Friday 5 June 2020 | جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
بازدید: 220

واردات دستگاه‌ها و تکنولوژی جدید از عهده مدیران مراکز آزمایشگاهی بر نمی‌آید

به گزارش طبا(خبرگزاری سلامت)، نوسانات قیمت ارز تاثیر زیادی بر قیمت بسیاری از تجهیزات پزشکی وارداتی از جمله دستگاه‌های آزمایشگاهی و کیت‌های تشخیصی داشته و این موضوع جامعه علوم آزمایشگاهی کشور را به دلیل افزایش بین ۱۰ تا ۱۳ درصدی تعرفه خدمات پزشکی با مشکلات متعددی رو به رو کرده است، به طوری که به دلیل مشکلات اقتصادی خطر تعطیلی، برخی از مراکز را تهدید می‌کند.

در همین رابطه علی  صادقی‌تبار دبیر انجمن دکترای علوم  آزمایشگاهی کشور اظهار کرد: کیت و دستگاه‌های آزمایشگاهی وابستگی کامل به قیمت ارز دارند و نوسانات نرخ ارز باعث افزایش پنج برابری قیمت کیت و دستگاه‌های تشخیص آزمایشگاهی شده است.

وی افزود: برخی از کیت‌های آزمایشگاهی به دلیل آنکه ارز دولتی چهار هزار ۲۰۰ تومانی به آن تعلق گرفته افزایش چندانی نداشته، اما به طور کلی دستگاه‌های آزمایشگاهی بسیار افزایش پیدا کرده است و همین مسئله باعث شده تا هزینه‌های آزمایشگاه‌ها به شدت زیاد شود.

صادقی‌تبار ادامه داد: تعرفه آزمایشگاهای کشور که از طرف دولت و هیئت وزیران به ما ابلاغ شده است متناسب با افزایش قیمت کیت‌ها و دستگاه‌های آزمایشگاهی نیست و افزایش هزینه‌های آزمایشگاهی ارائه خدمات ما و همکاران را با مشکلات متعدد روبه رو کرده است.

دبیر انجمن دکترای علوم  آزمایشگاهی کشور گفت: به دلیل افزایش هزینه‌های دستگاه‌های آزمایشگاهی و کیت‌های تشخیصی ارائه برهی از خدمات دیگر مقرون‌ به‌صرفه نیست به همین دلیل یک‌سری از آزمایش‌های تشخیصی تنها در مراکز خاصی به مردم ارائه می‌شود.

صادقی‌تبار افزود: ضریب فنی کار ازمایشگاه‌ها متناسب با تغیرات قیمت ارز نیست و با تعرفه ۱۳ درصدی اعلام شده از سوی دولت پرداخت هزینه‌های جاری مانند دستمزد پرسنل را با مشکلاتی رو به رو کرده‌ است.

دبیر انجمن دکترای علوم  آزمایشگاهی کشور  ادامه داد: به دلیل افزایش چند برابری هزینه‌های دستگاه‌های آزمایشگاهی و کیت‌های تشخیصی ادامه فعالیت مراکز آزمایشگاه‌های کشور در دراز مدت دچار ضرر و زیان اقتصادی می‌شود و مدیران مراکز آزمایشگاهی توان واردات تکنولوژی جدید و دستگاه‌های نو را ندارند.

وی تاکید کرد: سازمان بیمه گر به دلیل نداشتن اعتبار و بودجه نتوانستند بدهی آزمایشگاه‌ها را پرداخت کنند و طلب مراکز آزمایشگاهی از صندوق‌های بیمه گر در حدود یک سال است.

دبیر انجمن دکترای علوم  آزمایشگاهی کشور گفت: برخی از تست‌های نادر به دلیل گران بودن هزینه‌های آن به خارج از کشور اعزام می‌شود و این مطلب به آن معنی نیست که سیستم آزمایشگاهی کشور توانایی در راه اندازی و انجام این تست‌ها را ندارد.(باشگاه خبرنگاران)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of