۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷

همکاری صادقانه و مستمر کشورها بهترین راهکار مقابله با تروریسم

فرمانده ناجا با اشاره به ارتقاء ضریب امنیتی در کشور گفت: بهترین راهکار مقابله با تهدیدات جهانی به ویژه تروریسم همکاری صادقانه و مستمر کشورها است.
 

به گزارش خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه خبری پلیس، سردار " حسین اشتری" در هفتمین نشست نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با سفرا و کارداران مستقر در تهران با تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین (ع) و خیرمقدم به مهمانان اظهار کرد: این نشست همانند سال های گذشته به مناسبت بزرگداشت هفته ناجا با شعار "همه با هم برای امنیت و آرامش" در حال برگزاری است.

وی افزود: در هفته ناجا یگان های تخصصی و پلیس ایران به معرفی قابلیت ها ، توانمندی ها و تعامل با آحاد اجتماع، نهادها و سازمان ها می پردازند .

فرمانده ناجا ادامه داد: مهم ترین هدف هفته ناجا نمایش توانمندی پلیس ، جلب اعتماد عمومی، افزایش مشارکت مردمی و ارتقاء سرمایه اجتماعی پلیس است.

وی اضافه کرد: افزایش احساس امنیت، مسئولیت پذیری پلیس، پاسخگویی به مطالبات مردمی و تعامل با نخبگان و شهروندان در جهت تحکیم ، توسعه امنیت و انضباط اجتماعی از دیگر اهداف هفته نیروی انتظامی است.

سردار اشتری بیان کرد: هفته ناجا ظرفیت و فرصتی است که در طول آن با افکار عمومی، سازمان ها و کشورهای دیگر ارتباط برقرار کرده و بخشی از توانمندی پلیس در حمایت از مردم و مبارزه با مجرمان نمایش داده شود. ارتباط و تعامل با مردم و افکار عمومی فرصتی فراهم می کند که از مطالبات شهروندان از ناجا مطلع شویم و پاسخگو باشیم.

عالی ترین مقام انتظامی کشور مطرح کرد: به لطف خداوند متعال و در سایه تلاش همه همکارانم در جای جای این کشور و با مشارکت و همراهی مردم، امروز جمهوری اسلامی ایران از امنیتی فراگیر و پایدار برخوردار است.

وی خطاب به مهمانان و حاضران عنوان کرد: نیروی انتظامی به عنوان سازمانی وسیع و با مأموریت های متنوع چون ایجاد نظم و امنیت، تأمین آسایش عمومی، ارائه خدمات انتظامی ، حراست از اماکن، تأسیسات مهم و حیاتی کشور، حفاظت از مسئولان و شخصیت های داخلی و خارجی ، مراقبت از ۸ هزار و هفتصد کیلومتر مرز آبی و خاکی ، اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و انتظام بخشی ترافیکی ، تأمین نظم و امنیت در راه های مواصلاتی با به کارگیری نیروهای متعهد، مجرب و کارآمد با وجود برخی کاستی ها ایفای نقش کند.

سردار اشتری با اشاره به وجود برخی نا امنی ها در منطقه یادآور شد: با تلاش نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی، امنیت مطلوب و شایسته ای در کشور حاکم است.

وی افزود: نیروی انتظامی تلاش می کند با افزایش کارآمدی ، پاسخگویی به نیازهای مردمی را افزایش دهد و این مهم امکان پذیر نیست مگر با بهره مندی از پلیس تخصصی، اشراف اطلاعاتی، توسعه تجهیزات، توسعه همکاری های بین المللی و مشارکت اجتماعی.

فرمانده ناجا بیان کرد: نیروی انتظامی از ابتدای انقلاب با مشکلات زیادی مواجه اما با وجود مشکلات، ضریب امنیتی در کشور در حال ارتقاء است. گرچه ناامنی در سایر کشورها به وضوع قابل مشاهده است اما دستگاه های نظامی ، امنیتی و انتظامی توانسته اند در برابر چالش و تهدیدات، مردم را حمایت کنند.

وی تأکید کرد: امروز گروهک های تکفیری و ضدانقلاب توان نزدیک شدن به مرزهای جمهوری اسلامی ایران را ندارند و هرگونه تحرکی با پاسخ کوبنده همراه است.

عالی ترین مقام انتظامی کشور مطرح کرد: شهادت مأموران ناجا برای حفظ نظم و امنیت گواه جانفشانی این عزیزان در خنثی سازی توطئه ها است.

سردار اشتری ادامه داد: گسترش و تولید روزافزون مواد مخدر و جریان های تروریستی در مرزهای کشورهای همسایه ایران موجب ایجاد چالش هایی در مرزهای کشورمان شده است که جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند با توسعه روابط با کشورهای همجوار و منطقه با تهدیدات مقابله کند.

