Wednesday 3 June 2020 | چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
بازدید: 508

نکاتی برای از پوشک گرفتن کودکان

دکتر سعید رحیمی ‌پردنجانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره مدیریت رفتار از پوشک گرفتن کودکان اظهار کرد: رفتار از پوشک گرفتن و توالت رفتن کودکان در قالب مهارت‌های خودیاری فردی و انضباط کودکان در نزد والدین به ویژه مادران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه چنین رفتاری از حدود سن ۲ و نیم سالگی شروع و تا سنین ۴ سالگی برای کنترل مدفوع، و ۵ سالگی برای کنترل ادرار ادامه دارد، افزود: یکی از چالش‌هایی که درمدیریت چنین رفتاری وجود دارد آن است که، اغلب مادران نگران مشکل در به موقع از پوشک گرفتن، خبر کردن و دستشویی رفتن کودکان هستند.

این روانشناس کودک ادامه داد: عواملی چون ویژگی‌های تحولی، فیزیولوژیکی و سبک‌های فرزند پروری والدین، در آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن و توالت رفتن تاثیر گذار است که از میان این عوامل نقش سبک‌های فرزند‌پروری در مدیریت چنین رفتاری بسیار حائز اهمیت است.

رحیمی ‌پردنجانی خاطرنشان کرد: برخی از مادران به خاطر حساسیت‌هایی چون رفتار انضباطی سخت در محیط منزل، تقلید از دیگر مادران، رفتار‌های وسواسی از پوشک گرفتن و به توالت رفتن فرزند خود را دچار مشکل می‌کنند تا جایی که برخی از کودکان با لجبازی یا نافرمانی تا سنین ابتدایی مدفوع خود را نگه داشته و دچار یبوست‌های شدید ‌می‌‌شوند.

وی با اشاره به اینکه اختلال دفع از سنین ۴ سالگی شروع ‌می‌‌شود، یادآور شد: برخی مادران با رفتارهای ناآگاهانه به مشکلات دیگری در این زمینه دامن ‌می‌زنند.

این روانشناس کودک عنوان کرد: به منظور مدیریت رفتار از پوشک گرفتن، ادرار کردن و مدفوع کردن به موقع کودکان باید فضای امن روانی در محیط منزل حاکم باشد همچنین رابطه مادر کودک از نوع پذیرندگی، حمایتی و پاسخگو بودن باشد بنابراین مادران باید از نگاه دستوری یا امر و نهی کردن به فرزندان خود بپرهیزند و کودک خود را بدون قید و شرط بپذیرند.

رحیمی ‌پردنجانی با اشاره به اینکه مادران به هیچ عنوان نباید فرزند خود را با دیگران مقایسه کنند، گفت: والدین تحت هیچ شرایطی نباید با رفتار وسواسی و انضباطی سخت با فرزند خود برخورد کنند.

وی افزود: گاهی در جهت رفتار جدایی از پوشک با زمینه سازی از طریق بازی و ایفای نقش در خاله بازی و بازی عروسکی آمادگی کافی برای انجام رفتار جدا شدن از پوشک و خبر کردن و دستشوئی رفتن ایجاد ‌شود.

این روانشناس کودک عنوان کرد: از فضای بازی عروسکی و خاله بازی در قالب قصه در جهت جدا شدن از پوشک، به موقع خبر کردن و آموزش دستشویی رفتن کودک می‌توان استفاده کرد.

رحیمی ‌پردنجانی یادآور شد: لگن یا دستشویی فرنگی مخصوص کودک بهتر است در حمام  باشد  که بعد از آب بازی در افزایش رغبت کودک به دستشویی کردن مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of