Saturday 22 February 2020 | شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
بازدید: 167

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع سه برابری سرخک

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از روزنامه گاردین، در بیانیه سازمان بهداشت جهانی آمده است: آمار اولیه نشان می‌دهد که شمار ابتلای گزارش شده به سرخک در سه ماه اول سال ۲۰۱۹ نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۸، ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. روال در دو سال گذشته نیز بر همین منوال بوده است.

اگرچه این آمارها مقدماتی بوده و هنوز کامل نیستند اما الگوی روشنی را نشان می‌دهند. بسیاری از کشورها در کانون شیوع گسترده سرخک قرار داشته و تمام نقاط جهان افزایش مستمر در شمار مبتلایان به این بیماری را تجربه می‌کنند.

از اوایل سال جاری میلادی تاکنون، ۱۱۲ هزار و ۱۶۳ مورد ابتلا به سرخک در ۱۷۰ کشور جهان به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است. سال قبل همین موقع این سازمان ۲۸ هزار و ۱۲۴مورد ابتلا از ۱۶۳ کشور دریافت کرده بود.

با این وجود به نقل از این نهاد بین المللی، از هر ۱۰ مورد ابتلا به سرخک تنها ۱ مورد گزارش می‌شود به این معنا که شدت شیوع تصویر شده در الگوهای اولیه ارائه شده در سال ۲۰۱۹، دقت لازم را ندارند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز ماه گذشته نسبت به جهش در شمار مبتلایان به بیماری سرخک در جهان و پیامدهای این بیماری برای کودکان، هشدار داده بود.

هرچند با واکسیناسیون می‌توان از بیماری واگیردار سرخک به طور کامل پیشگیری کرد اما کاهش نرخ واکسیناسیون در جهان بر چالش‌های موجود افزوده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، آفریقا که کمترین پوشش واکسیناسیون را نسبت به دیگر مناطق جهان دارد، با افزایش ۷۰۰ درصدی موارد ابتلا، در بازه زمانی مشابه بیشترین جهش را تجربه کرده است.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of