Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
بازدید: 1737

هر آنچه در مورد فتق دیسک گردن باید بدانید/عوارض استفاده طولانی مدت از گردنبندهای طبی

متخصص جراحی مغز، اعصاب و ستون فقرات با اشاره به علائم فتق دیسک گردن گفت: گردنبندها ی طبی نباید به مدت طولانی مدت بسته شوند چون سبب ضعیف شدن عضلات گردن و بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.

 

دکتر مجید ظهرابی در ارتباط با شایع ترین علائم فتق دیسک گردن اظهار داشت: مهمترین علامت این بیماری درد است. درد معمولا در پشت سر، پشت گردن و پشت هر دو کتف حس می شود.

 

وی افزود: در صورتی که به ریشه عصبی فشار وارد شود علائم فشار به عصب هم وجود خواهد داشت. این علائم شامل دردتیر کشنده به شانه، بازو، ساعد و دست بوده که انتشار پیدا می کند همچنین اختلال حسی بر حسب اینکه کدام ریشه عصبی در گردن تحت فشار قرار گیرد قسمت های متفاوتی از اندام فوقانی و دست ممکن است دچار کاهش حس، خواب رفتگی و گزگز شود.

 

این متخصص جراحی مغز، اعصاب و ستون فقرات با بیان اینکه اختلال حرکتی بر حسب اینکه کدام ریشه عصبی در گردن تحت فشار قرارگیرد عضلات متفاوتی در اندام فوقانی و گردن دچار کاهش قدرت می شوند، گفت: در صورت مزمن شدن بیماری، ممکن است عضله مربوط به عصب مورد نظر دچار لاغری شود.

 

 

ظهرابی تصریح کرد: رادیو گرافی ساده برای دیدن تغییرانی که همراه این بیماری در استخوان و مهره های گردنی ایجاد شده است توصیه می شود همچنین ام آر آی جهت تشخیص دقیق فشار به نخاع و ریشه های عصبی لازم است؛ انجام نوار عصبی نیز می تواند برای کمک به تشخیص و افتراق سایر علل درگیری ریشه های عصبی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی در ارتباط با درمان های اولیه و غیر جراحی فتق دیسک بین مهره ای گردن عنوان کرد: برای درمان از روش های همچون داروهای ضد درد معمولی و شل کننده های عضلانی برای مدت کوتاه و در صورت صلاح دید پزشک استفاده می شود.

 

ظهرابی در خصوص استفاده از گردنبند طبی گفت: این گردنبند ها حرکات گردن را قدری محدود کرده و به عضلات گردن اجازه می دهند تا مدتی استراحت کنند و فشار به ریشه های عصبی کمتر شود. نکته مهم این است که این گردنبند ها نباید به مدت طولانی بسته شوند چون موجب ضعیف شدن عضلات گردن و بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.

 

این متخصص جراحی مغز، اعصاب و ستون فقرات اضافه کرد: فیزیوتراپی نیز می تواند با انجام دادن نرمش های طبی مخصوص برای افزایش قابلیت انعطاف گردن و تقویت عضلات گردن به رفع علائم کمک کند.

 

ظهرابی خاطر نشان کرد: در صورتی که درد و مشکلات بیمار با روش های فوق برطرف نشد و بیمار همچنان دچار مشکل بود، بیمار طبق نظز پزشک می تواند کاندید درمان با روش های کم تهاجمی مثل لیزر و تزریق دیسکوژل شود.

 

وی با بیان اینکه انجام لیزر خصوصاً در ناحیه  گردن می تواند با خطرات خاص خود همراه باشد، گفت:  تزریق دیسکوژل که تنها با بی حسی موضعی و به صورت تقریباً سرپایی انجام می شود، هیچگونه خطری را به بیمار تحمیل نکرده و شانس موفقیت بیشتری نیز دارد.

 

ظهرابی در پایان گفت: در صورتی که بیمار از هیچ یک از روش های بالا بهبود نیافت و دچار علائم ضعف حرکتی یا مشکلات ادراری مدفوعی باشد، بالاجبار کاندید انجام عمل جراحی خواهد شد.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of