شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
بازدید: 350

ورود افراد غیرکارشناس به حوزه پرستاری در منزل

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر اصغر دالوندی درباره خدمات پرستاری در منزل اظهار کرد: ضرورت دارد که بیمه‌ها در این زمینه ورود کنند تا هزینه بستری در بیمارستان‌ها کاهش یابد چراکه هزینه‌ای که در زمینه خدمات پرستاری در بیمارستان‌ها ارائه می‌شود بسیار گران است.

وی با بیان اینکه هزینه نگهداری یک تخت بیمارستانی یک میلیارد تومان است، افزود: هم اکنون ۸۰ درصد خدمات پرستاری در منزل توسط افراد غیر کارشناس و پرستار صورت می‌‌گیرد که این مسئله مشکلات زیادی را به همراه دارد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور گفت: هم اکنون تعرفه پرستاری در منازل بسیار پایین است که پرستاران می‌توانند از کار و شیفت خود بزنند و به این خدمات بپردازند مثلا هزینه یک تزریق در منزل ۸ هزار تومان تعیین شده است و مسلما پرستار نمی‌تواند برای ۸ هزار تومان جدا از هزینه کرایه از این سوی شهر به آن سوی شهر برود.

دالوندی یادآور شد: ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ مجموعه خدمات پرستاری در منزل مجوز گرفتند ولی هم اکنون به طور دقیق مطلع نیستیم که فعالیت آنها به چه صورت است زیرا آنها با وجود تعرفه‌های کنونی نمی‌توانند پرستار حرفه‌ای جذب کنند و بیشتر فعالیت آنها ایثارگونه است زیرا تعرفه‌های گذشته برای ۵ سال قبل است و شاید در شهرستان‌های کوچک بتوانند از پرستار استفاده کنند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور ادامه داد: حتی برخی از این مراکز خدمات پرستاری در منازل با وجود اینکه مجوز گرفتند فعالیت نمی‌کنند و برخی دیگر که فعالیت می‌کنند مجبور هستند برای ادامه فعالیت خود از افراد غیرحرفه ای و غیرپرستار استفاده کنند.

دالوندی تصریح کرد: بیمه‌ها فعلا قبول کردند تا برای بیماران سکته مغزی، قلبی مزمن، برخی بیماری‌های کودکان برای یک مدت ۶ ماه روند بیمه خدمات پرستاری در منزل را جلو ببرند کما اینکه حتی خدمات پرستاری در منزل بیماران مبتلا به سرطان را کنار گذاشتند و در نهایت پس از ۶ ماه و بررسی شورای عالی بیمه و اگر برای بیمه‌ها به صرفه باشد این روند ادامه یابد یعنی همین ورود بیمه‌ها برای تعرفه خدمات پرستاری در منزل توسط بیمه‌ها دارای گارانتی نیست.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشورهای توسعه یافته از پرستار ایرانی برای خدمات پرستاری در منزل استفاده می‌شود ولی ما در کشور خودمان به دلیل مشکلاتی نظیر عدم حمایت بیمه‌ها و ناعادلانه بودن تعرفه‌ها مردم ایران از این خدمات محروم هستند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of