Tuesday 2 June 2020 | سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷
بازدید: 266

وبا و هپاتیت در کمین آوارگان روهینگیا/ تلاش ایران برای کمک به مردم میانمار

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از وبدا، دکتر سید محمد هادی ایازی ضمن اشاره به بررسی‌های اولیه کارشناسان اعزامی از سوی ایران به منطقه روهینگیا از کشور میانمار در خاک بنگلادش، گفت: در حال حاضر به دلیل شرایط اسکان نامناسب، خانوارهای این منطقه تحت آسیب‌های بهداشتی از جمله گزش حشرات، جوندگان و موارد ناشی از پسماند، فاضلاب و امکان بروز حوادث بهداشتی دیگرهستند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که در این منطقه توزیع آب به ۳ صورت تانکر سیار، بطری‌های آب و برداشت آب از چاه‌های حفاری شده محلی با تلمبه‌های دستی صورت می‌گیرد، افزود: هیچ اقدامی در خصوص گندزدایی آب تانکر و چاه‌های حفر شده صورت نگرفته است و چاه‌های حفر شده محلی از نوع سطحی با عمق کمتر از ۱۰ متر است که آلودگی باکتریولوژیک و سایر پارامترهای شیمی فیزیک را دارا بوده و به نظر می‌رسد برداشت انجام شده در واقع آب‌های کاملا سطحی و در اختلاط با فاضلاب صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت انجام اقدامات آزمایشگاهی به منظور تشخیص نوع پارامترهای آلودگی، افزود: آلودگی باکتریایی و افزایش پارامترهای نیتریت و نیترات محتمل است و حتی تانکرهای سیار مستقر شده دارای ایمنی بسیار پایین و کلر آزاد باقیمانده صفر است.
ایازی با اشاره به پخش فاضلاب ناشی از شستشوی لباس و ظروف و استحمام در محوطه کمپ، افزود: کمپ‌های مشاهده شده فاقد سیستم جمع آوری، نگهداری و حمل و نقل بهداشتی بوده و در تمام محوطه پخش پسماند ناشی از ظروف یکبار مصرف و پسماند آلی که به سرعت در محیط می‌تواند تجزیه و متعفن شوند وجود دارد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: به دلیل فقدان شرایط بهداشتی مسکن در کمپ، ضوابط اولیه بهداشت مواد غذایی رعایت نمی‌شود و کاملا مواد غذایی مصرفی در کنار آلودگی‌های محیطی قرار دارد.

ایازی با اشاره به وجود حشراتف جوندگان و مگس خانگی در اطراف کمپ‌ها، بخصوص سرویس‌های بهداشتی و تجمع‌های پسماند، افزود: سرویس‌های بهداشتی ایجاد شده دارای شرایط اولیه بوده ولی جانمایی آنها به صورت کاملا غیر کارشناسی و در بالادست منابع موجود آب قرار گرفته و حمام‌های ایجاد شده نیز فاقد اقدامات اولیه برای دفع مناسب فاضلاب ناشی از آن هستند.

معاون اجتماعی در ادامه بر لزوم انجام اقدامات سریع در کوتاه‌مدت برای بهبود شرایط بهداشتی در این منطقه تاکید کرد و گفت: در صورتی که اقدامی در این خصوص صورت نگیرد شاهد بروز بیماری‌های گوارشی و واگیر منتقله از غذا و بیماری‌های انگلی خواهیم بود چرا که حتی مراکز فروش مواد‌غذایی محلی نزدیک به کمپ‌ها نیز دارای مشکلات بهداشتی عدید هستند.
ایازی با بیان این که بیماری‌های منتقله از آب به دلیل مصرف آب آلوده برای آشامیدن و استحمام و شستشوی ظروف محتمل خواهد بود، افزود: شیوع بیماری‌هایی نظیر وبا، تیفوئید و بخصوص هپاتیت محتمل است.

معاون اجتماعی یکی از اقدامات پیشنهادی کوتاه مدت در این منطقه را ضدعفونی با قرص‌های کلر در تانکرهای سیار بیان کرد و گفت: گندزدایی محیط فاضلاب، مراکز تجمع مگس، پسماند با محلول‌های دوستدار محیط و آهک‌پاشی، ایجاد سیستم بسیار ساده و اولیه جمع آوری و نگهداری در صورت فقدان سیستم حمل و نقل و دفع پسماند در محل با تمهیدات علمی متناسب با شرایط از دیگر اقدامات کوتاه مدت بهداشتی در این منطقه است.

ایازی افزود: مهار فاضلاب با روش‌های مهندسی ساده و متناسب با شرایط، جانمایی مجدد توالت‌ها و حذف تلمبه‌های دستی و نصب تانکرهای ایمن می‌تواند اقدامات میان مدت برای بهداشت در این منطقه باشد.

وی بر لزوم انجام کلیه روش‌های بهسازی مبتنی بر شرایط علمی برای ایجاد یک کمپ دائمی به عنوان اقدامی دراز مدت برای ایجاد بهداشت در این منطقه تاکید کرد و گفت: در تمام برنامه‌های فوق آموزش بهداشت فردی الزامی و ضروری است و اعزام تیم های مجرب مرکب از کارشناسان بهداشت محیط با تجهیزات مداخله ای پیشنهاد می‌شود.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با تاکید بر این که ایران مصمم به کمک بیشتر به مسلمانان روهینگیا از طریق هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است، افزود: طی دهه‌های گذشته قریب به پانصد پزشک بنگلادشی در ایران خدمت می‌کردند و امید است ارتباط حوزه سلامت ایران با کشور دوست بنگلادش گسترش یابد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of