Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
بازدید: 604

ورزش از خطرات سرطان‌های ریه و روده می‌کاهد

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، ورزش کردن و تناسب اندام داشتن، از ابتلا به بیماری‌های گوناگون و خطر مرگ ناشی از سرطان می‌کاهد.

فعالیت فیزیکی سلامت قلب، ریه، سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. مرتب ورزش کردن، از التهاب‌های موجود در بدن می‌کاهد. معمولا این التهاب‌های موجب تولید برخی از بیماری‌ها می‌شوند.

سرطان ریه در آمریکا بیش از هر بیماری دیگری، بزرگسالان را به کام مرگ فرستاده است و فقط پارسال باعث مرگ ۱,۸ میلیون نفر شده است.

سرطان روده هم سومین عامل مرگ و میر آمریکایی‌هاست و احتمال می‌رود امسال حداقل ۵۱‌ هزار نفر را به کشتن دهد.

همچنین هر سال در بریتانیا بیش از ۱۶ هزار نفر بر اثر سرطان روده، جان خود را از دست می‌دهند.

در بررسی محققان جان هاپکینز که در سطح بسیار وسیعی انجام شده است، ورزش می‌تواند کمک کند که غذا به راحتی از مجرای گوارشی عبور کند. این موضوع باعث می‌شود که آن بخش از مواد شیمیایی مضر موجود در غذا در مدت زمان کمتری در روده باقی بمانند و از احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ بکاهد.

التهاب‌ در بدن، موجب تقسیم سلولی بیش از حد و کنترل نشده و در نهایت ایجاد تومورهای بدخیم می‌شود. اما فعالیت فیزیکی از این التهاب‌های بدن کاسته و جلوی این تقسیم‌های سلولی ناخواسته و بیماری‌زا را می‌گیرد.

متاسفانه بنابرتخمین سازمان جهانی بهداشت، علی‌رغم فواید عالی ورزش، در بریتانیا از هر ۵ نفر، فقط ۲ نفر ورزش می‌کنند و از هر ۶ مرگ، ۱ مرگ به دلیل عدم فعالیت فیزیکی است.

محققان جان هاپکینز ۴۹۱۴۳ نفر با متوسط سن ۵۴ سال را مورد بررسی قرار دادند. از ابتدای تحقیق، سال ۱۹۹۱، ۳۸۸ نفر از داوطلبان بررسی در معرض ابتلا به سرطان ریه بوده و ۲۲۰ نفر آنها در خطر سرطان روده قرار داشتند. در پایان بررسی، ۲۰۰۹، ۸۹ نفر از آنها فوت کردند.

آزمایش‌های مربوط به تناسب اندام و ورزش نشان داد که یک پنجم افراد ورزشکار به ترتیب ۷۷ و ۶۱ درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان‌های ریه و روده بودند. همچنین افراد مبتلا به سرطان ریه، ۴۴ درصد کمتر و افراد مبتلا به سرطان روده ۸۹ درصد کمتر بر اثر این بیماری‌ها جان خود را از دست دادند.

به گزارش طبنا، بنابه توصیه این محققان، ورزش کنید تا از ابتلا به انواع بیماری‌های مهلک دور بمانید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of