Friday 28 February 2020 | جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
بازدید: 321

هشدار در مورد جراحی‌های غیرقانونی زیبایی/ جراحی‌های فک مقدم بر جراحی بینی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر روزبه پهلوان با بیان این مطلب افزود: امروزه بیشترین گرایش برای انجام جراحی‌های زیبایی صورت روی محدوده بینی است و این مسئله متاثر از فاکتورهای مختلفی همچون مسائل فرهنگی، روان شناختی، جغرافیایی، مد، نیازهای فانکشنال و زیبایی حقیقی است.

وی افزود: در ایران طی سال‌های گذشته بیشترین تمایل برای انجام جراحی زیبایی  صورت در ناحیه بینی بوده و سایر جراحی‌ها مثل جراحی پلک، فکین، چانه، گونه، لیفتینگ و روش‌های غیر تهاجمی‌ جوانسازی صورت در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این جراح فک و صورت ادامه داد: جراحان فک و صورت، طیف وسیعی از جراحی‌های مختلف درمانی صورت و دهان شامل بازسازی بافت‌های سخت و  نرم  ناشی از افزایش سن ، درمان ضایعات و تومورها،  درمان عوارض جراحی‌های پیشین، درمان صدمات ناشی از تصادفات و سوانح ، درمان مفاصل فکی، درمان نقایص و ناهنجاری‌های مادرزادی را نیز در کنار اعمال جراحی زیبایی ناحیه صورت انجام می‌دهند.

پهلوان بیان کرد: سایر زیرگروه‌های جراحی نیز بر اساس کریکلوم‌های آموزشی خود می‌توانند نسبت به انجام جراحی درمانی و زیبایی در ناحیه صورت اقدام کنند که حدود و مرز آنها توسط آئین‌نامه‌های مصوب وزارت بهداشت تعیین شده است.

این جراح فک و صورت در ادامه خاطر نشان کرد: درمان‌های جراحی ناهنجاری‌ها و مشکلات فکی از لحاظ زمانی بر ناهنجاری‌های حوزه ناحیه بینی اولویت داشته و باید به صورت معمول قبل از جراحی بینی مد نظر قرار بگیرد چراکه  از لحاظ زیبایی شناختی ناحیه صورت، رابطه بسیار مشخصی بین فکین و بینی وجود دارد و عدم توجه به این مسئله سبب نرسیدن به نتیجه مطلوب جراحی در هر دو حیطه خواهد شد.

پهلوان گفت: آگاه‌سازی بیماران در مورد منافع و عوارض جراحی‌های زیبایی بسیار ضرورت دارد. شیوع ناهنجاری‌های روان شناختی در میان متقاضیان برخی از زیرگروه‌های اعمال جراحی زیبایی از درصد بالاتری برخوردار است و با توجه به مشکلات عدیده قانونی و اجتماعی ناشی از عدم رضایت به نتیجه این گونه بیماران، توصیه به بررسی دقیق روان شناختی و گاها مشاوره با متخصصان مربوطه  قبل از هر گونه اقدام درمانی می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of