشگاه بقیه الله (عج) تصریح کرد : در درجه ی نخست پاسدار باید دارای «معنویت» باشد. بدین معنا که ابتدا هر حرکتی را می خواهد انجام دهد باید از نفس خود عبور کند و همین عبور از خود نشان دهنده تعمیق معنویت و معنویت افزایی می شود.  نکته ی دوم  «ولایت مداری» است. این مسئله بسیار مهم است؛ وقتی پاسداری اعتقاد دینی داشته باشد ، همه ی وجودش را در طبق اخلاص می گذارد ولایت فقیه را نیز با تمام وجود می پذیرد. سومین موضوع «داشتن روحیه ی جهادی و انقلابی» است. این مبنا باید در ذهن پاسدار ما باشد تا از منافع خویش بگذرد آنگونه که در جنگ هشت ساله دفاع مقدس رزمنده های ما ا زمنافع خود گذشتند. نکته ی چهارم «آمادگی نظامی» است. به هر حال ما یک ارگان نظامی هستیم؛ بنابراین باید به لحاظ جسمی و روحی و سخت افزاری و نرم افزاری دارای آمادگی باشیم.

وی در ادامه به سه اصل رفتاری و اخلاقی پاسدار ایده آل پرداخت و افزود: در درجه ی اول «دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی» شاید مهم ترین ماموریت سپاه باشد و در این زمینه پاسدار انقلاب اسلامی باید بصیر و هوشیار باشد و ارزشها را از غیر ارزش تشخیص دهد. دومین مسئله مهم «پرهیز از تجمل و دنیا طلبی» است. یکی از آفات پس از جنگ؛ مسئله ی رفاه زدگی و تجمل گرایی بوده است. داشتن رفاه بد نیست اما باید حد متعادلی از رفاه وجود داشته باشد و نباید پاسدار ما به دنبال رفاه بیش از حد باشد. سومین مسئله ی مهم که مرتبط با حوزه دانشگاه ما نیز است مسئله «روحیه ی فراگیری علم و دانش» است. در این زمینه سپاه به عنوان نهاد انقلابی باید به دنبال تحقیق باشد. همانگونه که مقام معظم رهبری بسیار تاکید داشتند پیشرفت در علم و دانش باعث رشد کشور می شود.

از دیگر سخنرانان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دهقانی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه دانشگاه ضمن عرض تبریک میلاد امام حسین (ع) گفت: انسان مسلمان مکلف به انجام دستورات خداوند است و خداوند به دلیل حب ویژه ای که به انسان داشته انسان را مشرف به تکلیف کرده است. امروز در جامعه ما نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشرف به دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی و دفاع از عترت و اهل بیت عصمت و طهارت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین دهقانی در ادامه افزود: پاسدار حقیقی باید شش ویژگی را در خود ارتقا بدهد که عبارتند از: عقلانیت، دیانت، بصیرت، ولایت مداری، مجاهدت در راه خدا و در آخر شهادت طلبی.

وی خاطر نشان کرد: مقدمه شهادت ایثارگری است و فرهنگ ایثارگری را می توان در سیره ی حضرت عباس (ع) در واقعه عاشورا دید که چگونه این حضرت در راه اسلام جان خود را فدا نمود و شما پاسداران برای حفظ و صیانت از ارزشهای انقلاب باید همانند حضرت عباس(ع) روحیه ی ایثارگری را در خود تقویت کنید. آنچنان که در همین سپاه فردی به نام حاج قاسم سلیمانی دنیا را متحیر کرده است و این شخصیت هیچ وقت نگاه تاجر مآبانه در ورود به سپاه نداشته و ندارد.

گفتنی است در این مراسم برنامه های مهیج و مفرحی اجرا شد و در پایان این جشن از پاسداران نمونه با اهدای هدایا تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of