Thursday 14 November 2019 | پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۱
بازدید: 1595

وقتی آندومتریوز با دیسک کمر اشتباه گرفته می‌شود

متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسکوپی گفت: به دلیل این که بیماری آندومتریوز ارگان‌های مختلف بدن را درگیر می‌کند، گاهی با دیسک کمر اشتباه گرفته می‌شود.


دکتر آمنه سادات حقگو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت گفت: آندومتریوز یکی از بیماری‌های به نسبت شایع و مرموز زنان است.
وی با اشاره به این که آندرومتریوز ارگان‌های مختلف بدن را درگیر می‌کند، تأکید کرد: امکان دارد در سطح تخمدان، لوله‌های رحمی، مثانه، حالب، کلیه‌ها و روده بیماری مشاهده شود که درگیری هر یک از این ارگان‌ها علامت خاصی را ایجاد می‌کند.

متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: زمانی که آندومتریوز درگیری اعصاب کف لگن ایجاد می‌کند علائم آن گاها با درگیری کمری مشابه است و امکان دارد بیمار از دردهایی شبیه درد سیاتیک رنج ببرد و به دلیل این که متأسفانه در تشخیص کلینیکی و پاراکلینیکی آندومتریوز بسیاری از اوقات با مشکل مواجهیم، شاید تشخیص قطعی آن با لاپاراسکوپی باشد.
وی افزود: بنابراین بیماران امکان دارد در شکم و لگن احساس درد داشته باشند و در بسیاری از مواقع سونوگرافی آنها مورد خاصی را نشان نمی‌دهد یا در نهایت  یک کیست ساده را نشان خواهد داد.

حقگو در ادامه بیان داشت: در این موارد بیماران بر این باورند که درد آنها قابل توجیه نیست و به جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه می‌کنند و در صورت وجود یک دیسک کوچک، بدون این که از آندومتریوز زمینه‌ای اطلاع داشته باشند، با تشخیص درد تیر کشنده به اندام که مربوط به دیسک است، امکان دارد بیمار تحت عمل جراحی قرار بگیرد اما متأسفانه بعد از آن باز هم درد ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع در حال کارکردن با همکاران مغز و اعصاب هستیم و قرار بر این است مراجعین خانم که دیسک کوچکی دارند اما توجیه کننده شدت درد تیرکشنده به اندام نیست، به متخصصین زنان ارجاع داده شوند که مشخص شود علت درد به لگن و درگیری آندومتریوز بر می‌گردد یا خیر.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of