وی خاطر نشان کرد: ناجا در سال های اخیر ضریب امنیتی کشور را با استقرار یگان ها، ساخت برجک ها ، پاسگاه ها و یگان های مرزی و امنیتی ارتقاء داده است.

فرمانده ناجا اضافه کرد: سالانه بیش از ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر کشف که اغلب این کشفیات در مرزها صورت می گیرد که این مهم بیانگر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این پدیده شوم است به طوری که در ۶ ماه نخست امسال ۳۲۰ تن مواد مخدر کشف شده است و همچنین جمع آوری معتادان متجاهر طی این مدت نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۱ درصد رشد داشته است.

سردار اشتری خاطر نشان کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی در حوزه "فرهنگ سازی" فعالیت چشمگیری داشته است و تلاش کرده با کنترل رفتار رانندگان، خطرات را کاهش دهد. این کنترل به قدری مناسب بوده که در سال های اخیر باوجود افزایش ۳۸ درصدی وسایل نقلیه و صدور سالانه ۹۰۰ هزار گواهینامه، میزان تلفات و تصادفات کاهش یافته است.

وی ادامه داد: جرایم جنایی ، آدم ربایی ، سرقت مسلحانه و … در سال های اخیر رو به کاهش است.

سردار اشتری خاطر نشان کرد: کشف و توقیف کالای قاچاق با تمرکز و رویکرد پرونده های کلان نیز افزایش داشته بطوری که میزان کشفیات کالای قاچاق در سالی که با شعار "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل " تعریف شده است با رشد ۴۰ درصدی همراه بوده است.

وی اضافه کرد: در برخورد با سارقان و جرایم خشن نیز پرونده ها در اسرع و خارج از نوبت رسیدگی می شود که در این زمینه نیز با کاهش ۴ درصدی جرایم خشن مواجه هستیم.

عالی ترین مقام انتظامی کشور اشاره کرد: پلیس تازه تأسیس فتا به خوبی توانسته خطرات حوزه فضای سایبری و مجازی را شناسایی و کشف کند. کشف ۷۰ درصدی جرایم درحوزه فضای مجازی از اقدامات پلیس فتا می باشد که علیرغم افزایش جرایم در فضای سایبری با آمادگی و مدیریت در این حوزه فعالیت می کند .

سردار اشتری عنوان کرد: نیروی انتظامی در سال های اخیر با افزایش تعاملات و ارتباطات، در عرصه های منطقه ای و بین المللی به خوبی ایفای نقش کرده است به عنوان مثال همزمان با برگزاری مسابقات المپیک در کشور برزیل، به درخواست اینترپل و پلیس برزیل تیمی حرفه ای و مجرب به این کشور اعزام شد.

وی ادامه داد: با توجه به تحولات جهانی و رشد تروریست ضرورت دارد همه در جهت ارتقاء امنیت تلاش کنند. حمایت از تروریست ها شاید در کوتاه مدت برای برخی از کشورها منافعی را تأمین کند ولی در بلندمدت هزینه های گزافی را تحمیل خواهد کرد.

فرمانده ناجا تصریح کرد: جرایمی چون قاچاق کالا ، مواد مخدر و … جنبه فرا مرزی داشته و بدیهی است هر کشوری که تصور کند به تنهایی می تواند با این تهدیدات مقابله کند یقینا مرتکب اشتباه شده است، امروز "تهدیدات" جهانی شده و بهترین راهکار؛ همکاری صادقانه و مستمر کشورها با یکدیگر است .

سردار اشتری بیان کرد: در سال های اخیر برخی از کشورها در جهت منافع خود با تصور مدیریت، گروهک های تروریستی ایجاد کردند و امروز مدیریت گروهک ها از دست آنها خارج شده است و امروز شاهدیم بر خلاف ائتلاف گروهک های ضدتروریستی ، این گروهک ها در حال رشد هستند و اگر اقدامات و کمک های ایران و روسیه به درخواست سوریه و عراق نبود شاهد حضور گروهک های تروریستی در طیف وسیعی از منطقه بودیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه متأسفانه عزم بین المللی در مبارزه با تروریسم وجود ندارد، خطاب به سفرا و کارداران مستقر در تهران گفت: آمادگی تعامل و ارتباطات بیشتر با سایرکشورها را داریم و نیروی انتظامی از پیشنهادات در راستای گسترش همکاری های پلیسی با سایر کشورها استقبال می کند.

وی خاطر نشان کرد: پلیس ایران با امکانات و توانمندی های فراوان در زمینه های مختلف آمادگی همکاری با استفاده حداکثری از ظرفیت و توانمندی کارداران مستقر در جمهوری اسلامی ایران را دارد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of